Salatalıklı Limonata - Pinklime Foody

Salatalıklı Limonata

Salatalıklı Limonata

Bu salatalıklı limonata sıcak yaz günlerinde ferahlamak için mükemmel bir alternatif! Salatalığın o mis gibi kokusu, limonun ferahlatıcı tadı ve taze nanenin eşsiz aroması bir araya gelince harika bir sonuç çıkmaması imkansız bence!

Özellikle bahçenizde salatalık yetiştiriyorsanız, salatalıkları değerlendirmenin en güzel yollarından biri, bu salatalıklı limonatayı yapmak.. Ailenize ve arkadaşlarınıza serinletici ve lezzetli bir içecek hazırlamak için kolları sıvayın! Biraz salatalık, limon, nane ve sadece 10 dakikaya ihtiyacımız var.

Salatalıklı Limonata Malzemeleri

Salatalık: En iyi sonuç için olabildiğince yeşil kabuklu, sert ve olgun salatalıkları seçin.

Narenciye: Ben bahçemizdeki yediveren limonlardan kullandım. Herhangi bir cins limon kullanabilirsiniz. Ancak daha tatlı bir limon aroması için mayer limonlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca limon yerine misket limonu da kullanabileceğiniz gibi limon ve misket limonunu karıştırıp da kullanabilirsiniz.

Aromatik otlar: Ben bu  salatalıklı limonata tarifine en çok naneyi yakıştırıyorum. Denediğim tarif de nane içeriyor. Ancak nane yerine fesleğen, taze kekik, yenilebilir lavanta yaprakları da kullanabilirsiniz.

Tatlandırıcı: Tatlandırıcı olarak bal, şeker, şeker şurubu ya da dilediğiniz başka bir tatlandırıcı kullanabilirsiniz. Hiç tatlandırıcı kullanmamayı da tercih edebilirsiniz.

Süslemek için: Salatalıklı limonatayı servis ederken  güzel ve etkileyici bir sunum yapmak isterseniz hindistancevizi rendesi, kalın tuz ve limon kabuğu rendesi kullanabilirsiniz.

Buz kalıpları: İçeceğinizi soğutmak için buz kalıpları ya da limonlu naneli buz kalıpları da kullanabilirsiniz.

Tarif Adımları

Kullandığınız salatalıklar organik değilse kabuklarını soyun. Organik olduğuna eminseniz bu adımı atlayın.

Salatalıkların suyunu sıkın. Bunun için bir katı meyve sıkacağı kullanın. Katı meyve sıkacağınız yoksa üzülmeyin. (benim de henüz yok!) Salatalığın % 96 sı sudan oluştuğu için, suyunu çıkarmanın birkaç yolu daha var.

Birinci yol; salatalıkları ince ince doğrayın. Mutfak robotuna alın. Üzerine ½ su bardağı su ekleyin. Robotu çalıştırın. Tüm salatalıklar kıyılıncaya kadar devam edin. Salatalık su karışımını bir süzgeçten ya da tülbentten geçirin.

İkinci yol; salatalıkları rendeleyin. Tülbente alıp sıkın.

Limon suyunu hazırlayın. Salatalıklı limonatayı servis edeceğiniz bardakları limon kabuğu rendesi ile süsleyecekseniz limonların kabuklarını rendeledikten sonra sularını sıkın.

Nane ya da fesleğeni hazırlayın. Bunları dal şeklinde kullanabileceğiniz gibi yaprakları doğrayıp da kullanabilirsiniz.

Cam bir kavanoza salatalık ve limon suyunu ekleyin. İsteğe göre seçtiğiniz tatlandırıcıyı da ekleyip karıştırın. Aromatik otları dal şeklinde atın ya da dilimleyerek karışıma ekleyin. Servis etmeden 5-10 dakika önce buz kalıplarını da atın.  Birkaç salatalık ve limon dilimi ekleyerek görselliği artırabilirsiniz.

Servis Önerileri:

Salatalıklı limonata servis edeceğiniz bardakların kenarlarına biraz bal sürün. Kenarlarına hindistancevizi rendesi ya da limon kabuğu rendesi yapıştırın. İçine nane dalı yerleştirip servis edin.

Notlar:

Salatalıklı limonatayı en geç iki gün içinde tüketin. Dondurarak daha uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Ancak tadının azalacağını unutmayın.

