Gıda Boyasız Red Velvet Pasta ( pancar tozu ile) - Pinklime Foody

Gıda Boyasız Red Velvet Pasta ( pancar tozu ile)

Gıda Boyasız Red Velvet Pasta ( pancar tozu ile)

Red velvet ya da kırmızı kadife pasta.. Önce her yerde duyar olduk sonra da acaba gıda boyası kullanmadan da yapabilir miyiz diye araştırmaya başladık ve cevabı da bulduk! Evet, red velvet pastayı gıda boyası kullanmadan da renklendirebiliriz! Tabii ki de pancar tozu kullanarak..

Red Velvet Pasta Aslında Ne?

Bu pasta kakao tozu, buttermilk namı diğer yayık ayranı ve sirke içeren bir kek. Sirke ve ayran kimyasal tepkime sonucu kakaonun rengini kırmızımsı bir renge dönüştürür. Hafif pas rengi alan pasta tepkime sonucu ayrıca daha yumuşak olduğu için red velvet yani kırmızı kadife diye isimlendirilir. Günümüzde normal bir vanilyalı kekin harcına kırmızı gıda boyası ekleyip daha parlak bir renk elde ediliyor ancak o sadece kırmızı kek oluyor. Ben de red velvetin kimyasına hiç dokunmadan daha parlak bir kırmızı tonu için pancar tozu kullanmaya karar verdim. İlk birkaç denemem hüsranla sonuçlanmış olsa da sonunda istediğim tadı, yumuşaklığı ve hemen hemen rengi tutturdum.

Şeker: Beyaz toz şeker kullandım. Yumurta aklarını çırparken azar azar ekledim

Sıvıyağ: Nötral yağ tercih edin. Ayçiçek yağı ya da kanola yağı uygun olur.

Süt: İnek sütü kullanın. Buttermilk elde etmek için beyaz sirke ile karıştırın. Eğer buttermilk tedarik edebiliyorsanız 100ml kullanın.

Beyaz sirke: Pancardan elde edilmiş beyaz sirke kullandım.

Un: Çok amaçlı un kullanabileceğiniz gibi tam buğday unu ya da kek unu da kullanabilirsiniz.

Kakao tozu: Tat vermek için değil, yukarıda bahsettiğim tepkime ile renk vermesi için kullanıyoruz.

Kabartma tozu: Kabartma tozu yerine karbonat kullanmayın . Rengini kesinlikle etkiler. Sarı hatta yeşilimsi bir renge dönüştürebilir.( tecrübe ile sabit )

Vanilya: Eğer vanilin kullanacaksanız katı malzemelerle, vanilya özünü ise sıvı malzemelerle beraber ekleyin.

Yumurta: Akları ve sarılarını ayırın.

Gıda boyası: Pancar tozu ya da nar suyu, nar tozu kullanarak kırmızı renge destek olabilirsiniz. Ben pancar tozu kullandım.

Krema: Labne ya da süt kreması tercih edebilirsiniz.. Herhangi birini krem şantiyle karıştırabilirsiniz. Ya da başka krema varyasyonları da kullanabilirsiniz. ( Hindistancevizi kreması, pastacı kreması ya da sade krem şanti..)

Gıda Boyasız Red Velvet Pasta Nasıl Yapılır?

Çilekli, gıda boyasız red velvet pasta

Kek yapımı:

İlk olarak süt ile sirkeyi bir kapta karıştırın. Pancar tozu hariç kuru malzemeleri bir kasede karıştırın.

Yumurta aklarını ayırın mikserle ya da çırpıcıyla köpürene kadar çırpın. Ama yumurta sarısı karışmasın.

Toz şekeri yavaş yavaş ekleyin (3- 4 defada).. Toz şeker ve yumurta akları krema kıvamına geldikten sonra yumurta sarılarını tek tek ekleyin ve çırpın.

Daha sonra süt ve sirke karışımını( buttermilk) ekleyin ve çırpmaya devam edin. Her aşamada çırpmaya devam etmek çok önemli. Amacımız tüm malzemelerin iyice karışması ve hava kabarcıklarının artmasını sağlamak. Başka bir deyişle kekin güzelce kabarmasına yardımcı olmak.

Son olarak da sıvı yağı yavaş yavaş ekleyin. Sıvı malzeme ekleme işlemi bittiğine göre katı malzemelere geçelim.

Un karışımını sıvı karışıma dökün . Yavaş yavaş pancar tozunu da ekleyin. Ancak rengi sizin için yeteri kadar iyi değilse pancar tozu miktarını artırın.

Karışımı yağlı kağıt serili bir fırın kabına alın. ( ben 30cmlik yuvarlak bir fırın kabı kullandım.) Önceden 160C ısınmış fırında 25-30 dakika pişirin.

