Soslu Çıtır Mısır - Pinklime Foody

Soslu Çıtır Mısır

Soslu Çıtır Mısır

En güzel mısır yemeği yarışması yapsak, bu soslu çıtır mısır birinciliği açık ara alır bence. Barbekü sosunun mısırla buluşmasıyla dışı çıtır, içi yumuşacık olan bu koçanlara bayılacaksınız!

Bu mısır tarifini geçtiğimiz mısır sezonunda keşfetmiştim. Tarifi yazmam biraz zaman almış olsa da endişelenmeye gerek yok çünkü yeni mısır sezonuna çok yakınız!

Mısırı nasıl pişirsem pişireyim hepsini çok seviyorum. Haşlanmış mısır bir sokak lezzeti olarak çok yaygın mesela. Yaz mevsiminde Adana sokaklarında kaynamış darı diye bağırıldığını duyarsanız bilin ki o bir mısır satıcısı.. Haşlanmış mısırın bir de soslu ve bardakta satılanı var ki yaz kış demeden yemek isteriz! Mangalda mısırın da fanları az değil. Bana soracak olursanız hepsi ayrı ayrı çok güzel. Kolayca pişirebileceğiniz bu soslu çıtır mısır bir tık daha lezzetli bence. Evdeki birkaç baharatla kolayca fırınınızda pişirebileceğiniz bu mısır tarifi, görünüşüyle  bana kuzu kaburgayı hatırlatıyor!

Mısıra bu kadar övgü yeter. Bakalım hangi malzemeler gerekli?

Gerekli Malzemeler

soslu çıtır mısır malzemeleri

Mısır: Bütün mısır koçanlarına ihtiyacımız var. Sezonundaysanız pazar ve marketlerden temin edebilirsiniz. Sezonu değilse dondurulmuş mısır koçanlarını herhangi bir zamanda buzunu çözdürerek kullanabilirsiniz.

Baharatlar: Füme kırmızı toz biber ya da kırmızı toz biber. Sarımsak tozu, tuz ve karabiber.

Yağ: Yağ olarak zeytinyağı tercih ettim. Bunun dışında herhangi nötr bir pişirme yağı da kullanabilirsiniz. Yağsız pişirmeyi tercih ederseniz fırından çıkardığınız mısır dilimlerine erittiğiniz tereyağını gezdirebilirsiniz.

Soslar: Şeftalili acı sos, çıtır mısırla çok iyi gittiğini düşünüyorum. Tarifi blogumda bulabilirsiniz. Ketçap, mayonez, hardal ya da sevdiğiniz başka sosları da sunumda kullanabilirsiniz.

Peynir: Rende kaşar ya da eriyebilen herhangi bir peynir

Maydanoz, nane, yeşil soğan: Sunum yaparken herhangi birini ya da birkaçını kullanabilirsiniz.

Talimatlar:

Bu soslu çıtır mısır tarifinin belki de tek ve en zor kısmı mısırları dilimlemek. Bunun için mümkün olduğunca çok dikkatli olmalısınız.

Mısır koçanlarını önce enine iki eşit parçaya bölün. Daha sonra her bir parçayı dik tutarak dikkatlice dört parçaya ayırın. Bu işlem sırasında etiniz bıçağın üzerinde olsun ki herhangi bir kaza olmasın. Parçaları dik tutmamızın sebebi mısır tanelerinin ezilmemesi içindir.

Dilimleme işlemi bittiyse sosu hazırlamaya geçebiliriz. Uygun bir kasede yağ ve tüm baharatları karıştırın.  

Yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine mısırları aralıklı bir şekilde dizip hazırladığınız sosu bir fırça yardımıyla mısır parçalarına sürün. Sos az gelirse artırın.

Önceden 190C ısıttığınız fırında 25 ila 30 dakika pişirin. Daha çıtır bir doku için mısırları çevirip 6-7 dakika daha pişirin.

Kaşar peynir serpip eriyene kadar fırında bekletin.

Notlar:

Bu soslu çıtır mısır tarifindeki baharatları tercihinize göre değiştirebilirsiniz. Kimyon, köri sosu, kekik de kullanabileceğiniz diğer baharatlardan. Ayrıca sarımsak tozu yerine kıyılmış sarımsak da işinizi görür.

Fırında pişirmek yerine kızartmayı da tercih edebilirsiniz. Bunun için mısır parçalarını sadece tuzlayın. Kızarttıktan sonra baharatlandırın.

Servis Önerileri

Mısır dilimlerini sevdiğiniz soslar ve maydanoz, nane ile süsleyerek servis edin. Az yağlı pişirip tereyağı ile de servis edebilirsiniz.

