ŞEFTALİLİ LİMONATA - Pinklime Foody

ŞEFTALİLİ LİMONATA

ŞEFTALİLİ LİMONATA

Bu şeftalili limonata sıradan limonatalardan sıkılanlar için harika bir alternatif!

Daha önce Salatalıklı Limonata tarifini paylaşmıştım. Şimdi de sırada şeftalili limonata var. Bu limonata tarifi sıradan limonatanın ekşiliğine kıyasla daha tatlı ve ferahlatıcı bir tarif. Aslında şeftali kokteyli desek de pek yanılmış olmayız. Sıcak yaz günlerinde serinletici, lezzetli ama aynı zamanda sağlıklı bir içecek içmek isterseniz bu şeftalili limonata tarifini mutlaka deneyin.

Şeftalili Limonata İçin Malzemeler:

Şeftali Şurubu: Temelde iki malzeme ile basitçe hazırlanabilen şeftali şurubu tarifi için tıklayın.

Limon suyu: Lezzetli bir limonatanın olmazsa olmazı taze sıkılmış limon suyudur. Limon sosu, hazır limon şurubu ya da limon tozu kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Ev yapımı limon şurubu kullanabilirsiniz. Ayrıca misket limonu da limon yerine kullanılabilir.

Sıvı: Sıvı olarak maden suyu ya da soğuk su kullanabilirsiniz. Ayrıca limonlu soda da olabilir.

Aromatik bitkiler: Şeftali ile en çok yakışan aromatik bitki bence fesleğen. Bu yüzden ben bu tarifte fesleğen yaprakları kullandım. Ayrıca süslemek için de fesleğenin çok yakın bir akrabası olan reyhanı tercih ettim.

Talimatlar:

Bir kavanoz ya da shaker içerisine şeftali şurubu, limon şurubu ve fesleğen yapraklarını atın. Üzerine buz küpleri ilave edin.

Shakeri ya da kavanozu buz küpleri iyice parçalanıncaya kadar çalkalayın. Bu arada buz küplerini koymasanız da olur. Buzsuz yapıyorsanız yaklaşık 3 dakika çalkalayın. Amacımız taze fesleğen yapraklarındaki aromayı iyice açığa çıkarmak.

ŞEFTALİ ŞURUBU TARİFİ
Bu şeftali şurubu sayesinde buzlu çaylar, kokteyller, enfes tatlılar yapmak çok kolay! En çok da şeftalili limonata hazırlarken iyi ki şeftali şurubum var diyorum! Temelde 2 malzeme gerektiren bu tarifi hazırlamak da oldukça basit. Biraz şeker birkaç şeftali ve oldu bitti!
Check out this recipe
şeftali şurubu

Hazırladığınız bu karışımı limonatayı servis edeceğiniz bardağa dökün. Üzerine soğuk su ya da maden suyunu dökün. Limon dilimi ve reyhan çiçeği ile süsleyin.

Notlar:

Şeftalili limonata tarifini farklı malzemelerle tatlandırabilirsiniz. Nane, biberiye, reyhan, frambuaz, zencefil, tarçın, kakule, vanilya aromaları da harika sonuç verir. Ayrıca limon ya da misket limonu rendesi de daha yoğun bir limon tadı için tercih edebilirsiniz. Limonu rendelerken beyaz kısımları sıyırmamaya özen gösterin. Bu limon rendesini acılaştırır.

Şeftalili limonatayı buz kalıplarında dondurup uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Buz gibi ferahlatıcı ve sağlıklı şeftalili limonatamız hazır! Keyfini çıkarın!

Sevgiyle kalın..

ŞEFTALİLİ LİMONATA

Bu limonata tarifi sıradan limonatanın ekşiliğine kıyasla daha tatlı ve ferahlatıcı bir tarif. Aslında şeftali kokteyli desek de pek yanılmış olmayız. Sıcak yaz günlerinde serinletici, lezzetli ama aynı zamanda sağlıklı bir içecek içmek isterseniz bu şeftalili limonata tarifini mutlaka deneyin.
Hazırlama Süresi10 dakika
Toplam Süre10 dakika
Kategori: İçecekler
Mutfak: Akdeniz Mutfağı
Diyet: Vegan, Vejetaryen
Etiket: içecek tarifleri, naneli limonata, soğuk içecekler, şeftali, şeftali kokteyli, şeftalili limonata
Porsiyon: 1

Aletler

  • shaker ya da kavanoz

Malzemeler

  • 40 ml şeftali şurubu tarif blogumda mevcut
  • 40 ml limon suyu
  • 30 ml soğuk su ya da maden suyu
  • taze fesleğen yaprakları
  • buz küpleri, limon dilimi, reyhan çiçeği servis için

Talimatlar

  • Bir kavanoz ya da shaker içerisine şeftali şurubu, limon şurubu ve fesleğen yapraklarını atın. Üzerine buz küpleri ilave edin.
  • Shakeri ya da kavanozu buz küpleri iyice parçalanıncaya kadar çalkalayın. Bu arada buz küplerini koymasanız da olur. Buzsuz yapıyorsanız yaklaşık 3 dakika çalkalayın. Amacımız taze fesleğen yapraklarındaki aromayı iyice açığa çıkarmak.
  • Hazırladığınız bu karışımı limonatayı servis edeceğiniz bardağa dökün. Üzerine soğuk su ya da maden suyunu dökün. Limon dilimi ve reyhan çiçeği ile süsleyin.

Notlar

Şeftalili limonata tarifini farklı malzemelerle tatlandırabilirsiniz. Nane, biberiye, reyhan, frambuaz, zencefil, tarçın, kakule, vanilya aromaları eklenebilir. Ayrıca limon ya da misket limonu rendesi de daha yoğun bir limon tadı için tercih edilebilir. Limonu rendelerken beyaz kısımları sıyırmamaya özen gösterin. Bu limon rendesini acılaştırabilir.
Şeftalili limonatayı buz kalıplarında dondurup uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.


Bir Cevap Yazın