Nar kabuğu,nar kabuğu tozu ve faydaları - Pinklime Foody

Nar kabuğu,nar kabuğu tozu ve faydaları

Nar kabuğu,nar kabuğu tozu ve faydaları

Nar kabuğuna takmış durumdayım! Narı meyve olarak tüketiyor ama kabuklarını atıyor musunuz? Bu soruya çoğumuzun cevabı evet olur sanırım. Ta ki nar kabuklarının faydalarını öğreninceye kadar..

Narın kabuğunun meyvesinden daha sağlıklı olduğunu duyduğumda ilk başta çok şaşırdım. Biraz araştırınca yapılan çalışmaların ve araştırmaların bu konuyu desteklediğini öğrendim. Nar kabuğunun bu kadar faydalı olduğunu öğrenmek hem üzücü hem sevindirici.. Üzücü, çünkü bu güne kadar nar kabuklarını atıp durduk! Ama artık atmaya son! Faydalarını öğrenince siz de atmaya kıyamayacaksınız!

Ellagik Asit Nedir?

Ellagik asitin asıl kaynağı elagitannis adlı güçlü bir anti-kanserojen olan maddedir. Özellikle serbest radikalleri yıkıcı bir özelliği olması dikkat çekiyor. Bu madde de önceden bilindiği üzere çilek, ahududu gibi özellikle kırmızı ve siyah orman meyvelerinin yapısında bulunuyor. Yapılan yeni araştırmalara göre ise bu maddenin nar kabuğunda da çok yüksek miktarda olduğu anlaşıldı. Son yıllarda kanser ilaçlarının yapımında da kullanılmaya başlandı. Nar kabuğu kullanılarak yapılan bir kanser hapının 85 € dan satıldığı söylentileri de gündemde!

Nar Kabuğu Faydaları

Yüksek oranda ellagik asit bulundurduğuna göre nar kabuklarının kanser ile savaştığını biliyoruz. Peki başka faydaları da var mıdır bir bakalım..

  • Kandaki beta hücrelerini artırıyor
  • C vitamini yönünden oldukça zengin
  • Boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi geliyor
  • Suyla karıştırılıp ya da toz halde burundan alındığında sinüsleri temizleme ve hatta sinüziti tedavi etme etkisi olduğu söyleniyor ( bunun üzerinde çalışıyorum)
  • Kötü kolesterol olan LDL yi düşürüyor.
  • Ağız ve diş sağlığını korumada oldukça etkili, ağız kokusunu gideriyor.
  • Zehirli maddelerin vücuttan atılmasını sağlıyor.
  • Bazı kaynaklara göre saçın uzamasına yardımcı oluyor ve kepek sorununa iyi geliyor.

Nar kabuğu ve diğer tüm bitkisel tedavi yöntemlerinde düzenli kullanım çok önemlidir. Yukarıda saydığım faydalar düzenli kullanım sonucu meydana gelmektedir.

Nar Kabuğu Tozu Nasıl Tüketilir?

Şeker hastalığı: Gölgede kuruttuğunuz nar kabuklarını çay gibi demleyerek günde 1 bardak tüketin.

Boğaz ağrısı ve öksürük: Nar kabuğu suyu ya da toz haline getirilmiş nar kabuğunu suyla karıştırarak günde iki kez gargara yapın.

Sinüzit: Toz halinde ya da tozu suyla karıştırarak burundan alın. Haftada 1 ya da 2 defa..

Zehirli maddelerin vücuttan uzaklaştırılması: Nar kabuğu tozunu yoğurt, peynir, salata ile beraber tüketin.

Saç derisi ve kepeklenme sorunu: Nar kabuğu tozunu suyla karıştırarak krem kıvamına getirin, saç derisine masaj yapın. 1-2 dakika bekledikten sonra durulayın. Haftada 2 defa yapabilirsiniz.

Nar Kabuğu Tozu Nasıl Yapılır?

Nar kabuklarını iyice yıkayın, havadar bir yerde gölgede kurutun. Havanda dövüp küçük parçalara getirdikten sonra mutfak robotunda daha ince parçalar haline getirin. Baharat öğütücünüz varsa kabukları direk de öğütebilirsiniz. Cam bir kavanoz içerisinde kuru ve serin bir yerde ya da buzdolabında saklayabilirsiniz.

İlgileniyorsanız Nar Reçeli, Alet Ya da Makine Kullanmadan Nar Suyu ve Nar Ekşisi tariflerime de göz atabilirsiniz..

Sevgiyle kalın..2 thoughts on “Nar kabuğu,nar kabuğu tozu ve faydaları”

Bir Cevap Yazın