Pie Hamuru Tarifi - Pinklime Foody

Pie Hamuru Tarifi

Pie Hamuru Tarifi

Bu pie hamuru hem tatlı hem de tuzlu tarifler için harika bir kurtarıcı! Ayrıca basitçe hazırlayıp her zaman elimizin altında olacak şekilde saklayabiliyoruz.

İşinizin olmadığı boş bir gününüzde birkaç disk pie hamuru hazırlayıp buzluğunuza atın ve misafirleriniz gelmeden birkaç saat önce buzdolabında çözdürün.  Dilediğiniz sebze ve meyve ile süsleyip pişirin ve servis edin. Bu kadar basit!

Pie hamuru daha çok tereyağı tadının baskın olduğu bir hamurdur. Tereyağı tadını seviyorsanız bu tarife mutlaka bir şans verin. Kıyır kıyır, yani ağızda dağılan bir kıvam için malzemelerin soğuk, hamurun yoğurulmaması iki önemli püf nokta.

Pie Hamuru İçin Malzemeler:

Tereyağı: Önceden küp küp doğranmış şekilde buzlukta bekletin ya da kalıp olarak soğutup kullanırken rendeleyin.

Su: Buz gibi soğutun.

Elma sirkesi: Pie hamurunun kıyır kıyır olmasına katkı sağlayacak. Önceden soğuk suya katılarak tarife eklenecek.

Tuz ve şeker: Dengeli bir tat elde etmek için kullanacağız.

Un: Tercihen beyaz un ancak tam buğday unu da kullanılabilir.

Talimatlar:

Tüm malzemelerin soğuk kullanılması gerektiğini unutmayın. Bu pie hamuru tarifini elde hafifçe yoğurarak da yapabilirsiniz. Bir diğer yöntemse tezgah üstü mikser ya da mutfak robotu kullanmak.

İlk önce buz gibi suyu ve sirkeyi karıştırın. Un, şeker ve tuzu bir kapta karıştırın ve mutfak tezgahına dökün. Unun ortasına bir havuz yapın. Buz gibi soğuk tereyağını rendeleyin. Unla karıştırın. Su ve sirke karışımını ağır ağır una ekleyin.

Görünüşte parça parça bir karışım elde etmelisiniz. Parçaları elinize alıp birleştirdiğinizde birbirine yapışan bir kıvam olmalı.

Aynı işlemi mutfak robotu ya da tezgah üstü mikserle yapacaksanız yağ, un, şeker ve tuzu robota atıp çalıştırın ve suyu ağır ağır dökün. Yine görünüşte parçalı, birleştirince birbirine yapışan bir kıvam olmalı.

pie hamuru

Hazırladığınız bu pie hamurunu toparlayın streç film ya da buzdolabı poşetine alıp disk haline getirin. Dilerseniz iki ayrı paket de yapabilirsiniz.3 saat buzlukta soğutun.

Notlar

Pie hamurunu daha sonra da kullanabilirsiniz. En fazla 3 ay buzlukta bekletebilirsiniz. Kullanmadan birkaç saat önce mutlaka buzdolabında çözdürün. Dışarıda çözdürmeniz halinde yağ eriyecek ve pie hamurunun yapısı bozularak kullanımı zorlaştıracaktır.

Pie hamuru ile: Tatlı ve tuzlu galetteler, sebzeli kişler hazırlayabilirsiniz. Bu Şeftali & Yaban mersinli Galetteyi mutlaka deneyin!

Pie Hamuru Tarifi

Bu pie hamuru hem tatlı hem de tuzlu tarifler için harika bir kurtarıcı! Ayrıca basitçe hazırlayıp her zaman elimizin altında olacak şekilde saklayabiliyoruz. İşinizin olmadığı boş bir gününüzde birkaç disk pie hamuru hazırlayıp buzluğunuza atın ve misafirleriniz gelmeden birkaç saat önce buzdolabında çözdürün. Dilediğiniz sebze ve meyve ile süsleyip pişirin ve servis edin. Bu kadar basit!
Hazırlama Süresi20 dakika
Pişirme Süresi0 dakika
Soğutma Süresi3 saat
Toplam Süre3 saat 20 dakika
Kategori: Hammaddeler
Mutfak: Akdeniz Mutfağı
Diyet: Vejetaryen
Etiket: galette, kiş, pie hamuru
Porsiyon: 2
Yazar: Pinklime Foody

Aletler

 • mutfak terazisi

Malzemeler

 • 150 gr tereyağı
 • 80 gr buz gibi su
 • 233 gr un
 • 1 yk toz şeker
 • ¼ yk tuz
 • ½ yk elma sirkesi

Talimatlar

 • Tüm malzemelerin soğuk kullanılması gerektiğini unutmayın. Bu pie hamuru tarifini elde hafifçe yoğurarak da yapabilirsiniz. Bir diğer yöntemse tezgah üstü mikser ya da mutfak robotu kullanmak.
 • İlk önce buz gibi suyu ve sirkeyi karıştırın. Un, şeker ve tuzu bir kapta karıştırın ve mutfak tezgahına dökün. Unun ortasına bir havuz yapın. Buz gibi soğuk tereyağını rendeleyin. Unla karıştırın. Su ve sirke karışımını ağır ağır una ekleyin.
 • Görünüşte parça parça bir karışım elde etmelisiniz. Parçaları elinize alıp birleştirdiğinizde birbirine yapışan bir kıvam olmalı.
 • Aynı işlemi mutfak robotu ya da tezgah üstü mikserle yapacaksanız yağ, un, şeker ve tuzu robota atıp çalıştırın ve suyu ağır ağır dökün. Yine görünüşte parçalı, birleştirince birbirine yapışan bir kıvam olmalı.
 • Hazırladığınız bu pie hamurunu toparlayın streç film ya da buzdolabı poşetine alıp disk haline getirin. Dilerseniz iki ayrı paket de yapabilirsiniz.3 saat buzlukta soğutun.

Notlar

Pie hamurunu daha sonra da kullanabilirsiniz. En fazla 3 ay buzlukta bekletilebilir. Kullanmadan birkaç saat önce mutlaka buzdolabında çözdürün. Dışarıda çözdürmeniz halinde yağ eriyecek ve pie hamurunun yapısı bozularak kullanımı zorlaştıracaktır.
Pie hamuru ile: Tatlı ve tuzlu galetteler, sebzeli kişler hazırlayabilirsiniz. Bu Şeftali & Yaban Mersinli Galetteyi mutlaka deneyin!

Sevgiyle kalın..Bir Cevap Yazın