Ev Yapımı Mozarella Tarifi - Pinklime Foody

Ev Yapımı Mozarella Tarifi

Ev Yapımı Mozarella Tarifi

Ev yapımı mozarella peyniri yapabileceğimi öğrendiğimde gerçekten çok heyecanlanmıştım. Sadece iki malzeme ve doğru teknikle bu kadar basitçe yapılabildiğini görmek çok güzel doğrusu. Marketlerden mozarella peyniri almak istediğinizde karşınıza çok yüksek fiyat etiketleriyle çıkan bu peyniri evde basitçe yapabildiğinizi görünce siz de çok şaşıracaksınız.

Mozarella Nedir?

Mozarella bir tür İtalyan peyniridir. Isınınca en güzel sünen peynir olarak da tanınır. Hayatınızda en az bir defa görmüş ya da tatmış olmanız gerekiyor. Çünkü pizzalarda mozarella peyniri kullanılıyor. Kaşar peynire kıyasla daha yağsız ve beyazdır.

Bu mozarella peynir tarifinin bir diğer güzel yanı ise  ayrıca maya kullanılmadan yapılabilmesinde. Maya ve asidin her ikisini de içeren sirkeyi bu yüzden kullanacağız.

Ev Yapımı Mozarella Peyniri İçin Gerekli Malzemeler

Süt: Mutlaka taze mandıra sütü. Tercihen inek sütü kullanın. Pastörize sütle mozarella peynir yapmak pek mümkün değildir. Çünkü süt, pastorize edilirken birçok zararlı bakteriyle beraber yararlıları da ortadan kaldırır. Mayalanmayı sağlayan laktik asit bakterileri de bunlardan biri.

Ancak pastorize sütle peynir yapmak da mümkün. Bu Krem Peynir tarifi pastorize süt ile yapıldı.

Sirke: Tercihen üzüm sirkesi ancak elma sirkesi de olur. Sirkenin içindeki mayayı kullanacağız.

Sıcak su: Mümkünse kaynar su. Mozarella peyniri yıkamak ve şekillendirmek için ihtiyacımız olacak.

Talimatlar

Sünen bir peynir yapmak isterseniz sütün kaynamadan kesilmesi gerektiğini unutmayın. Bu mozarella tarifinde de sütü belli bir sıcaklığa getireceğiz ancak kaynatmayacağız. Kaynama sırasında mayalanmanın gerçekleşmesi için gerekli olacak organizmaların ölmesini istemeyiz.

Sütü derin bir tencereye alın ve orta ateşte ısıtın. Sütü yoğurt mayalama sıcaklığına getirmemiz gerekiyor. Bunun için bir mutfak termometresi kullanın. Sıcaklık 40-50 arasında olmalıdır. Termometreniz yoksa süt 5 dakika ısınınca yıkadığınız serçe parmağınızı süte daldırın. Süt sıcak olmalı ancak parmağınız 10 a kadar saydığınızda bu sıcaklığa dayanmalı. İşte bu sıcaklık yoğurt mayalama sıcaklığıdır.  Ocağın altını kapatın ve hemen sirkeyi ilave edip karıştırın. Süt kesilmeye başlamalıdır. Sirkeyi yavaş yavaş ilave edip aynı zamanda karıştırmaya devam edin. Buna rağmen süt kesilmiyorsa sıcaklık düşmüş demektir. Ocağı açın, kısık ateşte bırakın. Süt kesmeye başladıysa da tencerenin üzerini kapatın. Peynir kesince altta kalan sıvı yeşilimsi ve şeffafa yakın bir renk ve kıvamda olur.

Kesilen peyniri süzün. Daha sonra sıcak suda yıkayın. Kesme tahtasının üzerinde yoğurun ve içindeki hava kabarcıklarının çıkmasını ve pürüzsüz bir kıvam almasını sağlayın. Yoğurarak şekil verin. Yuvarlak bir şekil verebilirsiniz. Bir saklama kabına mozarellayı alın. Üzerine peynir kesilince altında kalan yeşilimsi sudan ilave edin. Ağzı kapalı şekilde buzdolabında saklayın. En geç 4 gün içinde tüketin.

Maya olmadığı için  süt kesiğine benzer ancak sirkeyle ya da yoğurtla yapılan peynirler süt kesiğinden farklıdır.  Bu ev yapımı mozarellayı maya ile yapmak isterseniz sirke ilave etmeyin. Limon ve peynir mayası kullanarak yapabilirsiniz.

Ev yapımı mozarella, tost, pizza, makarna gibi kaşar peynirin kullanıldığı yemeklerde kullanılabileceği gibi tatlı tariflerde de kullanabilirsiniz. Bu Peynirli Künefe Dolması tarifinde dolgu maddesi olarak da mozarella kullanabilirsiniz.

Sevgiyle kalın..

