Kahveli Cheesekek Tarifi - Pinklime Foody

Kahveli Cheesekek Tarifi

Kahveli Cheesekek Tarifi

Bu kahveli cheesekek ya da kahveli parfe dalgona kahveden esinlenerek çabucak hazırlandı. Kahve severlerin bayılacağı mükemmel bir tatlı oldu. Yulaf bisküvisi, kahve ve kremanın muazzam buluşması da diyebiliriz bu tarif için. Biraz dondurma, biraz cheesekek biraz da parfe esintileri bulacağınız bu tatlının bağımlısı olabilirsiniz. Çok bahsettin ama dalgona nedir diye sorarsanız hemen biraz anlatalım.

Dalgona ya da Dalgona kahve nedir?

Dalgona kahve son yıllarda sosyal medyada çokça karşımıza çıkan az malzemeyle yapılan bir kahve köpüğü. Granül kahvenin sıcak su ve şekerle çırpılıp köpürtülmesi ile yapılıyor. En heyecanlandıran tarafı da bu bence. Kahvenin krema kıvamına geçebiliyor olması.. Sütle karıştırılınca da dalgona kahve oluyor.

Bu kahveli cheesekek tarifinin nasıl ortaya çıktığından bahsetmek istiyorum biraz. Tariflerimin çoğu gibi bu da farklı tariflerden esinlenerek oluşturduğum bir tatlı oldu. Dalgona kahveyi seviyordum ancak biraz daha yoğun ve tatlı olması için ne yapabilirim diye düşünürken çıktı bu tarif ortaya. Süt yerine süt kreması, tat vermesi için beyaz çikolata ilave edince biraz daha süsleyip bu enfes kahveli chesekeki yaptım. Henüz görmedim ama elbette benden önce deneyenler de vardır bence bu tarifi. Hele kahve ile cheesekek sever biriyse kesin denemiştir! Lafı daha fazla uzatmadan bu enfes kahveli cheesekek tarifine geçelim.

Kahveli Cheesekek İçin Gerekli Malzemeler

Granül kahve: Çırptığımız zaman köpürmesini istediğimiz bir kahve çeşidi varsa işte o granül kahvedir. Damak zevkinize göre çifte kavrulmuş tercih edebilirsiniz.

Şeker: Esmer şeker tercih edin. Toz şeker de güzel olur ancak aynı sonucu vermeyebilir.

Sıcak su: Şeker ve kahveyi çırparken köpük oluşturacak temel taşıyıcı malzeme olarak sıcak su kullanıyoruz.

Çikolata: Kremanın içine katmak için beyaz çikolata, süslemek içinse bitter çikolata kullanacağız.

Vanilya: Vanilin ya da vanilya özü kullanın.

Krema: Süt kreması

Krem peynir, labne ya da suyu iyice süzülmüş süzme yoğurt olur.

Yulaflı bisküvi: Cheesekekin tabanı ve ara katmanları için kullanın. Petibör bisküvi de kullanabilirsiniz. Ama tercihen yulaflı bisküvi

Süslemek için: Süt reçeli ya da karamel

Talimatlar

Önce dalgona köpüğü hazırlayın. Geniş ve çok derin olmayan bir kasede granül kahve, sıcak su ve esmer şekeri çırpın. Elektrikli köpürtücü kullanmak için bu işlemi derin bir kavanoz ya da kasede yapın. Kahvenin rengi açılana  kadar çırpın. İçerisine krem peyniri ve kremayı katıp iyice karıştırın.  Buzdolabında 10-15 dakika soğutun. Bu sırada kahveli cheesekekin beyaz katmanını hazırlayın. Uygun bir kasede krema, krem peynir, vanilya ve beyaz çikolatayı çırpın isteğe göre pudra şekeri katın. Buzdolabında 10-15 dakika soğutun.

Kahveli cheesekeki servis edeceğiniz kase ya da kapları hazırlayın. Yulaflı bisküvileri orta büyüklükte kırın. Tabana bisküvileri yerleştirin. Üzerine kahveli kremayı dökün. Tekrar bisküvi ve beyaz katmanı yerleştirin. Bu sırayı dilediğiniz kadar tekrarlayın. Son olarak üstünü bisküvi parçaları, bitter çikolata ve süt reçeli ya da karamelle süsleyin.

En az 2 saat buzdolabında bekletin. En iyi sonuç için bir gece buzdolabında bekletin. Soğuk soğuk servis edin. En geç iki gün içinde tüketin.

Tarif videosuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kahveli Cheesekek Tarifi

Sevgiyle kalın..

Kahveli Cheesekek Tarifi

Bu kahveli cheesekek ya da kahveli parfe dalgona kahveden esinlenerek çabucak hazırlandı. Kahve severlerin bayılacağı mükemmel bir tatlı oldu. Yulaf bisküvisi, kahve ve kremanın muazzam buluşması da diyebiliriz bu tarif için.  Biraz dondurma, biraz cheesekek biraz da parfe esintileri bulacağınız bu tatlının bağımlısı olabilirsiniz.
Hazırlama Süresi20 dakika
Pişirme Süresi5 dakika
Soğutma Süresi2 saat
Toplam Süre2 saat 25 dakika
Porsiyon: 2
Yazar: Pinklime Foody

Malzemeler

Kahveli Katman

 • 1 yk granül kahve
 • 1 yk esmer şeker
 • 2 yk sıcak su
 • 3 yk krem peynir
 • 2 yk krema

Vanilyalı Katman

 • 1 yk krema
 • 1 yk vanilin
 • 2 yk krem peynir
 • beyaz çikolata küçük doğranmış ya da rendelenmiş

Taban ve Süsleme

 • 1 paket yulaflı bisküvi
 • süt reçeli ya da karamel
 • bitter çikolata küçük doğranmış

Talimatlar

 • Önce dalgona köpüğü hazırlayın. Geniş ve çok derin olmayan bir kasede granül kahve, sıcak su ve esmer şekeri çırpın.
 • Elektrikli köpürtücü kullanmak için bu işlemi derin bir kavanoz ya da kasede yapın. Kahvenin rengi açılana  kadar çırpın. İçerisine krem peyniri ve kremayı katıp iyice karıştırın.
 • Buzdolabında 10-15 dakika soğutun. Bu sırada kahveli cheesekekin beyaz katmanını hazırlayın. Uygun bir kasede krema, krem peynir, vanilya ve beyaz çikolatayı çırpın isteğe göre pudra şekeri katın. Buzdolabında 10-15 dakika soğutun.
 • Kahveli cheesekeki servis edeceğiniz kase ya da kapları hazırlayın. Yulaflı bisküvileri orta büyüklükte kırın.
 • Tabana bisküvileri yerleştirin. Üzerine kahveli kremayı dökün. Tekrar bisküvi ve beyaz katmanı yerleştirin. Bu sırayı dilediğiniz kadar tekrarlayın. Son olarak üstünü bisküvi parçaları, bitter çikolata ve süt reçeli ya da karamelle süsleyin.
 • En az 2 saat buzdolabında bekletin. En iyi sonuç için bir gece buzdolabında bekletin. Soğuk soğuk servis edin. En geç iki gün içinde tüketin.


Bir Cevap Yazın