Limonlu Zencefil Şurubu - Pinklime Foody

Limonlu Zencefil Şurubu

Limonlu Zencefil Şurubu

Bu limonlu zencefil şurubu sayesinde lezzetli tatlı ve içecekler hazırlayın. Eğer siz de benim gibi bir zencefil fanıysanız bu tarifi de çok seveceğinize eminim. Sadece 3 temel malzemeyle  45 dakikada hazırlayabilirsiniz. Daha önce zencefil ile ilgili pek çok tarifi sizinle paylaşmıştım. Şimdi de sıra zencefil şurubunda!

Zencefil: Taze kök zencefil kullanın. Ya da Zencefil suyu elde ettikten sonra arta kalan posa da işinizi görür.

Şeker: Toz şeker, esmer şeker ya da dilediğiniz başka bir tatlandırıcı kullanabilirsiniz. Esmer şeker şurubun rengini biraz koyulaştırabilir.

Limon: Limonun suyunu ve bir dilim kabuklu limon kullanın.

Limonlu Zencefil Şurubu nasıl yapılır?

Ben bu tarif için ev yapımı zencefil suyu kullandım. Zencefil suyunu, şekeri, limon suyunu ve limon dilimini bir tencereye alın. Üzerine suyu ekleyin. Ocağa alıp şeker eriyinceye kadar orta yüksek ateşte karıştırarak kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte 45 dakika pişirin. Ara sıra karıştırın. Şeker karışımı oldu için dibi tutabilir. Piştikçe rengi ve kıvamı koyulaşacaktır. 45 dakika sonunda kıvam çok sıvı ise 10 ila 15 dakika daha pişirin. Şurup karışımını süzün. Tercihen sıcak iken şurubu muhafaza edeceğiniz cam kaba aktarın. Mutfağın serin bir köşesinde soğutun. Tamamen soğuduktan sonra buzdolabında saklayabilirsiniz.

Notlar:

Zencefil şurubunu zencefil posasından yapacaksanız önceden posayı suda 1 saat kadar bekletin. Daha sonra kaynatıp süzün. Daha sonra şeker ve limon suyunu ekleyip işlemi yukarıda anlattığım şekilde devam ettirin.

Zencefil şurubunun tadı biraz acı olabilir. Pişirirken tadına bakıp malzemelerin miktarında değişiklik yapabilirsiniz. İşlem bitmeye yakın şurubunuza kıvam testi uygulayın. Bunun için bir kaşık şurubu buzlukta soğuttuğunuz bir tabağa dökün. Eğer bal kıvamından inceyse şurup olmuştur. Aynı zamanda kıvamın nasıl olacağına siz karar verebilirsiniz. Daha kalın bir kıvam için daha çok pişirmeniz gerektiğini unutmayın.

Tarif, limonlu zencefil şurubu ancak limon yerine portakal ve ananas suyu da kullanabilirsiniz. Portakal ya da ananas kullanacaksanız 2 yemek kaşığı limon suyu ekleyerek karışımın kıvam almasını sağlayabilirsiniz.

Kahve, kokteyl ve çaylara ekleyebilirsiniz. Ben mide bulantısı, boğaz ağrısı rahatsızlıklarında 2 tatlı kaşığı olarak kullanıyorum. Ayrıca sıcak suya da katıp çayını içiyorum. Limonataya da ekleyerek mistik bir tat yakalayın.

Sevgiyle kalın..

Diğer zencefilli tarifler:

Zencefil reçeli

Zencefil suyu, çayı ve tozu

Fermente zencefil

Şeftalili acı sos

Limonlu Zencefil Şurubu

Bu limonlu zencefil şurubu sayesinde lezzetli tatlı ve içecekler hazırlayın. Eğer siz de benim gibi bir zencefil fanıysanız bu tarifi de çok seveceğinize eminim. Sadece 3 temel malzemeyle  45 dakikada hazırlayabilirsiniz
Hazırlama Süresi15 dakika
Pişirme Süresi45 dakika
Toplam Süre1 saat
Kategori: İçecekler
Mutfak: Hindistan Mutfağı
Diyet: Vegan, Vejetaryen
Etiket: zencefil, zencefil nasıl kullanılır, zencefil şurubu, zencefilli tarifler
Porsiyon: 20 kullanım
Yazar: Pinklime Foody

Aletler

 • 1 mutfak robotu ya da katı meyve sıkacağı
 • 1 kaynatma tenceresi
 • 1 süzgeç ya da tülbent

Malzemeler

 • 300 gr taze kök zencefil ya da zencefil posası
 • 1 limon
 • 200 gr toz şeker bal ya da esmer şeker de olur
 • 500 ml su artırılabilir

Talimatlar

 • Zencefil suyunu, şekeri, limon suyunu ve limon dilimini bir tencereye alın. Üzerine suyu ekleyin. Ocağa alıp şeker eriyinceye kadar orta yüksek ateşte karıştırarak kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte 45 dakika pişirin.
 • Mutlaka sık sık karıştırın. Şeker karışımı olduğu için dibi tutabilir. Piştikçe rengi ve kıvamı koyulaşacaktır.
 • 45 dakika sonunda kıvam çok sıvı ise 10 ila 15 dakika daha pişirin. Şurup karışımını süzün. Tercihen sıcak iken şurubu muhafaza edeceğiniz cam kaba aktarın. Mutfağın serin bir köşesinde soğutun. Tamamen soğuduktan sonra buzdolabında saklayabilirsiniz.

Notlar

 • Zencefil şurubunu zencefil posasından yapacaksanız önceden posayı suda 1 saat kadar bekletin. Daha sonra kaynatıp süzün. Daha sonra şeker ve limon suyunu ekleyip işlemi yukarıda anlattığım şekilde devam ettirin.
 • Zencefil şurubunun tadı biraz acı olabilir. Pişirirken tadına bakıp malzemelerin miktarında değişiklik yapabilirsiniz. İşlem bitmeye yakın şurubunuza kıvam testi uygulayın. Bunun için bir kaşık şurubu buzlukta soğuttuğunuz bir tabağa dökün. Eğer bal kıvamından inceyse şurup olmuştur. Aynı zamanda kıvamın nasıl olacağına siz karar verebilirsiniz. Daha kalın bir kıvam için daha çok pişirmeniz gerektiğini unutmayın.
 • Tarif, limonlu zencefil şurubu ancak limon yerine portakal ve ananas suyu da kullanabilirsiniz. Portakal ya da ananas kullanacaksanız 2 yemek kaşığı limon suyu ekleyerek karışımın kıvam almasını sağlayabilirsiniz.
 • Kahve, kokteyl ve çaylara ekleyebilirsiniz. Ben mide bulantısı, boğaz ağrısı rahatsızlıklarında 2 tatlı kaşığı olarak kullanıyorum. Ayrıca sıcak suya da katıp çayını içiyorum. Limonataya da ekleyerek mistik bir tat yakalayın.


5 thoughts on “Limonlu Zencefil Şurubu”

Bir Cevap Yazın