Ev Yapımı Mozarella

Ev yapımı mozarella peyniri yapabileceğimi öğrendiğimde gerçekten çok heyecanlanmıştım. Sadece iki malzeme ve doğru teknikle bu kadar basitçe yapılabildiğini görmek çok güzel doğrusu. Marketlerden mozarella peyniri almak istediğinizde karşınıza çok yüksek fiyat etiketleriyle çıkan bu peyniri evde basitçe yapabildiğinizi görünce siz de çok şaşıracaksınız.
Hazırlama Süresi10 dakika
Pişirme Süresi25 dakika
Toplam Süre35 dakika
Kategori: Hammaddeler, Kendin yap ürünler
Mutfak: Akdeniz Mutfağı, İtalyan Mutfağı
Diyet: Diyabet, Glütensiz, Helal, Vejetaryen
Etiket: ev yapımı mozarella, ev yapımı peynir, evde mozarella yapımı
Porsiyon: 1
Yazar: Pinklime Foody

Malzemeler

  • 2,5 lt çiğ inek sütü
  • 100 ml üzüm sirkesi
  • 3 lt kaynar su

Talimatlar

  • Sünen bir peynir yapmak isterseniz sütün kaynamadan kesilmesi gerektiğini unutmayın. Bu mozarella tarifinde de sütü belli bir sıcaklığa getireceğiz ancak kaynatmayacağız. Kaynama sırasında mayalanmanın gerçekleşmesi için gerekli olacak organizmaların ölmesini istemeyiz.
  • Sütü derin bir tencereye alın ve orta ateşte ısıtın. Sütü yoğurt mayalama sıcaklığına getirmemiz gerekiyor. Bunun için bir mutfak termometresi kullanın.
  • Sıcaklık 40-50 arasında olmalıdır. Termometreniz yoksa süt 5 dakika ısınınca yıkadığınız serçe parmağınızı süte daldırın. Süt sıcak olmalı ancak parmağınız 10 a kadar saydığınızda bu sıcaklığa dayanmalı. İşte bu sıcaklık yoğurt mayalama sıcaklığıdır.
  • Ocağın altını kapatın ve hemen sirkeyi ilave edip karıştırın. Süt kesilmeye başlamalıdır. Sirkeyi yavaş yavaş ilave edip aynı zamanda karıştırmaya devam edin. Buna rağmen süt kesilmiyorsa sıcaklık düşmüş demektir. Ocağı açın, kısık ateşte bırakın.
  • Süt kesmeye başladıysa da tencerenin üzerini kapatın. Peynir kesince altta kalan sıvı yeşilimsi ve şeffafa yakın bir renk ve kıvamda olur.
  • Kesilen peyniri süzün. Daha sonra sıcak suda yıkayın. Kesme tahtasının üzerinde yoğurun ve içindeki hava kabarcıklarının çıkmasını ve pürüzsüz bir kıvam almasını sağlayın. Yoğurarak şekil verin. Yuvarlak bir şekil verebilirsiniz.
  • Bir saklama kabına mozarellayı alın. Üzerine peynir kesilince altında kalan yeşilimsi sudan ilave edin. Ağzı kapalı şekilde buzdolabında saklayın. En geç 4 gün içinde tüketin.

Notlar

Maya olmadığı için  süt kesiğine benzer ancak sirkeyle ya da yoğurtla yapılan peynirler süt kesiğinden farklıdır.  Bu ev yapımı mozarellayı maya ile yapmak isterseniz sirke ilave etmeyin. Limon ve peynir mayası kullanarak yapabilirsiniz.
Ev yapımı mozarella, tost, pizza, makarna gibi kaşar peynirin kullanıldığı yemeklerde kullanılabileceği gibi tatlı tariflerde de kullanabilirsiniz. 

Related Posts

Vegan Gökkuşağı Topları

Vegan Gökkuşağı Topları

Beni tanıyanlar renkli şeyleri ne kadar çok sevdiğimi bilir sanırım. Bence renklerin mutlulukla bir ilgisi var. Ne kadar renk o kadar sevinç, o kadar neşe! Bu atıştırmalıklar hem görüntüleriyle hem de sağlıklı ve tatmin edici olmalarıyla sizi çok çok sevindirecek! O kadar masum bir içeriği […]

Közlenmiş Havuç Salatası

Közlenmiş Havuç Salatası

Bu közlenmiş havuç salatası özel davetlerinizde sofranızı zengin göstermek için mükemmel bir alternatif . Tahinli sosla servis edildiğinde hem göze hem de damaklara hitap eden mükemmel bir salatanız olacak . Yapımı oldukça basit. Havuçları basitçe közleyin ve soslayın. İşte bu kadar basit! Bu közlenmiş havuç […]1 thought on “Ev Yapımı Mozarella Tarifi”

Bir Cevap Yazın