Salatalık suyuna limon yerine portakal ya da zencefil suyu da ekleyebilirsiniz. Ayrıca soğutulmuş yeşil çay, maden suyu ile de daha farklı tatlar da oluşturabilirsiniz.

Salatalık suyundan geriye kalan posayı süzme yoğurt ve kıyılmış dereotuyla karıştırıp cacık benzeri bir salata hazırlayabilirsiniz. Ayrıca posayı  buz kalıplarında dondurup sabahları yüzünüze sürerek cildinizi canlandırabilirsiniz.

 Diğer içecek tarifleri için içecekler sayfama göz atabilirsiniz.

Sevgiyle kalın..

Salatalıklı Limonata

Bu salatalıklı limonata sıcak yaz günlerinde ferahlamak için mükemmel bir alternatif! Salatalığın o mis gibi kokusu, limonun ferahlatıcı tadı ve taze nanenin eşsiz aroması bir araya gelince harika bir sonuç çıkmaması imkansız bence
Hazırlama Süresi15 dakika
Soğutma Süresi20 dakika
Toplam Süre35 dakika
Kategori: İçecekler
Mutfak: Akdeniz Mutfağı
Diyet: Glütensiz, Vejetaryen
Etiket: naneli limonata, salatalık suyu, salatalıklı limonata
Porsiyon: 5 kişilik

Aletler

 • 1 mutfak robotu ya da katı meyve sıkacağı
 • 1 süt süzgeci tülbent ya da peynir kesesi

Malzemeler

 • 5 salatalık yeşil,olgun ve sulu
 • 2-3 limon ya da misket limonu
 • 4-5 yaprak taze nane ya da fesleğen
 • şeker, bal ya da herhangi bir tatlandırıcı
 • hindistancevizi rendesi, kalın tuz, limon kabuğu rendesi ve bal isteğe bağlı
 • Buz kalıpları

Talimatlar

 • Kullandığınız salatalıklar organik değilse kabuklarını soyun. Organik olduğuna eminseniz bu adımı atlayın.
 • Salatalıkların suyunu sıkın. Bunun için bir katı meyve sıkacağı kullanın. Katı meyve sıkacağınız yoksa üzülmeyin. (benim de henüz yok!) Salatalığın % 96 sı sudan oluştuğu için, suyunu çıkarmanın birkaç yolu daha var.
 • Birinci yol, salatalıkları ince ince doğrayın. Mutfak robotuna alın. Üzerine ½ su bardağı su ekleyin. Robotu çalıştırın. Tüm salatalıklar kıyılıncaya kadar devam edin. Salatalık su karışımını bir süzgeçten ya da tülbentten geçirin. İkinci yol, salatalıkları rendeleyin. Tülbente alıp sıkın.
 • Limon suyunu hazırlayın. Salatalıklı limonatayı servis edeceğiniz bardakları limon kabuğu rendesi ile süsleyecekseniz limonların kabuklarını rendeledikten sonra sularını sıkın.
 • Nane ya da fesleğeni hazırlayın. Bunları dal şeklinde kullanabileceğiniz gibi yaprakları doğrayıp da kullanabilirsiniz.
 • Cam bir kavanoza salatalık ve limon suyunu ekleyin. İsteğe göre seçtiğiniz tatlandırıcıyı da ekleyip karıştırın. Aromatik otları dal şeklinde atın ya da dilimleyerek karışıma ekleyin. Servis etmeden 5-10 dakika önce buz kalıplarını da atın.  Birkaç salatalık ve limon dilimi ekleyerek görselliği artırabilirsiniz.

Notlar

Salatalıklı limonatayı en geç iki gün içinde tüketin. Dondurarak daha uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Ancak tadının azalacağını unutmayın.
Salatalık suyuna limon yerine portakal ya da zencefil suyu da ekleyebilirsiniz. Ayrıca soğutulmuş yeşil çay, maden suyu ile de daha farklı tatlar da oluşturabilirsiniz.
Salatalık suyundan geriye kalan posayı süzme yoğurt ve kıyılmış dereotuyla karıştırıp cacık benzeri bir salata hazırlayabilirsiniz. Ayrıca posayı  buz kalıplarında dondurup sabahları yüzünüze sürerek cildinizi canlandırabilirsiniz.


2 thoughts on “Salatalıklı Limonata”

Bir Cevap Yazın