Fırında Tatlı Patates - Pinklime Foody

Fırında Tatlı Patates

Fırında Tatlı Patates

Tatlı patatesi daha önce hiç denemediyseniz ve merak ediyorsanız, bu tarifle bir merhaba deyin! Tarife geçmeden önce tatlı patatesin faydalarından ve bildiğimiz normal patatesten farklarından bahsetmek istiyorum.

Tatlı Patates Ve Patates Arasındaki Benzerlikler Ve Farklar

İki patates türü de Orta ve Güney Amerika’ya özgü kök sebzeleridir. Uzaktan akrabalar ancak farklı ailelerdendirler. Her iki patates çeşidi de oldukça besleyici olmakla beraber tatlı patates A vitamini bakımından, normal patates ise potasyum bakımından zengindir. Her iki patates türü de lif, karbonhidrat, B6 ve C vitaminlerini fazlaca içerir. Tatlı ya da normal patatesi beslenmenize, diyet yapıyor olsanız bile dahil edebilirsiniz. Sağlıklı olmasını istiyorsanız haşlayın ya da bu yazımda anlatacağım yöntemlerle fırınlayın! O zaman hem sağlıklı hem de lezzetli bir patates elde edebilirsiniz.

Tatlı patatesle ilgili daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

FIRINDA TATLI PATATES NASIL YAPILIR?

Kızartma tadında ama sağlıklı olsun aynı zamanda da çıtır çıtır olsun diyorsanız doğru adrestesiniz! Yapılışı basit olduğu kadar da eğlenceli. Nasıl kesilir, çıtır olması için nasıl bir yöntem izlenir, en çok hangi baharatlar yakışır gibi soruların cevapları ve daha fazlasını yazımda bulabilirsiniz. 

Fırında tatlı patates yapmanın en keyifli yanı kızartma yaptığınızdaki o yağ kokusunun mutfağa sinmeyecek olması. Ödül olarak da  içi yumuşak dışı çıtır bir patates elde edeceğiz!

Tatlı patates: Olabildiğince ince-uzun şekilli patatesleri seçmeye çalışın.Tüm dilimlerin eşit pişmesi için aynı kalınlıkta ve ebatta kestiğinizden emin olun. Aksi takdirde patateslerin bir kısmı pişerken diğer kısmı çiğ kalabilir ya da yanabilir. Ayrıca benim kullandığım tatlı patates renk itibarı ile balkabağına benziyor. Marketlerdeki  içi beyaz olan tatlı patatesler de işinizi görür. 

Zeytinyağı: Zeytinyağının yüksek sıcaklıklarda zararlı olduğunu düşünüyorsanız ayçiçek yağı ya da hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz.

Mısır nişastası: Çıtır olması için en iyi sonucu mısır nişastası veriyor ancak mısır unu ya da buğday unu da kullanabilirsiniz.

Baharatlar: Tuz, karabiber, toz biber, soğan kurusu, sarımsak tozu, çörek otu ve susam.

AŞAMALAR:

Patatesleri Temizleyin

Tatlı patatesleri yıkayın.Patates soyucu ile kabukları soyun. (en az israf için bir patates soyucu kullanmanızı öneririm) Eğer patateslerin organik olduğuna eminseniz soymanıza gerek yok. Kabukları soymak besin değerini önemli ölçüde azaltıyor ancak yine de tercih sizin.

Patatesleri Dilimleyin

Patateslerin eşit miktarda pişmesi için dilimlerin aynı kalınlık ve ebatta olmasına dikkat edin. Aksi takdirde bir kısım çok iyi pişerken diğer kısım yanabilir ya da çiğ kalabilir. Küçük bir hatırlatma; ne kadar ince dilimlerseniz o kadar çıtır olur.

Patatesleri Suda Bekletin

Patatesleri iyice yıkayın. Tatlı patates isminden de anlaşılacağı üzere şeker ve nişasta deposudur. Bunun için tatlı patates dilimlerini en az 1 saat soğuk suda bekletin. Ardından süzün ve bir mutfak havlusu ile kurutun. Tamamen kuruttuğunuzdan emin olun. Herhangi bir ıslaklık patateslerinizin çıtır olmasını etkileyecektir.

