Labne Tarifi - Pinklime Foody

Labne Tarifi

Labne Tarifi

Labne, yoğurttan yapılan, Lübnan mutfağına ait bir tür yağlı peynir. “ Leb’n” arapça yoğurt anlamına geliyor. Labne de yoğurt peyniri.  Labne ve süzme yoğurdun yapımı birbirine çok benziyor ancak tabii ki farkları da var.

Labne İle Süzme Yoğurt Arasındaki Farklar

Labne, basitçe yoğurdun fazla suyundan arındırılması ile. Süzme yoğurt ise yağı alınmış yoğurdun süzdürülmesi ile yapılıyor. Yağı alındığı için diyet yapanların çokça tercih ettiği bir süt ürünü. Peki yoğurdun yağı nasıl alınıyor bir de ona bakalım.

Yoğurdun yağı nasıl alınır?

Yoğurdun yağı kısaca yayık makinesi ya da mikserle alınabilir. Eskiden, aile sütçülükle uğraşırken yayık makinemiz vardı. Annemle yayık makinasını kullanarak tereyağı, süzme yoğurt, peynir ve yayık ayranı yapardık. Tüm bunlar için sadece yoğurt kullanıyorduk. 

Yoğurt, soğuk su ve buz kalıplarıyla birlikte yayık makinasına aktarılır, makine çalıştırılır. Yayık makinasının çalışma prensibi günümüzün mikserleriyle çok benzerlik göstermekte. İçine konulan ürünleri sürekli çalkalayıp karıştırmak suretiyle bir süre sonra yoğurdun içindeki yağı buzun ve soğuk suyun da yardımıyla yüzeye çıkarabiliyor. Yüzeydeki yağlar alınıp soğuk ve buzlu suda yıkanır ve isteğe göre tuzlanarak tereyağı elde edilir. Altta kalan su yağı alınmış ve sulandırılmış yoğurttur. Ya da bir diğer ismi yayık ayranı. Sıradan ayranlara göre daha ekşi ve kendine has bir tadı vardır. Bu sıvıdan kaynatıp kestirip peynir yapılabilir. Ya da peynir kekesine konur, birkaç gün üzerine ağırlık konup suyu süzdürülüp süzme yoğurt hazırlanır. İşte süzme yoğurt yapmak için bu aşamalara ihtiyaç vardır.

Süzme yoğurt ile labne arasındaki farkı anladıysak artık labne tarifine geçelim.

Labne için gerekli malzemeler:

Yoğurt: Ev yapımı yağlı yoğurt tercih edin. Market yoğurdu da kullanabilirsiniz.

Ekipmanlar:

Tülbent ya da peynir kesesi

Derin cam kavanoz

Talimatlar

Önce kavanozun ağız kısmına denk gelecek şekildepeynir kesesi ya da tülbenti yerleştirin. Ya da geniş ve derin bir kabın üzerine önce süzgeci oturtun ve üzerine tülbenti açın.

Sonra içine yoğurdu dökün. Buzdolabında 1 gece bekletin. Yoğurdun içinde bulunan yeşilimsi sarı su yoğurttan süzülüp altındaki kaba dolacaktır.

Tülbentin içinde kalan süzülmüş yoğurdu yani labneyi hava almayacak bir kaba aktarın. Bu, cam bir kavanoz ya da saklama kabı olabilir.

Labneyi en fazla 5 gün içerisinde tüketin. En lezzetli zamanları ilk 3 gündür. Zamanla tadı azalıp ekşiyecektir.

Labneyi mezelerinizde, salata, kanepe, sandviçlerinizde hatta cheeesekek yaparken kullanabilirsiniz.

Herkese sağlıklı günler diliyorum,

Sevgiyle kalın..

Tarif videosuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Labne Tarifi


Related Posts

Közlenmiş Havuç Salatası

Közlenmiş Havuç Salatası

Bu közlenmiş havuç salatası özel davetlerinizde sofranızı zengin göstermek için mükemmel bir alternatif . Tahinli sosla servis edildiğinde hem göze hem de damaklara hitap eden mükemmel bir salatanız olacak . Yapımı oldukça basit. Havuçları basitçe közleyin ve soslayın. İşte bu kadar basit! Bu közlenmiş havuç […]

Mantar Burger

Mantar Burger

Burger ya da köfte deyince aklımıza hep et, tavuk , balık gelir. Bu tarifte ise mantarı kullanacağız. Mantar severler için iyi bir fikir gibi.. peki ya mantardan hiç haz etmeyenler ne düşünüyor acaba? Benim bir iddiam var, mantarla aranız çok iyi değilse bile bu tarif […]Bir Cevap Yazın