Saklama önerileri

Soslu çıtır mısırı sıcak ve taze tüketmenizi öneririm ancak diyelim ki hepsini yiyemediniz ve arttı. Bu artan mısırları, bir folyoya sarıp buzdolabında 2-3 gün saklayabilir, daha sonra folyoya sarılı şekilde ısıtıp yeniden servis edebilirsiniz.

Sevgiyle kalın..

Soslu Çıtır Mısır

En güzel mısır yemeği yarışması yapılsa bu soslu çıtır mısır birinciliği açık ara alır bence. Barbekü sosunun mısırla buluşmasıyla dışı çıtır, içi yumuşacık olan bu koçanlara bayılacaksınız! Mısırı nasıl pişirsem pişireyim hepsini çok seviyorum. Haşlanmış mısır bir sokak lezzeti olarak çok yaygın mesela. Yaz mevsiminde Adana sokaklarında kaynamış darı diye bağırıldığını duyarsanız bilin ki o bir mısır satıcısı.. Haşlanmış mısırın bir de soslu ve bardakta satılanı var ki yaz kış demeden yemek isteriz! Mangalda mısırın da fanları az değil. Bana soracak olursanız hepsi ayrı ayrı çok güzel. Kolayca pişirebileceğiniz bu soslu çıtır mısır bir tık daha lezzetli bence. Evdeki birkaç baharatla kolayca fırınınızda pişirebileceğiniz bu mısır tarifi, görünüşüyle  bana kuzu kaburgayı hatırlatıyor!
Hazırlama Süresi20 dakika
Pişirme Süresi35 dakika
Toplam Süre55 dakika
Kategori: Ana Yemek, Ana Yemeğin Yanına, Atıştırmalık, Meze
Mutfak: Akdeniz Mutfağı
Diyet: Helal, Düşük Kalori, Vegan, Vejetaryen
Etiket: çıtır mısır, Fırında mısır, soslu mısır
Porsiyon: 2 kişilik
Yazar: Pinklime Foody

Malzemeler

 • 3 bütün mısır
 • 3 yk zeytinyağı artırılabilir
 • 1 çk sarımsak tozu
 • 1 çk füme toz biber
 • Rendelenmiş kaşar ya da eriyebilen başka bir peynir
 • tuz ve karabiber
 • maydanoz, nane, yeşil soğan kıyılmış, herhangi biri
 • dilediğiniz soslar, ketçap, mayonez vs.

Talimatlar

 • Fırını 190C ısıtın.
 • Mısır koçanlarını önce enine iki eşit parçaya bölün. Daha sonra her bir parçayı dik tutarak dikkatlice dört parçaya ayırın. Bu işlem sırasında etiniz bıçağın üzerinde olsun ki herhangi bir kaza olmasın. Parçaları dik tutmamızın sebebi mısır tanelerinin ezilmemesi içindir.
 • Dilimleme işlemi bittiyse sosu hazırlamaya geçebiliriz. Uygun bir kasede yağ ve tüm baharatları karıştırın.
 • Yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine mısırları aralıklı bir şekilde dizip hazırladığınız sosu bir fırça yardımıyla mısır parçalarına sürün. Sos az gelirse artırın.
 • 190C ısıttığınız fırında 25 ila 30 dakika pişirin. Daha çıtır bir doku için mısırları çevirip 6-7 dakika daha pişirin.
 • Rende kaşarı üzerine serpin ve eriyene kadar sıcak fırında bekletin.

Notlar

Bu soslu çıtır mısır tarifindeki baharatları tercihinize göre değiştirebilirsiniz. Kimyon, köri sosu, kekik de kullanabileceğiniz diğer baharatlardan. Ayrıca sarımsak tozu yerine kıyılmış sarımsak da işinizi görür.
Fırında pişirmek yerine kızartmayı da tercih edebilirsiniz. Bunun için mısır parçalarını sadece tuzlayın. Kızarttıktan sonra baharatlandırın.
Mısır dilimlerini sevdiğiniz soslar ve maydanoz, nane ile süsleyerek servis edin. Az yağlı pişirip tereyağı ile de servis edebilirsiniz.
Soslu çıtır mısırı sıcak ve taze tüketmenizi öneririm ancak diyelim ki hepsini yiyemediniz ve arttı. Bu artan mısırları, bir folyoya sarıp buzdolabında 2-3 gün saklayabilir, folyoya sarılı şekilde ısıtıp yeniden servis edebilirsiniz.


Bir Cevap Yazın