Krema yapımı:

Labne peyniri ve pudra şekerini iyice karıştırın.

Çırpılmış kremşantiyi de ekleyip mikserle çırpın. 30dakika buzlukta bekletin. Böylelikle kremamız hazır olacak.

Keki bir gün dinlendirmenizi tavsiye ederim çünkü pasta olarak kullanılacak keklerin dinlendirilmesi daha iyi sonuç verir. Fakat aceleniz varsa keki bir saat buzdolabında bekletebilirsiniz. Keki bir bıçak ya da ip yardımıyla enine kesin. İçinden biraz kek parçaları çıkarıp süs için kenara ayırın. Kremanın yarısını pastanın bir tabanına sürün ve diğer tabanı üzerine kapatın. Kalan kremayla da pastanın üzerini kaplayın. Kenara ayırdığınız kek parçaları ve çilek ile pastayı süsleyin. İstediğiniz başka şekillerde de süsleyebilirsiniz! Mesela frambuaz ya da böğürtlen de çok yakışacaktır. Videolu anlatım için Gıda Boyasız Red Velvet Pasta linkini ziyaret edebilirsiniz.

Red Velvet yapımında kullandığım kırmızı doğal gıda boyası için Pancar Tozu Tarifi yazımı okuyun..

GIDA BOYASIZ RED VELVET PASTA

Red velvet ya da kırmızı kadife pasta.. Önce her yerde duyar olduk sonra da acaba gıda boyası kullanmadan da yapabilir miyiz diye araştırmaya başladık ve cevabı da bulduk! Evet, red velvet pastayı gıda boyası kullanmadan da renklendirebiliriz! Tabii ki de pancar tozu kullanarak..
Hazırlama Süresi15 dakika
Pişirme Süresi30 dakika
Bekletme süresi1 gün
Toplam Süre1 gün 45 dakika
Kategori: Tatlılar
Mutfak: Amerikan Mutfağı
Etiket: gıda boyasız red velvet pasta, red velvet pasta
Porsiyon: 8 kişi
Yazar: Pinklime Foody

Aletler

 • 1 mikser ya da el blenderi
 • 1 30 cm yuvarlak fırın tepsisi

Malzemeler

 • 100 gr toz şeker
 • 100 ml sıvı yağ
 • 100 ml süt
 • 2 yk beyaz sirke
 • 200 gr çok amaçlı un
 • 2 yk kakao tozu
 • 1 yk kabartma tozu
 • 1 yk vanilin
 • 2 yumurta sarısı
 • 5 yk pancar tozu

Krema için

 • 200 gr labne peynir / süt kreması
 • 100 gr pudra şekeri
 • 200 gr çırpılmış krem şanti

Talimatlar

Kek

 • İlk olarak süt ile sirkeyi bir kapta karıştırın. Kenara alın
 • Başka bir kaba pancar tozu dışındak kuru malzemeleri bir kasede alın ve karıştırın.
 • Yumurta aklarını ayırın mikserle ya da çırpıcıyla köpürene kadar çırpın. Toz şekeri yavaş yavaş ekleyin (3- 4 defada)..Toz şeker ve yumurta akları krema kıvamına geldikten sonra yumurta sarılarını tek tek ekleyip çırpın.
 • Daha sonra süt ve sirke karışımını( buttermilk) ekleyin ve çırpmaya devam edin. Her aşamada çırpmaya devam etmek çok önemli.
 • Son olarak da kek harcını çırpmaya devam ederken sıvı yağı yavaş yavaş ekleyin.
 • Un karışımını sıvı karışıma dökün . Yavaş yavaş pancar tozunu da ekleyin. Ancak rengi sizin için yeteri kadar iyi değilse pancar tozu miktarını artırabilirsiniz.
 • Karışımı yağlı kağıt serili bir fırın kabına alın. Önceden 160C ısınmış fırında 25-30 dakika pişirin.
 • Labne peyniri ya da süt kremasını ve pudra şekerini iyice karıştırın. Çırpılmış kremşantiyi de ekleyip mikserle çırpın. 30dakika buzlukta bekletin.
 • Keki bir bıçak ya da ip yardımıyla enine kesin. İçinden biraz kek parçaları çıkarıp süs için kenara ayırın.
 • Kremanın yarısını pastanın bir tabanına sürün ve diğer tabanı üzerine kapatın. Kalan kremayla da pastanın üzerini kaplayın. Kenara ayırdığınız kek parçaları ve çilek ile pastayı süsleyin. İstediğiniz başka şekillerde de süsleyebilirsiniz!

Daha fazla güncel tarif ve videoya @pinklimefoody adresinden ulaşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın..Bir Cevap Yazın