Antep Fıstığı Kreması Tarifi - Pinklime Foody

Antep Fıstığı Kreması Tarifi

Antep Fıstığı Kreması Tarifi

Bu Antep fıstığı kreması vegan, glütensiz, şekersiz ve ketojenik diyete de uygun! Sadece tek malzeme ve biraz sabır ile sağlıklı ve yemyeşil bir Antep fıstığı kremanız olacak. Kahvaltılarda ekmeğe sürmek, smoothienize ve yulaf lapanızı lezzetlendirmesi için kullanacağınız enfes bir tarif! Tabi bir de fit tatlılar için de mükemmel bir hammadde! Ben bu Antep Fıstığı kremasının yulaf ile uyumuna bayılıyorum.

Antep fıstığı kreması için gerekli malzemeler

Antep fıstığı: Ben Antep fıstığı kreması ya da herhangi bir yağlı tohumun kremasını tuzsuz ve çiğ olanları tercih ediyorum. Böylece en saf halde ve daha az işlenmiş bir krema elde edebiliyorum. Kabuklu ya da kabukları ayıklanmış Antep fıstığı kullanabilirsiniz. Mümkünse organik, tuzsuz ve kavrulmamış Antep fıstığı kullanın

Tuz: Ben Antep fıstığı dışında herhangi bir malzeme ilave etmiyorum ancak biraz tuz, Antep fıstığı kremasının tadını daha yoğun almanızı sağlayabilir.

Antep fıstığı kreması ya da herhangi bir krema yaparken mutlaka yüksek devirli bir mutfak robotu kullanmalısınız. Aksi takdirde makineniz bozulabilir. Ayrıca makineyi dinlendirerek kullanmanız gerektiğini de unutmayın.

Talimatlar:

Önce Antep fıstıklarının sert kabuklarını ayıklayın. Önceden 160C ısıttığınız fırında 10 ila 15 dakika kadar kavurun. Ben çok koyu renkli ve kavruk bir tat olmaması için 10 dakika kızartıyorum. Ancak bu süreyi isteğinize göre uzatabilirsiniz. Sadece yakmamaya dikkat edin. Çünkü çok çabuk form değiştirebiliyor.

Hafifçe yağını salmış olan Antep fıstıkları sıcakken mutfak robotuna aktarın. Robotu 20 saniye çalıştırın. Kapağı açıp toz halini alan Antep fıstığını karıştırın. Kapağı tekrar kapatın ve aynı işlemi tekrarlayın. Karıştırma işlemini de sık sık tekrar edin. Her seferinde makineyi mutlaka dinlendirin. Zamanla akışkan ve krema kıvamını almaya başlayacaktır.

Akışkan hale gelen Antep fıstığı kremasını hava almayan, cam bir kaba aktarın ve dolap dışında muhafaza edin. Bu şekilde bozulmadan yaklaşık 3 ay korunabiliyor.

Antep fıstığı kremasının içerisine süt tozu, vanilya, pudra şekeri ya da kakao tozu katabilirsiniz. Ancak kattığınız her malzeme Antep Fıstığı kremasının raf ömrünü azaltacaktır. Buna engel olmak için Antep Fıstığı kremasını katkısız bir şekilde saklayın. Tüketeceğiniz kadarına ise yukarıda bahsettiğim katkı malzemelerini ilave edin. Böylece hem Antep Fıstığı kremanız daha uzun süre dayanır hem de istediğiniz tatları da eklemiş olursunuz.

Sevgiyle kalın.

Antep Fıstığı Kreması Tarifi

Bu Antep fıstığı kreması vegan, glütensiz, şekersiz ve ketojenik diyete de uygun! Sadece tek malzeme ve biraz sabır ile sağlıklı ve yemyeşil bir Antep fıstığı kremanız olacak. Kahvaltılarda ekmeğe sürmek, smoothienize ve yulaf lapanızı lezzetlendirmesi için kullanacağınız enfes bir tarif! Tabi bir de fit tatlılar için de mükemmel bir hammadde
Hazırlama Süresi15 dakika
Pişirme Süresi10 dakika
Toplam Süre25 dakika
Kategori: Hammaddeler, Kendin yap ürünler, vegan tarifler
Mutfak: Amerikan Mutfağı
Diyet: Diyabet, Glütensiz, Vegan, Vejetaryen
Etiket: Antep fıstığı kreması, ev yapımı antep fıstığı kreması, vegan antep fıstığı kreması, vegan kahvaltılık
Porsiyon: 1
Yazar: Pinklime Foody

Aletler

  • blender veya yüksek devirli mutfak robotu

Malzemeler

  • 250 gr çiğ ve tuzsuz antep fıstığı

Talimatlar

  • Önce Antep fıstıklarının sert kabuklarını ayıklayın. Önceden 160C ısıttığınız fırında 10 ila 15 dakika kadar kavurun.
  • Hafifçe yağını salmış ve dış zarı çatlamış olan Antep fıstıkları sıcakken mutfak robotuna aktarın. Robotu 20 saniye çalıştırın. Kapağı açıp toz halini alan Antep fıstığını karıştırın. Kapağı tekrar kapatın ve aynı işlemi tekrarlayın. Karıştırma işlemini de sık sık tekrar edin. Her seferinde makineyi mutlaka dinlendirin. Zamanla akışkan ve krema kıvamını almaya başlayacaktır.
  • Akışkan hale gelen Antep fıstığı kremasını hava almayan, cam bir kaba aktarın ve dolap dışında muhafaza edin. Bu şekilde bozulmadan yaklaşık 3 ay korunabiliyor.

Notlar

Antep fıstığı kremasının içerisine süt tozu, vanilya, pudra şekeri ya da kakao tozu katabilirsiniz. Ancak kattığınız her malzeme Antep Fıstığı kremasının raf ömrünü azaltacaktır. Buna engel olmak için Antep Fıstığı kremasını katkısız bir şekilde saklayın. Tüketeceğiniz kadarına ise yukarıda bahsettiğim katkı malzemelerini ilave edin. Böylece hem Antep Fıstığı kremanız daha uzun süre dayanır hem de istediğiniz tatları da eklemiş olursunuz

Related Posts

Badem Kreması Tarifi

Badem Kreması Tarifi

Bu badem kreması vegan, glütensiz, şekersiz ve ketojenik diyete de uygun! Sadece tek malzeme ve biraz sabır ile sağlıklı bir badem kremanız olacak. Kahvaltılarda ekmeğe sürmek, smoothienize ve yulaf lapanızı lezzetlendirmesi için kullanacağınız enfes bir tarif! Tabi bir de fit tatlılar için de mükemmel bir […]

Brüksel Lahanalı Salata

Brüksel Lahanalı Salata

Bu brüksel lahanalı salata vitamin ve besin içeriği açısından oldukça zengin. Bu tarifi yapmayı ve yemeği çok seveceksiniz! Hem çok besleyici hem de çok sağlıklı ve temiz bir içeriğe sahip. Sonbahar hasadından elde ettiğimiz cevizler, narlar ve kabaklarla da rengarenk bir görüntü elde ediyoruz! Sonbaharı […]1 thought on “Antep Fıstığı Kreması Tarifi”

Bir Cevap Yazın