Pancar Tozu Tarifi/Organik Kırmızı Gıda Boyası - Pinklime Foody

Pancar Tozu Tarifi/Organik Kırmızı Gıda Boyası

Pancar Tozu Tarifi/Organik Kırmızı Gıda Boyası

Her şeyin renklisi güzel, bence yani.. Ama daha güzeli yiyecekleri doğal şekilde renklendirmek! Bana göre sağlıklı alternatifler üretmek çok heyecan verici. Pancar turşusu, pancar cipsinden sonra bir de organik gıda boyası işine bir el atayım dedim. Kırmızı, pembe ve bordo renkler elde etmek için kullanabileceğimiz bir gıda boyası olacak!

Daha önce paylaştığım Pancar Cipsi tarifini okumanızı öneririm.

Malzemeler ve Araç-Gereçler:

Pancar cipsi

Baharat öğütücü

Un eleği ya da süt süzgeci

Tarif Adımları:
  • Pancar cipsinden farklı olarak bu sefer çok sert ve kırılgan bir kıvama ihtiyacımız var. Nemli olması, toz haline gelmesini zorlaştırır. Ayrıca topaklanarak bakteri üremesine sebep olur. Ben pancar cipslerini bir gün peçete serdiğim kaloriferin üzerinde beklettim. Tam istediğim kıvama geldiler!
  • Sert ve kırılgan yapıdaki pancar cipsini öğütücü ya da robota alın, makineyi dinlendirerek çalıştırın ve pancar cipslerini toz haline getirin. (Ben makinemi 30 saniye aralıklarla çalıştırıyorum).
  • Büyük parçalardan ayırmak için elekten geçirin.
  • Cam bir kavanozda serin bir ortamda muhafaza edebilirsiniz.
  • Buzdolabında saklamanızı önermiyorum çünkü nemlenebilir.

Pancar tozunu, keklerde, kremalarda farklı kıvamlarda kullanarak kırmızı, pembe, bordo renkler elde edebilirsiniz! Pancar tozu kullanarak hazırladığım Kadife Pankek tarifine bakmanızı öneririm.

Detaylı video anlatımı için pinterest hesabımı ziyaret edebilirsiniz.

Kolay gelsin! Sevgiyle kalın..


Related Posts

Chia Puding Tarifi

Chia Puding Tarifi

Bu chia puding tarifinde doğal olmayan hiçbir renklendirici kullanılmadı! Tüm günümü alan bir tarif olsa da gerçekten çok eğlendim.. Renkli tabakayı yapmak zorunda değilsiniz tabii ki ancak denemek isteyenler için tüm tarifi paylaşacağım. Malzemeler: Chia puding için; 200ml süt 3 yemek kaşığı chia tohumu 1 […]

Mor Havuç Tozu

Mor Havuç Tozu

Uzun zamandır mor doğal gıda boyası yapımını araştırıyordum. Piyasada mormiks diye ürünler satılıyor ancak bana bitki tozlarından ziyade boyalı bir toz gibi geldi. Bu yüzden ben de kendi gıda boyamı yapmak istedim. Bunun için kolları sıvadım ve mor havuç avına çıktım! Baştan söylemem gerekir ki […]



7 thoughts on “Pancar Tozu Tarifi/Organik Kırmızı Gıda Boyası”

Bir Cevap Yazın