Yaban Mersinli Smoothie - Pinklime Foody

Yaban Mersinli Smoothie

Yaban Mersinli Smoothie

Bu yaban mersinli smoothie az malzemeli, çok lezzetli ve sağlıklı! Sadece 4 temel malzeme ile hazırlayabilirsiniz!

Tarife geçmeden önce yaban mersinini biraz övmek istiyorum! Yaban mersinin yeri benim için çok ayrı.. Çok küçüktüm. Okumayı yeni öğrendiğim yıllardı. Köyde yaşıyorduk ve imkanlar kısıtlıydı.. Ulaşım biraz zordu. İstediğimiz bir yere gidebilmek şöyle dursun kitap ya da eşyaya ulaşmamız da pek mümkün değildi.. Neyse ki her gün şehre gidip gelen dolmuşlar vardı..

Babam okumayı, araştırmayı çok severmiş. Ohergün şehre gidip gelen dolmuş şoföründen, gazete almasını ister,hem okur hem de kupon biriktirirmiş.Bu gazete kuponları belli sayıya ulaşınca Memo Laorusse adlı ansiklopedi setini almaya hak kazanıyordunuz. Babamın bu şekilde biriktirdiği kitap seti çoktu ve bu da onlardan sadece biriydi. Anlayacağınız o yıllarda dönemin internetini evimize getirmiş aslında canım babam. Ben de babacığımın gazete kuponlarıyla güç bela biriktirdiği ansiklopedileri karıştırmaya bayılırdım.

İlginç bilgiler, rengarenk resimler, farklı insan ırkları, hiç görmediğim meyveler.. liste daha çok uzar. Asıl konuya geleyim. İşte bu ansiklopedilerden birinde gördüm yaban mersinini.. O nasıl farklı, nasıl güzel bir renk! Ne şirin bir meyve! İnsan görüp de sevmez mi? Bazılarına komik gelebilir benim şu bitkilerle ilişkim ama benim için inanılmaz bir mutluluk kaynağı onlar..

Bugünkü tarifimde de yaban mersinine yer vermek istedim. Bu, sıradan bir tarif değil, aynı zamanda benim yaban mersini ile ilk buluşmam ve yaban mersini içeren ilk tarifim. Bu yüzden beni çok heyecanlandıran bir tarif. Beni en çok büyüleyen tarafı ise rengi.. O nasıl güzel, nasıl naif bir lila öyle..

Yaban mersinli Smoothie Malzemeleri

Bu yaban mersinli smoothie hızlı bir kahvaltılık, tok tutan tatlı bir içecek ya da sadece kendinizi şımartmak için hazırlayabileceğiniz inanılmaz lezzetli ve estetik bir tarif..

Yaban mersini: Yaşadığınız iklime göre doğada bulabileceğiniz gibi market ve manavlardan temin edebilirsiniz. Taze yaban mersini kullanabileceğiniz gibi dondurulmuş ya da kurutulmuş yaban mersinleri de işinizi görecektir. Ancak bu hazırlayacağınız smoothienin rengini değiştirebilir.

Yoğurt: Daha sağlıklı bir tarif olması için ev yoğurdu tercih edin ama hazır yoğurt da kullanabilirsiniz.

Bal: Sağlıklı bir tatlandırıcı için balı tercih ettim. Toz şeker, esmer şeker ya da sevdiğiniz başka bir tatlandırıcıyı damak zevkinize göre artırıp azaltarak kullanabilirsiniz.

Süt: Doğal ya da pastörize süt kullanabilirsiniz. Tercihinize göre tam yağlı, yarım yağlı ya da yağsız süt seçebilirsiniz.

Süslemek için: Taze yenilebilir çiçekler, yabanmersini ve frenk üzümü taneleri kullandım.

Tarif Aşamaları

Tüm smoothie tarifleri gibi bu yaban mersinli smoothie tarifi de oldukça basit ve hızlı. Tek ihtiyacımın olan şey bir elektrikli karıştırıcı ya da namı diğer blender!

Herhangi bir sıra olmaksızın tüm malzemeyi karıştırıcıya aktarın. 10-15 saniye karıştırdıktan sonra yaban mersinli smoothieniz hazır olacak! İşte bu kadar basit! İsteğe göre buz kalıpları ile soğutabilir, balı da sonradan da ekleyebilirsiniz.

Smoothienizi dilediğiniz gibi süsleyip servis edin.

Notlar:

Başka bir yaban mersinli tarif için Yaban Mersinli Lavantalı Granola Pizza yazımı okuyun! Ayrıca evde kendi yoğurdunuzu yapmak ve yoğurt tarihi ile ilgili bilgi almak için Ev Yapımı Yoğurt Tarifi yazımı okuyun!

Yabanmersinli smoothie yaparken bitki temelli süt kullanabilirsiniz.

Vegan smoothie yapmak isterseniz yoğurt yerine muz, süt olarak da bitki temelli süt kullanın.

Daha yoğun bir kıvam için taze ya da dondurulmuş muz kullanın. Aynı tarifi ahu dudu, çilek, böğürtlen gibi meyvelerle de hazırlayabilirsiniz.

Yaban Mersinli Smoothie

Yaban mersinli smoothie az malzemeli, çok lezzetli ve sağlıklı! Sadece 4 temel malzeme ile hazırlayabilirsiniz! Hızlı bir kahvaltılık, tok tutan tatlı bir içecek ya da sadece kendinizi şımartmak için hazırlayabileceğiniz inanılmaz lezzetli ve estetik bir tarif..
Hazırlama Süresi10 dakika
Kategori: İçecekler
Mutfak: Akdeniz Mutfağı
Diyet: Glütensiz, Vejetaryen
Etiket: yaban mersinli içecek, yaban mersinli smoothie
Porsiyon: 2 kişilik
Yazar: Pinklime Foody

Aletler

  • Elektrikli Karıştırıcı

Malzemeler

  • 70 gr yaban mersini, ½ su bardağı
  • 1 yk bal
  • 100 ml süt, ½ su bardağı
  • 2-3 yk yoğurt, soğuk ya da dondurulmuş
  • yenilebilir çiçekler, yaban mersini taneleri

Talimatlar

  • Herhangi bir sıra olmaksızın tüm malzemeyi karıştırıcıya aktarın. 10-15 saniye karıştırdıktan sonra yaban mersinli smoothieniz hazır olacak! İşte bu kadar basit! İsteğe göre buz kalıpları ile soğutabilir, balı da sonradan da ekleyebilirsiniz.
  • Smoothienizi dilediğiniz gibi süsleyip servis edin.

Notlar

Yabanmersinli smoothie yaparken bitki temelli süt kullanabilirsiniz.
Vegan smoothie yapmak isterseniz yoğurt yerine muz, süt olarak da bitki temelli süt kullanın.
Daha yoğun bir kıvam için taze ya da dondurulmuş muz kullanın. Aynı tarifi ahu dudu, çilek, böğürtlen gibi meyvelerle de hazırlayabilirsiniz.


Bir Cevap Yazın