Limonlu Tereyağlı Tavuk Tarifi - Pinklime Foody

Limonlu Tereyağlı Tavuk Tarifi

Limonlu Tereyağlı Tavuk Tarifi

Bu limonlu ve tereyağlı tavuk özel günlerinizde sofralarınızı güzelleştirmeye geliyor! Büyük aile ya da arkadaş toplantılarınızda, yılbaşı, bayram yemeklerinizde pişirebileceğiniz enfes bir tarif! Kolayca hazırlayıp keyfini çıkarabilirsiniz. Az zahmetle çok lezzet elde edebileceğimiz bir yemek oldu hem de ekonomik! Pilav ya da patatesle çok iyi giden, sevdiğiniz baharat ve otlarla tatlandırabileceğiniz tarifimize geçelim.

Limonlu ve tereyağlı Tavuk İçin Gerekli Malzemeler

Tüm tavuk: Temizlenmiş bütün tavuk ya da hindi kullanın.

Limon: Limonu kabuklarıyla kullanacağız. Limon kabuklarında parlak görünmesini sağlamak amacıyla mum katmanı olabilir. Bu yüzden kullanmadan önce limon kabuklarını sıcak suyla yıkayın. İnce ince dilimleyin. Misket limonu da kullanabilirsiniz.

Tereyağı: Bu tarifte sadece tereyağı kullanabileceğiniz gibi zeytinyağı da kullanabilirsiniz.

Sarımsak: Sarımsağın bir kısmını kıyıp diğer kısmını tüm olarak kullanacağız.

Aromatik otlar: Tavuk yemeklerine en çok biberiye , kekik ve adaçayı yakışır. Bu otlardan sevdiğiniz ya da alışkın olduğunuz birini kullanabilirsiniz.

Baharatlar: Kırmızı toz biber ,acıya da tatlı toz biber, köri baharatı, kimyon, karabiber, tuz, isteğe göre pul biber ve toz kekik.

Talimatlar

Önce fırını 210Cye ayarlayın. Uygun bir kaba oda sıcaklığındaki tereyağı ve zeytinyağını alın. Üzerine tuz ve baharatları, isteğe göre limon kabuğu rendesi ve kıydığınız aromatik otları da ekleyin. Daha sonra sarımsakları kıyın ve ilave edin. Krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın.

Tavuğu kesme tahtasına yerleştirin. Bıçak ya da çatal yardımıyla tavuğun üzerinde delikler açın. Bu, tavuğun pişmesini kolaylaştıracaktır. Tavuğu önce tuzlayın. Sonra baharatlı yağı tavuğun her yerine sürün. Tavuğun içini de yağlayın. Limon dilimlarini, sarımsak dişlerini ve isteğe göre aromatik otları tavuğun içine yerleştirin. Bir folyo ile ayak kısımlarını birleştirin.

Tavuğu kağıt serili fırın tepsisine yerleştirin. 210C sıcaklıktaki fırını 200C ye getirin. Tavuğu 2 saat fansız ayarda pişirin. Böylece kurumadan pişecek ve daha yumuşak katmanlar oluşacaktır. Limonlu ve tereyağlı tavuk 2 saatte pişiyor ancak bu süre fırına göre değişir. Bu yüzden 1saat 45 dakika geçtikten sonra kontrol edin. 2saat sonra ad gerekiyorsa pişirmeye devam edin.

Limonlu Ve Tereyağlı Tavuk nasıl servis edilir

Pirinç pilavı, bulgur pilvı, patates püresi, fırınlanmış patates ile servis edebilirsiniz.

Herkese iyi yıllar diliyorum!

Sevgiyle kalın..

Limonlu Tereyağlı Tavuk Tarifi

Bu limonlu ve tereyağlı tavuk özel günlerinizde sofralarınızı güzelleştirmeye geliyor! Büyük aile ya da arkadaş toplantılarınızda, yılbaşı, bayram yemeklerinizde pişirebileceğiniz enfes bir tarif! Kolayca hazırlayıp keyfini çıkarabilirsiniz. Az zahmetle çok lezzet elde edebileceğimiz bir yemek oldu hem de ekonomik!
Hazırlama Süresi20 dakika
Pişirme Süresi2 saat 10 dakika
Toplam Süre2 saat 30 dakika
Kategori: Ana Yemek
Mutfak: Akdeniz Mutfağı, Orta Doğu Mutfağı
Diyet: Glütensiz, Helal
Etiket: fırında tavuk, Limonlu tavuk, Tereyağlı tavuk, yılbaşı yemeği
Porsiyon: 4 kişilik
Yazar: Pinklime Foody

Malzemeler

 • 1 bütün tavuk
 • 2 tane limon kabuklarıyla kullanılacak
 • 125 gr tereyağı
 • 50 ml zeytinyağı
 • 6-7 diş sarımsak yarısını kıyın yarısını tüm bırakın
 • biberiye, kekik, adaçayı
 • ¼ yk köri baharatı
 • ¼ yk toz biber
 • ¼ yk kimyon
 • ¼ yk karabiber
 • tuz damak zevkinize göre ayarlayın

Talimatlar

 • Önce fırını 210Cye ayarlayın. Uygun bir kaba oda sıcaklığındaki tereyağı ve zeytinyağını alın. Üzerine tuz ve baharatları, isteğe göre limon kabuğu rendesi ve kıyılmış aromatik otları da ekleyin. Daha sonra sarımsakları kıyın ve ilave edin. Krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın.
 • Tavuğu kesme tahtasına yerleştirin. Bıçak ya da çatal yardımıyla tavuğun üzerinde delikler açın. Bu, tavuğun pişmesini kolaylaştıracaktır. Tavuğu önce tuzlayın. Sonra baharatlı yağı tavuğun her yerine sürün. Tavuğun içini de yağlayın.
 • Limon dilimlerini, sarımsak dişlerini ve isteğe göre aromatik otları tavuğun içine yerleştirin. Bir folyo ile ayak kısımlarını birleştirin.
 • Tavuğu kağıt serili fırın tepsisine yerleştirin. 210C ısınmış fırını 200C ye getirin. Tavuğu 2 saat fansız ayarda pişirin. Böylece kurumadan pişecek ve daha yumuşak katmanlar oluşacaktır.

Notlar

Limonlu ve tereyağlı tavuk 2 saatte pişiyor ancak bu süre fırına göre değişebilir. Bu yüzden 1saat 45 dakika geçtikten sonra kontrol edin. 2saat sonra ad gerekiyorsa pişirmeye devam edin.
Limonlu Ve Tereyağlı Tavuk nasıl servis edilir;
Pirinç pilavı, bulgur pilavı, patates püresi, fırınlanmış patates ile servis edebilirsiniz.
Herkese iyi yıllar diliyorum!


Bir Cevap Yazın