Ev Yapımı Krem Peynir - Pinklime Foody

Ev Yapımı Krem Peynir

Ev Yapımı Krem Peynir

Krem peyniri evde yapabileceğinizi biliyor musunuz? Evet! artık herkes kendin yap takıntılı olduğumu anladı sanırım! Dışarıdan satın aldığım ürünleri evde kendim yapmak beni gerçekten çok heyecanlandırıyor. Bu sadece içinde ne olduğunu bildiğim ürünleri tüketmek istediğimden değil, aynı zamanda kimyaya olan merakım yüzünden.. Maddelerin birbirleri ile tepkimeye girmeleri ya da değişik davranışları beni gerçekten çok ilgilendiriyor. Bununla beraber evde yaptığım ve taze tüketeceğim için herhangi bir koruyucu madde ya da katkı maddesi eklemek zorunda olmamak da güzel tabii..

Eğer peynir yapmayı biliyorsanız krem peynirin de çok kolay bir şekilde üstesinden gelebileceğinizi söyleyebilirim. Peynir yapmayı bilmiyorsanız, hiç sorun değil çünkü dünyanın en basit işlerinden biri!

Ev Yapımı Peynir Nasıl Yapılır?

Burada bahsettiğim peynir lor ya da namı diğer ricotta..yani herhangi bir maya kullanmadan, kaynayan sütü doğal bir asitle(yoğurt, limon suyu, sirke..) kestirerek yaptığımız peynir türü.

Malzemeler

Sadece iki malzemeye ihtiyacımız olduğunu anlamışsınızdır!

  • 2 lt süt
  • 5-6 yemek kaşığı yoğurt ( ya da limon; süt kesilene kadar yavaş yavaş eklenecek)

Tarif Adımları:

Sütü kaynatın. Taşmasına izin vermemek için üzerine bir tahta kaşık bırakın. Aslında peynir yaparken süt kaynatılmıyor. Bunun sebebi kaynamış sütten peynir yapımının zor olması.. Ancak annemden öğrendiğim yöntemde süt kaynatılıyor ben de kaynattım ve hiçbir sorun olmadı.. Evde peynir yaparken sütü pastörize etmek zor bu yüzden kaynatma en garanti yol bence. Brusella ve tüberküloza neden olan mikroplardan kurtulmanın en kolay yolu!

Kaynadıktan sonra yoğurdu yavaş yavaş ekleyin, karıştırın ve biraz bekleyin. Bu işlemi yaparken her seferinde iki kaşık yoğurt ekleyin.

kesmeye başladığında yani sütün içinde parçacıklar oluşmaya başladığında peynir olmaya başlamış demektir. Bu işlemi limon kullanarak da yapabilirsiniz ancak peyniriniz az yağlı ve hafif ekşi olacaktır.

Buraya kadar anlattıklarım lor ya da ricotta peynirin nasıl yapıldığıydı. Bu peyniri bir peynir kesesinde üzerine ağırlık koyarak saklarsanız birkaç gün sonra dilim peyniriniz hazır olur. Krem peynir yapmak isterseniz yazıyı okumaya devam edin..

Krem peynir yaparken adından da anlayacağınız gibi kremsi, yumuşak bir kıvam gerekir. Bunun için peynirdeki suyun tamamını değil sadece fazlasını süzün. Bunun için bir kevgir, süzgeç ya da kızartma kaşığı da kullanabilirsiniz.

Fazla suyunu süzdüğünüz peyniri blender ya da mutfak robotuna alın( ben el blenderi kullandım). Robotu dinlendirerek çalıştırın. Yaklaşık 10 dakika kadar ara ara dinlendirmeyi unutmadan robottan geçirin. İstediğiniz kremsi kıvama ulaşınca durun. Biraz tuz ekleyin ve son bir kez daha karıştırın.

İşte bu kadar! Ev yapımı krem peynirimiz hazır. Hava almayan cam bir kapta bir hafta, en fazla on gün içinde tüketin. Bu tarifi ekşimiş sütten de daha az yoğurt ya da asit ekleyerek yapabilirsiniz!

Diğer ev yapımı ürünler için kendin-yap sayfamı ziyaret edebilirsiniz.. Ev yapımı yoğurt, nar ekşisi, yulaf sütü ve daha bir sürü tarif sizi bekliyor!

Sevgiyle kalın..Bir Cevap Yazın