Fıstık Kreması Tarifi - Pinklime Foody

Fıstık Kreması Tarifi

Fıstık Kreması Tarifi

Bu fıstık kreması vegan, glütensiz, şekersiz ve ketojenik diyete de uygun! Sadece tek malzeme ve biraz sabır ile sağlıklı bir fıstık kremanız olacak. Kahvaltılarda ekmeğe sürmek, smoothienize ve yulaf lapanızı lezzetlendirmesi için kullanacağınız enfes bir tarif! Tabi bir de fit tatlılar için de mükemmel bir hammadde! Ben bu fıstık kremasının muz ile uyumuna bayılıyorum. Bir de bu dolgulu fit hurma tarifine de çok yakışıyor.

Fıstık kreması için gerekli malzemeler

Fıstık: Ben fıstık kreması ya da herhangi bir yağlı tohumun kremasını yaparken kabuklu, tuzsuz ve çiğ olanları tercih ediyorum. Böylece en saf halde ve daha az işlenmiş bir krema elde edebiliyorum. Bu tarifte de mümkünse organik, kabuklu, tuzsuz ve kavrulmamış fıstık kullanın. İşçiliği biraz daha fazla olsa da daha iyi sonuç alacağınıza emin olun.

Tuz: Ben fıstık dışında herhangi bir malzeme ilave etmiyorum ancak biraz tuz, fıstık kremasının tadını daha yoğun almanızı sağlayabilir.

Fıstık kreması ya da herhangi bir krema yaparken mutlaka yüksek devirli bir mutfak robotu kullanmalısınız. Aksi takdirde makineniz bozulabilir. Ayrıca makineyi dinlendirerek kullanmanız gerektiğini de unutmayın.

Talimatlar:

Önce fıstıkların sert kabuklarını ayıklayın. Daha sonra fıstık taneleri üzerindeki zar gibi ince kabukları da soyun. Hafifçe parmağınızla bastırarak ittiğinizde kolayca çıkacaktır. Tüm fıstık tanelerini bu şekilde temizledikten sonra. Önceden 160C ısıttığınız fırında 10 ila 15 dakika kadar kavurun. Ben çok koyu renkli ve kavruk bir tat olmaması için 10 dakika kızartıyorum. Ancak bu süreyi isteğinize göre uzatabilirsiniz. Sadece yakmamaya dikkat edin. Çünkü çok çabuk form değiştirebiliyor.

Hafifçe yağını salmış olan fıstıkları sıcakken mutfak robotuna aktarın. Robotu 20 saniye çalıştırın. Kapağı açıp toz halini alan fıstıkları karıştırın. Kapağı tekrar kapatın ve aynı işlemi tekrarlayın. Karıştırma işlemini de sık sık tekrar edin. Her seferinde makineyi mutlaka dinlendirin. Zamanla akışkan ve krema kıvamını almaya başlayacaktır.

Akışkan hale gelen fıstık kremasını hava almayan, cam bir kaba aktarın ve dolap dışında muhafaza edin. Bu şekilde bozulmadan yaklaşık 3 ay korunabiliyor.

Fıstık kremasının içerisine süt tozu, vanilya, pudra şekeri ya da kakao tozu katabilirsiniz. Ancak kattığınız her malzeme fıstık kremasının raf ömrünü azaltacaktır. Buna engel olmak için fıstık kremasını katkısız bir şekilde saklayın. Tüketeceğiniz kadarına ise yukarıda bahsettiğim katkı malzemelerini ilave edin. Böylece hem fıstık kremanız daha uzun süre dayanır hem de istediğiniz malzemeleri de eklemiş olursunuz.

Tarif videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

Fıstık Kreması Tarifi

Bu fıstık kreması vegan, glütensiz, şekersiz ve ketojenik diyete de uygun! Sadece tek malzeme ve biraz sabır ile sağlıklı bir fıstık kremanız olacak. Kahvaltılarda ekmeğe sürmek, smoothienize ve yulaf lapanızı lezzetlendirmesi için kullanacağınız enfes bir tarif! Tabi bir de fit tatlılar için de mükemmel bir hammadde!
Hazırlama Süresi15 dakika
Pişirme Süresi10 dakika
Toplam Süre25 dakika
Kategori: Hammaddeler, Kendin yap ürünler
Mutfak: Amerikan Mutfağı
Diyet: Diyabet, Glütensiz, Vegan
Etiket: ev yapımı fıstık kreması, fıstık kreması tarifi, vegan fıstık kreması
Porsiyon: 1
Yazar: Pinklime Foody

Aletler

  • blender ya da yüksek devirli mutfak robotu

Malzemeler

  • 250 gr kabuklu, çiğ ve tuzsuz yer fıstığı

Talimatlar

  • Önce fıstıkların sert kabuklarını ayıklayın. Daha sonra fıstık taneleri üzerindeki zar gibi ince kabukları da soyun. Hafifçe parmağınızla bastırarak ittiğinizde kolayca çıkacaktır.
  • Tüm fıstık tanelerini bu şekilde temizledikten sonra. Önceden 160C ısıttığınız fırında 10 ila 15 dakika kadar kavurun. Ben çok koyu renkli ve kavruk bir tat olmaması için 10 dakika kızartıyorum. Ancak bu süreyi isteğinize göre uzatabilirsiniz. Sadece yakmamaya dikkat edin. Çünkü çok çabuk form değiştirebiliyor.
  • Hafifçe yağını salmış olan fıstıkları sıcakken mutfak robotuna aktarın. Robotu 20 saniye çalıştırın. Kapağı açıp toz halini alan fıstıkları karıştırın. Kapağı tekrar kapatın ve aynı işlemi tekrarlayın. Karıştırma işlemini de sık sık tekrar edin. Her seferinde makineyi mutlaka dinlendirin. Zamanla akışkan ve krema kıvamını almaya başlayacaktır.
  • Akışkan hale gelen fıstık kremasını hava almayan, cam bir kaba aktarın ve dolap dışında muhafaza edin. Bu şekilde bozulmadan yaklaşık 3 ay korunabiliyor.

Notlar

Fıstık kremasının içerisine süt tozu, vanilya, pudra şekeri ya da kakao tozu katabilirsiniz. Ancak kattığınız her malzeme fıstık kremasının raf ömrünü azaltacaktır. Buna engel olmak için fıstık kremasını katkısız bir şekilde saklayın. Tüketeceğiniz kadarına ise yukarıda bahsettiğim katkı malzemelerini ilave edin. Böylece hem fıstık kremanız daha uzun süre dayanır hem de istediğiniz malzemeleri de eklemiş olursunuz.


1 thought on “Fıstık Kreması Tarifi”

Bir Cevap Yazın