Sarımsaklı Tereyağlı Mantar Sote - Pinklime Foody

Sarımsaklı Tereyağlı Mantar Sote

Sarımsaklı Tereyağlı Mantar Sote

Bu sarımsaklı Tereyağlı mantar sote et bulundurmayan bir diyet için mükemmel bir alternatif. Lezzet ve protein açısından da oldukça zengin.

Mantarları sotelemek oldukça basittir. Az efor ile oldukça leziz bir öğün elde edebilirsiniz.Mantar severler için mantar sote bence olmazsa olmazdır. Sadece 5 malzeme ile enfes bir mantar sote yapabilirsiniz. Günün herhangi bir öğününde hem doyurucu, hem lezzetli hem de sağlıklı bir yemek hazırlamak isterseniz yazımı okumaya devam edin!

Mantar: Kültür mantarı ya da istiridye mantarı kullanabilirsiniz. Ya da ikisini karıştırabilirsiniz.

Tereyağı: Mantar ve tereyağı ayrılmaz bir ikili bence. Sotenin lezzetini artırmak için sona doğru ekleyeceğiz.

Sarımsak: Taze, kıyılmış kök sarımsak kullanın.

Limon: Limon suyu mantarların hem yumuşamasına hem de karemelize olmasına yardımcı olur.

Kekik: Kuru kekik yaprakları ya da taze kekik dalları kullanabilirsiniz.

Soteleme ile ilgili ipuçları

Soteleme işlemi yaparken kullanacağınız tava ya da tencereyi çok fazla doldurmayın. Bu çok fazla su salınmasına ve yemeğin haşlanmasına sebep olur. Ayrıca çok fazla karıştırmak da önerilmez. Karıştırma işlemini kaşık kullanmak yerine tavayı sallayarak yapın.

Soteleme sırasında yüksek ateş kullanın. Bu sebze ya da etlerin salınan suyunun çabuk buharlaşmasını sağlar. Bununla beraber yüksek ateş kullanıldığı için baharatların da en son eklenmesi gerekir. Böylece baharatlar yanmamış olur.

Tarif Adımları

sarımsaklı tereyağlı mantar sote
Sotelenmiş kültür mantarı

Mantarları yıkayıp temizleyin ve sularını kurutun. İstediğiniz ebatlarda dilimleyin. Soteleyeceğiniz tavayı biraz ısıttıktan sonra mantarları aktarın. Mantarlar su salacaktır. Bunun için ateşi yüksek tutun.

Mantarlar sularını çekmeye yakın kıyılmış sarımsağı ekleyin ve hafifçe karıştırın. Daha sonra tereyağını da ekleyin ve yine hafifçe karıştırın. Mantarlar sularını çekip iyice karamelize olunca baharatları ekleyin. Tencere ya da tavanın kapağını kapatın. Bir eliniz kapakta olacak şekilde tavayı ileri geri sallayın. Böylece mantarlar zarar görmeden tüm malzemeler güzelce karışmış olacak. Kesin bir pişirme süresi olmamakla beraber mantar sote, yaklaşık 20 dakikada hazır olacaktır. Kullandığınız malzemenin miktarına göre pişirme süresi de değişebilir.

Servis Önerileri

Mantar soteyi servis etmenin pek çok yolu vardır. Dilerseniz tek başına bir öğün olarak kullanın ya da yemek yanına meze olarak… Mantar sote ile iyi giden bir diğer yemek ise humus. Hazırladığınız mantar soteyi humus yatağında da servis edebilirsiniz. Krem peynir sürdüğünüz kızarmış ekmeklerin üzerine de çok yakışacaktır.

Mantarlarla ilgili daha fazla bilgiye Mantar ve Mantarlı Tarifler yazımdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Mantar Burger tarifini de beğenebilirsiniz

Sevgiyle kalın..

Sarımsaklı Tereyağlı Mantar Sote

Bu sarımsaklı Tereyağlı mantar sote et bulundurmayan bir diyet için mükemmel bir alternatif. Lezzet ve protein açısından da oldukça zengin.
Mantarları sotelemek oldukça basittir. Az efor ile oldukça leziz bir öğün elde edebilirsiniz. Mantar severler için mantar sote bence olmazsa olmazdır. Sadece 5 malzeme ile enfes bir mantar sote yapabilirsiniz.
Hazırlama Süresi15 dakika
Pişirme Süresi20 dakika
Toplam Süre35 dakika
Kategori: Ana Yemek
Mutfak: Akdeniz Mutfağı
Diyet: Vejetaryen
Etiket: karamelize mantar, mantar sote, sote tekniği
Porsiyon: 2 kişilik
Yazar: Pinklime Foody

Aletler

 • 1 geniş tava

Malzemeler

 • 300 gr kültür mantarı ya da kavak(istiridye) mantarı
 • 1 yk tereyağı
 • 2 diş sarımsak
 • 4-5 dal taze kekik biberiye ya da kuru kekik de olur
 • ½ limonun suyu artırılabilir
 • tuz ve karabiber

Talimatlar

 • Mantarları yıkayıp temizleyin ve sularını kurutun. İstediğiniz ebatlarda dilimleyin.
 • Soteleyeceğiniz tavayı biraz ısıttıktan sonra mantarları aktarın. Mantarlar su salacaktır. Bunun için ateşi yüksek tutun.
 • Mantarlar sularını çekmeye yakın-7 ila 10 dakika sonra- kıyılmış sarımsağı ekleyin ve hafifçe karıştırın. Daha sonra tereyağını da ekleyin ve yine hafifçe karıştırın.
 • Mantarlar iyice karamelize olunca baharatları ekleyin. Tencere ya da tavanın kapağını kapatın. Bir eliniz kapakta olacak şekilde tavayı ileri geri sallayın. Böylece mantarlar zarar görmeden tüm malzemeler güzelce karışmış olacak.
 • Kesin bir pişirme süresi olmamakla beraber mantar sote, yaklaşık 20 dakikada hazır olacaktır. Kullandığınız malzemenin miktarına göre pişirme süresi de değişebilir.


2 thoughts on “Sarımsaklı Tereyağlı Mantar Sote”

Bir Cevap Yazın