ŞEFTALİLİ BUZLU ÇAY - Pinklime Foody

ŞEFTALİLİ BUZLU ÇAY

ŞEFTALİLİ BUZLU ÇAY

Bu sıcak yaz günlerinde şöyle buz gibi şeftalili buzlu çay a kim hayır diyebilir! Hem sağlıklı hem ev yapımı hem de aşırı lezzetli bir buzlu çay yapmak düşündüğünüzden çok daha basit! Aileniz, arkadaşlarınız ve misafirlerinizle  vakit geçirirken yudumlayacağınız sağlıklı ve lezzetli bir içecek hazırlamak isterseniz yazımı okumaya devam edin.

Şeftaliler elime geçince çeşitli tarifler yapmadan duramıyorum. Şeftalili Acı Sos, Izgara Şeftali Salatası, Şeftalili Limonata, Şeftali şurubu ve şimdi de Şeftalili Buzlu Çay!

Evdeki malzemelerle çabucak hazırlayabileceğiniz bu Şeftalili Buzlu Çay tarifini çok seveceksiniz!

Şeftalili Buzlu Çay İçin Malzemeler:

Şeftali: Olgun ve sulu şeftali kullanın. Şeftali cinsi çok önemli değil sarı ya da beyaz şeftali kullanabilirsiniz. Ayrıca tat benzerliği olan nektarin de kullanabilirsiniz.

Limon suyu: Ferah ve serin bir tat katmak için limon suyu kullanın. Misket limonu suyu da kullanabilirsiniz.

Tatlandırıcı: Toz şeker ve esmer şeker kullanıyoruz. Evinizde olan herhangi birini kullanabileceğiniz gibi bal ya da başka bir tatlandırıcı da kullanabilirsiniz.

Çay: Sade siyah çay ya da karışık çay kullanılabilir ayrıca yeşil çay da diğer bir seçenek. Ayrıca tropik meyve çayları da mistik bir tat arayanlar için güzel bir alternatif olabilir.

Su: Şeftaliyi pişirmek ve çayı demlemek için gerekli.

Buz küpleri

Şeftali ve limon dilimleri

Talimatlar:

Şeftalileri dilimleyerek uygun bir tencereye alın ve üzerine su, şeker ve limon suyunu ilave edin. Limon suyunu daha sonra da dökebilirsiniz.

Orta kısık ateşte şeftaliler yumuşayıp özünü bırakıncaya kadar pişirin. Pişirme işlemi bittikten sonra karışımı süzün. Süzme sonucu oluşan püreyi atmayın. Tatlı, yulaf ezmesi, pasta ve içeceklerinizde kullanabilirsiniz.

Elde ettiğiniz şeftalili su sıcakken çay yapraklarını katın ve kapağı kapatarak soğuyana kadar demlenmeye bırakın.

Şeftalili çay soğuduktan sonra süzün ve bir sürahiye aktarın. Buz küpleri, şeftali ve limon dilimleri katarak servis edin.

Notlar:

Şeftalili buzlu çay tarifini çeşitlendirebilirsiniz. Şeftali yerine mango, ananas, böğürtlen, portakal, kayısı, ahu dudu da kullanabilirsiniz.

Fazla buzlu çayınızı buz kalıplarında dondurarak daha sonra tüketebilirsiniz.

Sevgiyle kalın..

ŞEFTALİLİ BUZLU ÇAY

Bu sıcak yaz günlerinde şöyle buz gibi şeftalili bir içeceğe kim hayır diyebilir! Hem sağlıklı hem ev yapımı hem de aşırı lezzetli bir buzlu çay yapmak düşündüğünüzden çok daha basit! Aileniz, arkadaşlarınız ve misafirlerinizle  vakit geçirirken yudumlayacağınız sağlıklı ve lezzetli bir içecek hazırlamak isterseniz yazımı okumaya devam edin.
Hazırlama Süresi10 dakika
Pişirme Süresi30 dakika
Toplam Süre40 dakika
Kategori: İçecekler
Mutfak: Akdeniz Mutfağı
Diyet: Glütensiz, Helal, Vegan, Vejetaryen
Etiket: buzlu çay, içecekler, soğuk içecekler, şeftalili, şeftalili buzlu çay
Porsiyon: 6
Yazar: Pinklime Foody

Malzemeler

  • 1 orta boy limon suyu
  • 5-6 tane şeftali
  • ½ ölçü esmer şeker
  • ¼ ölçü toz şeker
  • 1,5 lt su
  • 2 yk siyah çay

Talimatlar

  • Şeftalileri dilimleyerek uygun bir tencereye alın ve üzerine su, şeker ve limon suyunu ilave edin. Limon suyunu daha sonra da dökebilirsiniz.
  • Orta kısık ateşte şeftaliler yumuşayıp özünü bırakıncaya kadar pişirin. Pişirme işlemi bittikten sonra karışımı süzün. Süzme sonucu oluşan püreyi atmayın. Tatlı, yulaf ezmesi, pasta ve içeceklerinizde kullanabilirsiniz.
  • Elde ettiğiniz şeftalili su sıcakken çay yapraklarını katın ve kapağı kapatarak soğuyana kadar demlenmeye bırakın.
  • Şeftalili çay soğuduktan sonra süzün ve bir sürahiye aktarın. Buz küpleri, şeftali ve limon dilimleri katarak servis edin.

Notlar

Şeftalili buzlu çay tarifini çeşitlendirebilirsiniz. Şeftali yerine mango, ananas, böğürtlen, portakal, kayısı, ahu dudu da kullanabilirsiniz.
Fazla buzlu çayınızı buz kalıplarında dondurarak daha sonra tüketebilirsiniz.


Bir Cevap Yazın