Baharatlandırın

Patatesleri soslama vakti! Derin bir kap içerisinde baharatları, nişastayı ve zeytinyağını karıştırın. Kuruttuğunuz patateslerin üzerine dökün ve iyice karıştırın. Tüm dilimlerin soslandığına emin olun. Bunun için kabı sallamanız iyi bir sonuç verecektir.

Tatlı Patatesleri Pişirin

Yağlı kağıt serili bir fırın kabına soslanmış tatlı patates dilimlerini dizin. Birbirlerine değmemesine ve aralarında boşluk olmasına dikkat edin. Böylece sulanmayacaklar ve haşlanmayacaklardır.Önceden 220C ısınmış fırında 25-30 dakika pişirin. Daha sonra patatesleri çevirip tekrar 20 dakika kadar pişirin. Pişirme süresi tatlı patatesleri ne kadar kalın dilimlediğinize göre değişecektir. Eğer kalın dilimlediyseniz. Pişme süresi de 20-25 dakika uzayacaktır. Bu yüzden ilk 30 dakikadan sonra kontrol ederek pişirmeye devam edin.

Servis Önerileri

Patatesler hazır olunca fırından çıkarın ve hemen servis yapın. Birçok yemeğin yanında meze olarak servis edebileceğiniz gibi sadece atıştırmalık olarak da tüketebilirsiniz. Sevdiğiniz soslarla ve yeşilliklerle fırınlanmış patateslerin tadını çıkarın!

NOTLAR:

Patatesleri daha sonra pişirmek isterseniz dilimlenmiş şekilde üstü kapalı, su dolu bir kap içerisinde ve buzdolabında 2 gün bekletebilirsiniz.

Patateslerin çıtır olmasını garantilemek için olabildiğince ince dilimleyin.

Baharatları sevdiğiniz tatlarla değiştirebilirsiniz. Kekik,Nane, kurutulmuş maydanoz, mercanköşk gibi baharatları da tercih edebilirsiniz.

Ketçap, mayonez, hardal gibi sosları tercih edebileceğiniz gibi Şeftalili Acı Sos ile denemenizi de tavsiye ederim.

Sevgiyle kalın..

FIRINDA TATLI PATATES CİPSİ

Kızartma tadında ama sağlıklı olsun aynı zamanda da çıtır çıtır olsun diyorsanız doğru adrestesiniz! Yapılışı basit olduğu kadar da eğlenceli. Nasıl kesilir, çıtır olması için nasıl bir yöntem izlenir, en çok hangi baharatlar yakışır gibi soruların cevapları ve daha fazlasını yazımda bulabilirsiniz. 
Hazırlama Süresi20 dakika
Pişirme Süresi45 dakika
Toplam Süre1 saat 5 dakika
Kategori: Ana Yemek, Ana Yemeğin Yanına, Atıştırmalık
Mutfak: Meksika Mutfağı
Etiket: çıtır patates, fırın patates, tatlı patates
Porsiyon: 2 kişilik
Yazar: Pinklime Foody

Aletler

 • 1 fırın tepsisi

Malzemeler

 • 2 tane tatlı patates ince,uzun
 • 1,5 yk zeytinyağı sızma
 • 2 yk mısır nişastası
 • ½ yk tuz, karabiber
 • ½ yk toz biber, pul biber, sarımsak tozu, soğan tozu, çörekotu, susam

