Birbirinden Lezzetli 3 Farklı Yumurta Tarifi - Pinklime Foody

Birbirinden Lezzetli 3 Farklı Yumurta Tarifi

Birbirinden Lezzetli 3 Farklı Yumurta Tarifi

Yumurta, kahvaltılarda en çok tüketilen gıdalardan. Kaliteli bir protein kaynağı olması, besleyiciliği ve lezzeti en üst düzey gıdalardan biri. İçeriğindeki mineral, vitamin ve proteinin yanı sıra tok tutan bir yiyecek olması da yumurtayı popüler yapan bir diğer sebep. Sahanda, sucuklu, haşlanmış, sebzeli, kavurmalı yumurta çoğumuzun aşina olduğu kahvaltı çeşitlerinden. Bu yazımda bu tariflere benzer ama aynı zamanda daha farklı birkaç kahvaltılık yumurta paylaşmak isterim.

1.Yeşil Sebzeli Yumurta

Adından da anlaşılacağı gibi bu yumurta tarifinde bolca yeşil sebze mevcut. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeleri tercih ettim. Bu sebzeler, kalori ve yağ bakımından düşük, protein, provitamin A karotenoidler, K vitaminleri, manganez ve folat bakımından zengin bir besin değerine sahiptir.

Yeşil Biber: Mevsiminde, sevdiğiniz acı ya da tatlı biberleri kullanın. Yeşil kapya, çarliston, köy biberi ya da kıl biber kullanabilirsiniz.

Ispanak: Saplarıyla beraber orta boyda doğrayın.

Diğer yeşillikler: Yeşil soğan, dere otu, taze nane ve maydanoz.

Yumurta: Köy yumurtası

Limon suyu: Koyu yeşil sebzelerin besin değerlerinden en üst düzeyde faydalanmak için limon suyu kullanın.

Tuz, karabiber, pul biber.

Pişirmek için zeytinyağı.

Yeşillikleri ince ince doğrayın, uygun bir tavaya alın. Sonra zeytinyağı ekleyip pişirin. Limon suyunu sıkıp karıştırın. Suyunu çekip renk değiştirince tuzunu ekleyin. Daha sonra her yumurta için yeşilliklerin arasında yer açın. Yumurtaları kırın. Tavanın kapağını kapatın. Yumurtalar pişince karabiber ve pul biber serpip servis yapın. Tarif videosuna @pinklimefoody adresinden ulaşabilirsiniz.

2.Maydanozlu Dil Peynirli Omlet

Maydanoz

Dil peyniri: Kaşar peynir ya da eriyebilen herhangi bir peynir de kullanabilirsiniz.

Yumurta: Köy yumurtası

Çörekotu ve susam

Pişirmek için tereyağı

Tuz ve karabiber

Maydanozları çok küçük olmayacak şekilde doğrayın. Sonra uygun bir tavaya alın. Yağ eklemeden sık sık karıştırarak pişirin. Bir tabağa alın. Başka bir kasede yumurtaları tuz ve karabiber ekleyerek çırpın. Pişmiş maydanozları ekleyip karıştırın. Dibi tutmayan bir tavada tereyağını eritin ve yumurta karışımını dökün. Altını pişirin. Omletin bir tarafına dil peynirini serpiştirin ve diğer yüzü üzerine kapatın. Bir D şekli elde edeceksiniz. Altını ve üstünü çevirerek pişirin. Üzerine çörek otu serpip tadını çıkarın.

3.Fırında Kremalı Yumurta

Yumurta: Köy yumurtası

Kaşar peynir, sevdiğiniz başka bir peynir de kullanabilirsiniz.

Süt kreması

Kapları yağlamak için tereyağı

Süslemek için yeşil soğan

Tuz ve karabiber

Bir Pazar kahvaltısında ekmeğinizi banacağınız inanılmaz lezzetli ve pratik bir tarif!

Fırını 200 C ısıtın. Sufle kaplarını tereyağı ile yağlayın. Yumurtaları kırın. Tuz, kara biber ve kremayı ekleyin. En son rendelenmiş kaşar peyniri ekleyin. Sufle kaplarını uygun bir fırın kabına alın. Bu fırın kabına sıcak su dökün. Fırının ısısını 180C ye getirip üzerleri kızarıncaya kadar pişirin. İnce doğranmış yeşil soğan ile sıcak servis edin.

