Fıstık Kremalı Çikolata Kalıbı - Pinklime Foody

Fıstık Kremalı Çikolata Kalıbı

Fıstık Kremalı Çikolata Kalıbı

Bu fıstık kremalı çikolata kalıbı sayesinde dev bir dolgulu çikolatanız olacak. Fıstık kreması ve çikolata birleşince mükemmel bir tat yakalamak çok kolay! Hem yer fıstığı hem de Antep fıstığı kreması içeren bu tarifin rengi de muhteşem. Üstelik diabetik, vegan ve glütensiz diyetlere de uygun.

Fıstık kreması nedir

Fıstık kreması Antep fıstığı ya da yer fıstığının öğütülerek akışkan forma geçirilmesiyle oluyor. Kuruyemişler yağlı tohum oldukları için bunu yapmak oldukça basittir. Yer fıstığı içerisinde çok fazla yağ bulundurduğu için krema yapımına da oldukça elverişli. Antep fıstığından krema yapmaksa nispeten daha uzun işlem süresi gerektirebilir. Fıstık kremasını marketlerden alabileceğiniz gibi evde, kendiniz de yapabilirsiniz. Üstelik evde yapılanın içeriği tertemizdir. Aşağıdaki tarif kartlarından fıstık kreması tariflerine ulaşabilirsiniz.

Yer Fıstığı Kreması Tarifi
Bu fıstık kreması vegan, glütensiz, şekersiz ve ketojenik diyete de uygun! Sadece tek malzeme ve biraz sabır ile sağlıklı bir fıstık kremanız olacak. Kahvaltılarda ekmeğe sürmek, smoothienize ve yulaf lapanızı lezzetlendirmesi için kullanacağınız enfes bir tarif! Tabi bir de fit tatlılar için de mükemmel bir hammadde!
Tarif Detayları
Antep Fıstığı Kreması Tarifi
Bu Antep fıstığı kreması vegan, glütensiz, şekersiz ve ketojenik diyete de uygun! Sadece tek malzeme ve biraz sabır ile sağlıklı ve yemyeşil bir Antep fıstığı kremanız olacak. Kahvaltılarda ekmeğe sürmek, smoothienize ve yulaf lapanızı lezzetlendirmesi için kullanacağınız enfes bir tarif! Tabi bir de fit tatlılar için de mükemmel bir hammadde
Tarif Detayları

Fıstık Kremalı Çikolata Kalıbı İçin Gerekli Malzemeler

Yer fıstığı kreması: Marketlerden hazır alabilirsiniz. Evde yapmak için tıklayın

Antep fıstığı kreması: Marketlerden satın alabilir ya da çiğ Antep fıstığı kullanarak kendiniz yapabilirsiniz. Evde yapmak için tıklayın.

Çikolata: En sağlıklı sonuç için bitter çikolata kullanın. Ancak çikolata seçimini size bırakıyorum. Kakao yağı içerdiği sürece sütlü ve beyaz çikolata kullanabilirsiniz. Kakao yağı insan vücut ısısıyla çok uyumludur. 36 C de sıvı hale geçer. Bu yüzden zararı yoktur.

Tuz: Kalın deniz tuzu ya da maldon tuz

Talimatlar

Fıstık kremalı çikolata yapımı oldukça basit. Zaten çok az malzemeden oluşuyor. Malzemeleri de kaliteli seçerseniz mükemmel bir sonuç elde edebilirsiniz.

Çikolata kalıbını dökeceğiniz kabın boyutuna göre malzemenizin miktarını artırın ya da azaltın. Daire ya da kare, dikdörtgen gibi kalıplar kullanabilirsiniz. Ben bu tarifte 10 cm çapında daire bir kalıp kullanmayı tercih ettim.

Kalıba karar verince çikolatayı eritme işlemine geçin. Çikolatayı eritmenin en güvenli yolu benmari yöntemi kullanmaktır.

Benmari Yöntemi

Bir tencereye su katın ve kaynatın. Tencerenin üzerine uygun boyutta ve ısıya dayanıklı cam kase yerleştirin. Bor cam kaseler bu işlem için çok uygundur. Kasenin kaynayan suya değmemesi gerekiyor. Bu yöntemde çikolata eritirken ısınan su buharından faydalanıyoruz. Benmari yöntemiyle çiğ yumurtayı pişirmeden pastörize edebilir, çikolata, tereyağı, krem peynir fındık, fıstık kremanızı güvenli şekilde eritebilirsiniz.

