IZGARA ŞEFTALİ SALATASI - Pinklime Foody

IZGARA ŞEFTALİ SALATASI

IZGARA ŞEFTALİ SALATASI

Izgara şeftali salatası bu yaz en çok hazırlayacağınız, bayıla bayıla yiyeceğiniz bir salata olmaya aday! Sıcak yaz günlerinde yemek yemek bazen işkence haline gelebiliyor.. Özellikle Akdeniz gibi nemli iklim bölgeleri yazları yemek yemeyi iyice zorlaştırıyor. Eğer sıcak bir iklimde yaşıyorsanız ne demek istediğimi anlamışsınızdır.. İşte bu salata imdadınıza yetişecek! Çünkü hem hafif, hem çok ferahlatıcı hem de evdeki birkaç sebze, meyve ile çabucak hazırlanıyor!

Izgara Şeftali Salatası için Malzemeler:

Şeftali: Olgun sulu ya da isteğe göre tam olgunlaşmamış şeftali de kullanabilirsiniz.

Domates: Herhangi bir renk ya da cins domates kullanabilirsiniz. Tabii ki mevsiminde bahçe domatesi çok daha lezzetli olacaktır.

Soğan: Kırmızı ya da beyaz soğanı halka şeklinde dilimleyerek kullanacağız.

Peynir: Peynir çeşidi konusunda bir sınırlama yok. Dilediğiniz peyniri kullanabilirsiniz. Mozarella, buratta, beyaz peynir, mozarella topları ızgara şeftali salatasına en çok yakışan peynirlerden.

Fesleğen: Taze fesleğen yaprakları salatamızı hem tat olarak hem de görsel olarak zenginleştirecek. Taze fesleğen yaprağı bulamazsanız taze nane yaprakları kullanın.

Zeytinyağı: Izgara şeftali salatasını yağsız da tüketebilirsiniz ancak bazı vitaminlerin vücutta emilimi için yağda çözünmesi gerekir. Sızma zeytinyağı lezzet ve sağlık açısından tercih edilmeli.

Limon suyu: Salataya ekşilik ve aroma katmak için limon suyu kullanın. Limon sosu kullanmanızı tavsiye etmiyorum ancak nar ekşisi ya da turunç ekşisi kullanılabilir.

Talimatlar:

Şeftali, soğan ve domatesleri dilimleyin. Bir kenarda dursunlar.

Izgarayı çok az yağlayın ve ısıtın. Dilimlenmiş şeftalilerin her iki tarafını mühürleyin. Çok fazla pişmelerine gerek yok.

Salatayı servis edeceğiniz tabağa domates ve şeftalileri dizin. Halka soğanları ve peyniri serpin. Fesleğen yapraklarıyla süsleyin.

Bir sos kabında limon suyu, zeytinyağı ve tuzu iyice karıştırın. Servis etmeden hemen önce salatanın üzerine gezdirin.

Vitamin deposu, aşırı lezzetli ve sağlıklı ızgara şeftali salatamız hazır! Tarif videosu:

Notlar:

Bu ızgara şeftali salatasını yemeklerin yanında meze olarak servis edebileceğiniz gibi bir öğün olarak da tüketebilirsiniz. Bunun için tam buğday ya da kepekli ekmeği küp küp doğrayıp kızartarak salatanıza katabilirsiniz.

IZGARA ŞEFTALİ SALATASI

Izgara şeftali salatası bu yaz en çok hazırlayacağınız, bayıla bayıla yiyeceğiniz bir salata olmaya aday! Sıcak yaz günlerinde yemek yemek bazen işkence haline gelebiliyor.. Özellikle Akdeniz gibi nemli iklim bölgeleri yazları yemek yemeyi iyice zorlaştırıyor. Eğer sıcak bir iklimde yaşıyorsanız ne demek istediğimi anlamışsınızdır.. İşte bu ızgara şeftali salatası imdadınıza yetişecek! Çünkü hem hafif, hem çok ferahlatıcı hem de evdeki birkaç sebze, meyve ile çabucak hazırlanıyor!
Hazırlama Süresi15 dakika
Pişirme Süresi10 dakika
Toplam Süre25 dakika
Kategori: Salata
Mutfak: Akdeniz Mutfağı
Diyet: Vejetaryen
Etiket: basit salatalar, yaz salatası, şeftali, ızgara şeftali
Porsiyon: 2 kişilik
Yazar: Pinklime Foody

Aletler

 • döküm ızgara

Malzemeler

 • 2 tane yarı olgun şeftali
 • 2 tane orta boy domates
 • 1 tane küçük soğan
 • fesleğen yaprakları
 • istediğiniz bir peynir türü beyaz peynir, top mozarella, burrata
 • zeytinyağı, limon suyu ve tuz

Talimatlar

 • Şeftali, soğan ve domatesleri dilimleyin. Bir kenarda dursunlar.
 • Izgarayı çok az yağlayın ve ısıtın. Dilimlenmiş şeftalilerin her iki tarafını mühürleyin. Çok fazla pişmelerine gerek yok.
 • Salatayı servis edeceğiniz tabağa domates ve şeftalileri dizin. Halka soğanları ve peyniri serpin. Fesleğen yapraklarıyla süsleyin.
 • Bir sos kabında limon suyu, zeytinyağı ve tuzu iyice karıştırın. Servis etmeden hemen önce salatanın üzerine gezdirin.

Notlar

Bu ızgara şeftali salatasını yemeklerin yanında meze olarak servis edebileceğiniz gibi bir öğün olarak da tüketebilirsiniz. Bunun için tam buğday ya da kepekli ekmeği küp küp doğrayıp kızartarak salatanıza katabilirsiniz.


1 thought on “IZGARA ŞEFTALİ SALATASI”

Bir Cevap Yazın