Ayrıca Ispanaklı Yeşil Krep tarifimi de beğenebilirsiniz.

Birbirinden Lezzetli 3 Farklı Yumurta Tarifi

Yumurta, kahvaltılarda en çok tüketilen gıdalardan. Kaliteli bir protein kaynağı olması, besleyiciliği ve lezzeti en üst düzey gıdalardan biri. İçeriğindeki mineral, vitamin ve proteinin yanı sıra tok tutan bir yiyecek olması da yumurtayı popüler yapan bir diğer sebep. Sahanda yumurta, sucuklu, haşlanmış, sebzeli, kavurmalı yumurta çoğumuzun aşina olduğu kahvaltı çeşitlerinden. Bu yazımda bu tariflere benzer ama aynı zamanda daha farklı birkaç kahvaltılık yumurta paylaşmak isterim.
Hazırlama Süresi15 dakika
Pişirme Süresi25 dakika
Toplam Süre40 dakika
Kategori: Kahvaltı
Mutfak: Akdeniz Mutfağı
Diyet: Vejetaryen
Etiket: fırında yumurta, Kremalı yumurta, Maydanozlu omlet, sebzeli yumurta, Yeşil sebzeli yumurta
Porsiyon: 2 kişilik
Yazar: Pinklime Foody

Malzemeler

Yeşil sebzeli yumurta

 • 3-4 yeşil biber
 • 2-3 demet bebek ıspanak
 • 2 yumurta
 • 2-3 dal yeşil soğan
 • ½ demet dere otu, maydanoz ve nane
 • 2 yk zeytinyağı
 • ½ limonun suyu
 • tuz ve karabiber

Maydanozlu Dil Peynirli Omlet

 • 2 orta boy yumurta
 • 1 küçük demet maydanoz
 • 2 parça dil peyniri ya da kaşar, mozarella
 • 1 yk tereyağı
 • çörek otu, tuz ve karabiber

Fırında Kremalı Yumurta

 • 2 orta boy yumurta
 • 2 yk rendelenmiş kaşar peyniri her bir porsiyon için 1 yk, artırılabilir
 • 2 yk süt kreması her bir porsiyon için 1 yk
 • yeşil soğan
 • tuz ve karabiber
 • tereyağı kapları yağlamak için

Talimatlar

Yeşil Sebzeli Yumurta

 • Yeşillikleri ince ince doğrayın, uygun bir tavaya alın. Sonra zeytinyağı ekleyip pişirin. Limon suyunu sıkıp karıştırın. Suyunu çekip renk değiştirince tuzunu ekleyin. Daha sonra her yumurta için yeşilliklerin arasında yer açın. Yumurtaları kırın. Tavanın kapağını kapatın. Yumurtalar pişince karabiber ve pul biber serpip servis yapın

Maydanozlu Dil Peynirli Omlet

 • Maydanozları çok küçük olmayacak şekilde doğrayın. Uygun bir tavaya alın. Yağ eklemeden sık sık karıştırarak pişirin. Bir tabağa alın. Başka bir kasede yumurtaları tuz ve karabiber ekleyerek çırpın. Pişmiş maydanozları ekleyip karıştırın. Dibi tutmayan bir tavada tereyağını eritin ve yumurta karışımını dökün. Altını pişirin. Omletin bir tarafına dil peynirini serpiştirin ve diğer yüzü üzerine kapatın. Bir D şekli elde edeceksiniz. Altını ve üstünü çevirerek pişirin. Üzerine çörek otu serpip tadını çıkarın.

Fırında Kremalı Yumurta

 • Fırını 200 C ısıtın. Sufle kaplarını tereyağı ile yağlayın. Yumurtaları kırın. Tuz, kara biber ve kremayı ekleyin. En son rendelenmiş kaşar peyniri ekleyin. Fırın ısısını 180C ye getirip üzerleri kızarıncaya kadar pişirin. İnce doğranmış yeşil soğan ile sıcak servis edin.


Bir Cevap Yazın