Zeytinyağlı Yeşil Fasülye - Pinklime Foody

Zeytinyağlı Yeşil Fasülye

Zeytinyağlı Yeşil Fasülye

Bu enfes zeytinyağlı yeşil fasülye tüm zamanların en iyi fasülye yemeği olabilir! Sıcak ya da soğuk servis edilebilecek böyle sağlıklı ve güzel bir tarifi mutlaka öğrenmelisiniz.

Zeytinyağlı yeşil fasülye tarifine geçmeden önce zeytinyağının faydalarına değinmek istiyorum.

Uzun yaşamalarıyla ve yıllar geçse de genç görünmeleriyle ünlü akdenizlilerin sırrı işte bu zeytinyağı. Gözenekleri tıkamayan, kalp dostu bir yağ. Diğer yağlara göre besin değeri de oldukça yüksek. Omega-3 ve yağ asitleri bakımından çok zengin.

Aman dikkat! Bir gıdanın sağlıklı olması, nasıl elde edildiğine bağlı. Soğuk sıkım zeytinyağı ile riviera arasında büyük farklar var. Sağlıklı diye bahsedileni tabi ki soğuk sıkım olan sızma zeytinyağları! Zeytinyağı satın alırken buna dikkat etmelisiniz.

Çoğu insan zeytinyağının çok pahalı olduğundan yakınıp duruyor. Onun yerine ayçiçek yağı tercih ediyor. Ancak bu tamamen yağ kullanım alışkanlığına bağlı.

Ayçiçek yağı gibi nötr yağlar, baskın bir koku ya da tada sahip olmadıkları için bolca konsalar da yemek sadece fazla yağlı olur. Ancak aynı şeyi zeytinyağı ile yaparsanız yemeğiniz lezzetsiz olur.

İşte zeytinyağı kullanmaya başladığınızda daha az miktar yağ kullanacağınız gibi yemekleri daha farklı yapmaya başlarsınız. Çünkü zeytinyağlı tarifler biraz farklıdır. Daha sadedir ve bağırsakları yormaz.

Zeytinyağlı Yeşil Fasülye Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

Fasülye: mümkünse tohumları henüz irileşmemiş olan fasulyeleri tercih edin. Şeker gasulye ya da rodos fasülyesi diye anılan cins bu tarif için çok uygundur.

Soğan: kuru soğan kullanın. Mümkünse sarı soğan tercih edin.

Domates: bolca domates bu tarifin vazgeçilmezi. Taze mevsim domateslerinden kırmızı olanları seçin

Zeytinyağı: mutlaka sızma zeytinyağı kullanın. Başka yağ kullanımı tarifi bozacaktır.

Su: pişerken yemeğin yanmaması için kullanacağız.

Tuzve karabiber: damak zevkinize göre ayarlayın.

Şeker: toz şeker ya da esmer şeker. Zeytinyağlı yemeklere ne kadar yakıştığına şaşıracaksınız.

Limon suyu: İsteğe göre bir iki damla kullanın.

Talimatlar

Öncelikler fasülyeleri temizleyerek işe başlayalım. Taze fasülyenin kenarlarında kulçık diye tabir edilen yapılar vardır. Bunları bıçak yardımıyla temizleyin. Her fasülyede olmayabilir. Fasülyeleri alt ve üst tarafından yarım santim kadarını kesin. Kılçık varsa ayrılmaya çalışacaktır.

Fasulyeleri yıkayın, süzün ve kurutun. Daha sonra boyuna ikiye ya da fasülyenin kalınsa üçe bölün. Kenarda hazır bekletin.

Geniş bir tencereye soğanları gelişigüzel doğrayıp atın. Sadece çok iri doğramamaya dikkat edin. Şekli önemli değil.

Soğanların üzerine doğtanmış fasülyeleri düzenli bir şekilde dizin. Ortasında boşluk bırakmaya çalışın. Boşluk olan yere bütün domates ya da orta boy bir patates yerleştirebilirsiniz.

Domatesleri yıkayın ve kabuklarını soyun. Yemeklik (küçük küpler şeklinde) doğrayın. Fasülyelerin üzerine yayın.

Bir karıştırma kabında zeytinyağı, su, tuz, karabiber ve şekeri iyice karıştırın ve fasülyelerin üzerine eşitşekilde gezdirin.

Kapağı kapalı şekilde, kısık ateşte üstünü açmadan 25-30 dakika pişirin. Bazıları fasülyeyi daha diri sever. Tadı ve kıvamı size göreyse ocağın altını kapatın ve fasülyenizi en az 10 dakika dinlendirin. Daha yumuşak severseniz biraz daha pişirin.

Soğuk ya da sıcak servis edebilirsiniz.

Zeytinyağlı yeşil fasulye tarifi videosuna buradan ulaşabilirsin.

Sevgiyle kalın..Bir Cevap Yazın