Badem Kreması Tarifi - Pinklime Foody

Badem Kreması Tarifi

Badem Kreması Tarifi

Bu badem kreması vegan, glütensiz, şekersiz ve ketojenik diyete de uygun! Sadece tek malzeme ve biraz sabır ile sağlıklı bir badem kremanız olacak. Kahvaltılarda ekmeğe sürmek, smoothienize ve yulaf lapanızı lezzetlendirmesi için kullanacağınız enfes bir tarif! Tabi bir de fit tatlılar için de mükemmel bir hammadde! Ben bu badem kremasının muz ile uyumuna bayılıyorum. Bir de bu dolgulu fit hurma tarifine de çok yakışıyor.

Badem kreması için gerekli malzemeler

Badem: Ben badem kreması ya da herhangi bir yağlı tohumun kremasını yaparken kabuklu, tuzsuz ve çiğ olanları tercih ediyorum. Böylece en saf halde ve daha az işlenmiş bir krema elde edebiliyorum. Ancak badem, kabuğu çok sert bir kuruyemiş olduğu için bu tarifte kabukları ayıklanmış badem de kullanabilirsiniz. Mümkünse organik, tuzsuz ve kavrulmamış badem kullanın

Tuz: Ben badem dışında herhangi bir malzeme ilave etmiyorum ancak biraz tuz, badem kremasının tadını daha yoğun almanızı sağlayabilir.

Badem kreması ya da herhangi bir krema yaparken mutlaka yüksek devirli bir mutfak robotu kullanmalısınız. Aksi takdirde makineniz bozulabilir. Ayrıca makineyi dinlendirerek kullanmanız gerektiğini de unutmayın.

Talimatlar:

Önce bademlerin sert kabuklarını ayıklayın. Önceden 160C ısıttığınız fırında 10 ila 15 dakika kadar kavurun. Ben çok koyu renkli ve kavruk bir tat olmaması için 10 dakika kızartıyorum. Ancak bu süreyi isteğinize göre uzatabilirsiniz. Sadece yakmamaya dikkat edin. Çünkü çok çabuk form değiştirebiliyor.

Hafifçe yağını salmış olan bademleri sıcakken mutfak robotuna aktarın. Robotu 20 saniye çalıştırın. Kapağı açıp toz halini alan bademleri karıştırın. Kapağı tekrar kapatın ve aynı işlemi tekrarlayın. Karıştırma işlemini de sık sık tekrar edin. Her seferinde makineyi mutlaka dinlendirin. Zamanla akışkan ve krema kıvamını almaya başlayacaktır.

Akışkan hale gelen badem kremasını hava almayan, cam bir kaba aktarın ve dolap dışında muhafaza edin. Bu şekilde bozulmadan yaklaşık 3 ay korunabiliyor.

Badem kremasının içerisine süt tozu, vanilya, pudra şekeri ya da kakao tozu katabilirsiniz. Ancak kattığınız her malzeme badem kremasının raf ömrünü azaltacaktır. Buna engel olmak için badem kremasını katkısız bir şekilde saklayın. Tüketeceğiniz kadarına ise yukarıda bahsettiğim katkı malzemelerini ilave edin. Böylece hem badem kremanız daha uzun süre dayanır hem de istediğiniz malzemeleri de eklemiş olursunuz.

Sevgiyle kalın.

Badem Kreması Tarifi

Bu badem kreması vegan, glütensiz, şekersiz ve ketojenik diyete de uygun! Sadece tek malzeme ve biraz sabır ile sağlıklı bir badem kremanız olacak. Kahvaltılarda ekmeğe sürmek, smoothienize ve yulaf lapanızı lezzetlendirmesi için kullanacağınız enfes bir tarif! Tabi bir de fit tatlılar için de mükemmel bir hammadde!
Hazırlama Süresi15 dakika
Pişirme Süresi10 dakika
Toplam Süre25 dakika
Kategori: Hammaddeler, Kendin yap ürünler, vegan tarifler
Mutfak: Amerikan Mutfağı
Diyet: Diyabet, Glütensiz, Helal, Vegan
Etiket: badem kreması tarifi, ev yapımı badem kreması, vegan badem kreması
Porsiyon: 1
Yazar: Pinklime Foody

Aletler

  • blender ya da yüksek devirli mutfak robotu

Malzemeler

  • 250 gr çiğ ve tuzsuz badem

Talimatlar

  • Önce bademlerin sert kabuklarını ayıklayın. Önceden 160C ısıttığınız fırında 10 ila 15 dakika kadar kavurun. Ben çok koyu renkli ve kavruk bir tat olmaması için 10 dakika kızartıyorum. Üzerindeki ince zarı çatlayınca fırından alın.
  • Hafifçe yağını salmış olan bademleri sıcakken mutfak robotuna aktarın. Robotu 20 saniye çalıştırın. Kapağı açıp toz halini alan bademleri karıştırın. Kapağı tekrar kapatın ve aynı işlemi tekrarlayın. Karıştırma işlemini de sık sık tekrar edin. Her seferinde makineyi mutlaka dinlendirin. Zamanla akışkan ve krema kıvamını almaya başlayacaktır.
  • Akışkan hale gelen badem kremasını hava almayan, cam bir kaba aktarın ve dolap dışında muhafaza edin. Bu şekilde bozulmadan yaklaşık 3 ay korunabiliyor.

Notlar

Badem kremasının içerisine süt tozu, vanilya, pudra şekeri ya da kakao tozu katabilirsiniz. Ancak kattığınız her malzeme badem kremasının raf ömrünü azaltacaktır. Buna engel olmak için badem kremasını katkısız bir şekilde saklayın. Tüketeceğiniz kadarına ise yukarıda bahsettiğim katkı malzemelerini ilave edin. Böylece hem badem kremanız daha uzun süre dayanır hem de istediğiniz malzemeleri de eklemiş olursunuz.

Related Posts

Brüksel Lahanalı Salata

Brüksel Lahanalı Salata

Bu brüksel lahanalı salata vitamin ve besin içeriği açısından oldukça zengin. Bu tarifi yapmayı ve yemeği çok seveceksiniz! Hem çok besleyici hem de çok sağlıklı ve temiz bir içeriğe sahip. Sonbahar hasadından elde ettiğimiz cevizler, narlar ve kabaklarla da rengarenk bir görüntü elde ediyoruz! Sonbaharı […]

Ev Yapımı Fındık Kreması

Ev Yapımı Fındık Kreması

Bu ev yapımı fındık kreması herhangi bir tatlandırıcı içermiyor, glütensiz ve vegan! Yağlı tohumların kremasını yapabildiği için mutfak robotumu çok seviyorum! Kimi insan kuruyemişleri çiğ ve bütün olarak tüketmeyi tercih eder. Kimisi de daha pratik ve lezzetli bir şeyler arar. Bence her iki tüketim şekli […]3 thoughts on “Badem Kreması Tarifi”

Bir Cevap Yazın