Talimatlar

 • Tatlı patatesleri yıkayın. Patates soyucu ile kabukları soyun. (en az israf için bir patates soyucu kullanmanızı öneririm) Eğer patateslerin organik olduğuna eminseniz soymanıza gerek yok. Kabukları soymak besin değerini önemli ölçüde azaltıyor ancak yine de tercih sizin.
 • Patateslerin eşit miktarda pişmesi için dilimlerin aynı kalınlık ve ebatta olmasına dikkat edin. Aksi takdirde bir kısım çok iyi pişerken diğer kısım yanabilir ya da çiğ kalabilir. Küçük bir hatırlatma; ne kadar ince dilimlerseniz o kadar çıtır olur.
 • Patatesleri iyice yıkayın. Tatlı patates isminden de anlaşılacağı üzere şeker ve nişasta deposudur. Bunun için tatlı patates dilimlerini en az 1 saat soğuk suda bekletin. Ardından süzün ve bir mutfak havlusu ile kurutun. Tamamen kuruttuğunuzdan emin olun. Herhangi bir ıslaklık patateslerinizin çıtır olmasını etkileyecektir.
 • Patatesleri soslama vakti! Derin bir kap içerisinde baharatları, nişastayı ve zeytinyağını karıştırın. Kuruttuğunuz patateslerin üzerine dökün ve iyice karıştırın. Tüm dilimlerin soslandığına emin olun. Bunun için kabı sallamanız iyi bir sonuç verecektir.
 • Yağlı kağıt serili bir fırın kabına soslanmış tatlı patates dilimlerini dizin. Birbirlerine değmemesine ve aralarında boşluk olmasına dikkat edin. Böylece sulanmayacaklar ve haşlanmayacaklardır.Önceden 220C ısınmış fırında 25-30 dakika pişirin. Daha sonra patatesleri çevirip tekrar 20 dakika kadar pişirin. Pişirme süresi tatlı patatesleri ne kadar kalın dilimlediğinize göre değişecektir. Eğer kalın dilimlediyseniz. Pişme süresi de 20-25 dakika uzayacaktır. Bu yüzden ilk 30 dakikadan sonra kontrol ederek pişirmeye devam edin.
 • Patatesler hazır olunca fırından çıkarın ve hemen servis yapın. Birçok yemeğin yanında meze olarak servis edebileceğiniz gibi sadece atıştırmalık olarak da tüketebilirsiniz. Sevdiğiniz soslarla ve yeşilliklerle fırınlanmış patateslerin tadını çıkarın!

Notlar

Patatesleri daha sonra pişirmek isterseniz dilimlenmiş şekilde üstü kapalı, su dolu bir kap içerisinde ve buzdolabında 2 gün bekletebilirsiniz.
Patateslerin çıtır olmasını garantilemek için olabildiğince ince dilimleyin.
Baharatları sevdiğiniz tatlarla değiştirebilirsiniz. Kekik,Nane, kurutulmuş maydanoz, mercanköşk gibi baharatları da tercih edebilirsiniz.
Ketçap, mayonez, hardal gibi sosları tercih edebileceğiniz gibi Şeftalili Acı Sos ile denemenizi de tavsiye ederim.

Related Posts

Muffin Kalıbında Patates Cipsi

Muffin Kalıbında Patates Cipsi

Muffin kalıbında patates cipsi yapmak uzun süredir aklımdaydın. İnce ince dilimlenip tereyağı ile sonlandırılmış patatesleri üst üste kalıplara dizip pişirmek gerçekten muazzam! Diğer patatesli tariflerimi okuduysanız tereyağı ve patatesin çok iyi bir ikili olduğunu anlamışsınızdır. Bu tarifte de bu mükemmel iki lezzeti bir araya getirip […]

Çıtır Patates Yastıkları

Çıtır Patates Yastıkları

Bu çıtır çıtır patates yastıkları, patates kızartmasına mükemmel bir alternatif! Sevdiğiniz Birkaç küçük işlem gerektirse de sonuç muhteşem! Sevdiğiniz soslarla ailenizi ve arkadaşlarınızı etkileyebileceğiniz, parti ya da özel gün sofralarınızı şenlendirebileceğiniz mükemmel bir tarif.  Temelde sadece 2 malzeme gerektiren çıtır patates yastıkları tarifimize geçelim! Çıtır […]1 thought on “Fırında Tatlı Patates”

Bir Cevap Yazın