Benmari sistemini kurun ve çikolatanızı eritin. Beyaz çikolata eritirken ocağın alevini en düşük derecede tutmayı ihmal etmeyin. Beyaz çikolatanın yağ oranı daha yüksek olduğu için benmari yönteminde bile yanabilir ya da pütür pütür bir kıvama dönüşebilir.

Erimiş çikolatanın yarısını  yağlı kağıt ya da folyo serili kalıba dökün. Üzerine fıstık kremalarını yan yana bir kaşık yardımıyla ilave edin. Eğer fıstık kremalarınız çok katıysa yine benmari yöntemi kullanarak inceltebilirsiniz.

 Fıstık kremalarını ekledikten sonra bir yemek kaşığı yardımıyla kalıbın yüzeyini düzeltin. Daha sonra geriye kalan erimiş çikolatayı da üzerine dökün ve düzeltin. İsteğe göre beyaz çikolatayla süsleyip bir kürdan yardımıyla şekiller oluşturun. Ya da kalın deniz tuzu veya maldon tuzla süsleyin. Üzerini örtün ve buzlukta dondurun. 2 saat içerisinde istenilen şekilde donacaktır.

Buzluktan çıkarın ve dilimleyerek servis edin. Kahve yanı, çay yanı olarak , çocuklarınıza sağlıklı bir atıştırmalık olarak kullanabilirsiniz.

Tarifin videolu anlatımına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Fıstık Kremalı Çikolata Kalıbı

Sevgiyle kalın…

Fıstık Kremalı Çikolata Kalıbı

Bu fıstık kremalı çikolata kalıbı sayesinde dev bir dolgulu çikolatanız olacak. Fıstık kreması ve çikolata birleşince mükemmel bir tat yakalamak çok kolay! Hem yer fıstığı hem de antep fıstığı kreması içeren bu tarifin rengi de muhteşem. Üstelik diabetik, vegan ve glutensiz diyetlere de uygun.
Hazırlama Süresi10 dakika
Pişirme Süresi15 dakika
Soğutma Süresi2 saat
Kategori: Fit tatlılar, Tatlı
Mutfak: Amerikan Mutfağı, Avrupa Mutfağı
Diyet: Glütensiz, Vejetaryen
Etiket: çikolata kalıbı, çikolatalı, Fıstık kremalı çikolata kalıbı
Porsiyon: 6
Yazar: Pinklime Foody

Malzemeler

  • 120 gr bitter çikolata
  • 60 gr beyaz çikolata
  • 3 yk yer fıstığı kreması
  • 3 yk antep fıstığı kreması
  • ¼ yk deniz tuzu ya da maldon tuz

Talimatlar

  • Benmari sistemini kurun ve çikolatanızı eritin. Beyaz çikolata eritirken ocağın alevini en düşük derecede tutmayı ihmal etmeyin. Beyaz çikolatanın yağ oranı daha yüksek olduğu için benmari yönteminde bile yanabilir ya da pütür pütür bir kıvama dönüşebilir.
  • Erimiş çikolatanın yarısını  yağlı kağıt ya da folyo serili kalıba dökün. Üzerine fıstık kremalarını yan yana bir kaşık yardımıyla ilave edin. Eğer fıstık kremalarınız çok katıysa yine benmari yöntemi kullanarak inceltebilirsiniz.
  • Fıstık kremalarını ekledikten sonra bir yemek kaşığı yardımıyla kalıbın yüzeyini düzeltin. Daha sonra geriye kalan erimiş çikolatayı da üzerine dökün ve düzeltin.
  • İsteğe göre beyaz çikolatayla süsleyip bir kürdan yardımıyla şekiller oluşturun. Ya da kalın deniz tuzu veya maldon tuzla süsleyin. Üzerini örtün ve buzlukta dondurun. 2 saat içerisinde istenilen şekilde donacaktır.
  • Buzluktan çıkarın ve dilimleyerek servis edin. Kahve yanı, çay yanı olarak , çocuklarınıza sağlıklı bir atıştırmalık olarak kullanabilirsiniz.

Notlar

Benmari Yöntemi
Bir tencereye su katın ve kaynatın. Tencerenin üzerine uygun boyutta ve ısıya dayanıklı cam kase yerleştirin. Bor cam kaseler bu işlem için çok uygundur. Kasenin kaynayan suya değmemesi gerekiyor. Bu yöntemde çikolata eritirken ısınan su buharından faydalanıyoruz. Benmari yöntemiyle çiğ yumurtayı pişirmeden pastörize edebilir, çikolata, tereyağı, krem peynir fındık, fıstık kremanızı güvenli şekilde eritebilirsiniz.


Bir Cevap Yazın