En Sevilen Sütlü Tatlı; Sütlaç - Pinklime Foody

En Sevilen Sütlü Tatlı; Sütlaç

En Sevilen Sütlü Tatlı; Sütlaç

Sütlaç Ortadoğu mutfağının geleneksel tatlılarından. Süt ve pirinç gibi temelde iki malzeme ile yapılan, basit, düşük kalorili ve lezzetli bir tatlı olması da sütlacı popüler yapan sebeplerden. Bununla birlikte hafif bir tatlı olduğu için sütlaç, Ramazan ayında en çok tercih edilen tatlılardan. Merak edenler için, sütlaç kelimesi eskiden bu tatlı için kullanılan sütlü aş kelimesinin zamanla kaynaşmasıyla oluşmuş.

Temelde pirinç lapasına süt eklenerek yapılan sütlacın bugün pek çok çeşidi mevcut. Ben bu yazımda klasik sütlaç tarifinden bahsedeceğim.

Çocukluğumda en çok sevdiğim ve evde en çok yapılan tatlı sütlaç olmuştur hep. Annemin taze limon yapraklarıyla tatlandırdığı bu tatlı, süt bayramlarının vazgeçilmeziydi. Hala da öyle. Bizim evde süt bayramları sütlaçsız olmaz. Süt bayramı Adana’nın bazı köylerinde her yıl mart ayının 1. günü kutlanır. Sütçülükle uğraşan aileler sütü olmayanlara süt verir, süt içemeyen, yoğurt, peynir yapamayan kimseler o gün gelen sütlerle mutlu olurdu. Kurban bayramının süt versiyonu gibi düşünebilirsiniz. Bugün süt bayramı eskisi kadar hatırlanmasa da bazı köylerde devam eden bir gelenektir.

Sütlaç için gerekli malzemeler

Pirinç: daha hızlı piştiği ve lapa kıvamını kolayca aldığı için kırık pirinç tercih edin.

Süt: pastörize süt, tam yağlı ya da yarım yağlı inek sütü kullanabilirsiniz.

Şeker: Toz şeker ya da esmer şeker işinizi görür. Ayrıca sevdiğiniz diğer tatlandırıcıları da kullanabilirsiniz.

Sıcak su: Pirinçleri önceden yumuşatmak için kullanacağız.

Nişasta: Buğday ya da mısır nişastasını tercihe göre kıvam artırmak için kullanabilirsiniz.

Pirinç unu: Nişasta gibi bir diğer kıvam artırıcı da pirinç unudur.

Süslemek için: Toz tarçın, gül yaprakları, çekilmiş fıstık ve ceviz kullanabilirsiniz.

Talimatlar:

Uygun bir tencereye pirinci ve suyu aktarın. Pirinçler tamamen yumuşayıncaya kadar pişirin. Gerekirse tekrar su ekleyin.

Pirinçler lapa kıvamına gelip suyunu çekince üzerini kapatın. Vaktiniz varsa 1 gece bekletin. Eğer vaktiniz yoksa birkaç saat bekletmeniz de yeterli olur.

Pirinç lapasının içine süt ve şekeri ekleyin. Nişasta ya da pirinç ununu da bu aşamada ekleyebilirsiniz. Eklemeden önce bir miktar sütün içinde çözdürün. Portakal kabuğu, çiçeği, limon yaprağı ya da damla sakızını bu aşamada ekleyebilirsiniz.

Orta ateşte sık sık karıştırarak pişirin. Kaynamaya başlayınca altını kısın ve birkaç dakika daha kaynatın. Gül suyu ve vanilyayı bu aşamada ekleyebilirsiniz.

Sütlaç hafif kıvam alınca ocağın altını kapatın. Sütlacın sıvı kıvamda olması gerekiyor. Bu yüzden çok katılaşmadan ocaktan alın.

Sütlacı sıcakken servis edeceğiniz kaselere paylaştırın. Önce dolap dışında 1saat dinlendirin. Daha sonra buzdolabına alın. Birkaç saat ya da 1 gece soğutun.

Toz tarçın, gül yaprakları, ve gül tomurcukları ya da çekilmiş toz fıstıktan istediğiniz bir ya da birkaçı ile süsleyin. İsteğe göre muz ve çilek dilimleriyle servis edin.

Ayrıca bir diğer geleneksel tatlı olan ve sadece 2 malzemeyle yapılan İncir Uyutması tarifini de beğenebilirsiniz.

Notlar

Önceden hazırladığınız pirinç lapasını gerektiği kadar bekletirseniz nişasta ya da pirinç unu kullanmanıza gerek kalmaz ya da daha az kullanabilirsiniz.

Sütlacı tarçınla servis ederseniz kan şekeri seviyesinin hızla yükselmesine engel olabilirsiniz. Ayrıca diğer tatlıları da toz tarçınla servis etmekte fayda var.

Ayrıca sütlaca ekleyebileceğiniz diğer aromalar;

Damla sakızı

Taze portakal ve limon yaprakları

Portakal çiçeği, portakal ve limon kabuğu

Gül suyu

Vanilya

En Sevilen Sütlü Tatlı; Sütlaç

Sütlaç Ortadoğu mutfağının en sevilen geleneksel tatlılarından. Süt ve pirinç gibi temelde iki malzeme ile yapılan, basit, düşük kalorili ve lezzetli bir tatlı olması da sütlacı popüler yapan sebeplerden. Bununla birlikte hafif bir tatlı olduğu için sütlaç, Ramazan ayında en çok tercih edilen tatlılardan. Temelde pirinç lapasına süt eklenerek yapılan sütlacın bugün pek çok çeşidi mevcut. Ben bu yazımda klasik sütlaç tarifinden bahsedeceğim.
Hazırlama Süresi10 dakika
Pişirme Süresi20 dakika
Bekletme Süresi3 saat
Toplam Süre3 saat 30 dakika
Kategori: Tatlılar
Mutfak: Geleneksel Türk Mutfağı, Orta Doğu Mutfağı
Diyet: Helal, Düşük Yağ
Etiket: Damla sakızlı sütlaç, sütlaç, sütlaç nasıl yapılı, sütlaç tarifi
Porsiyon: 6 kişilik
Yazar: Pinklime Foody

Malzemeler

 • 1 litre süt
 • 70 gr kırık pirinç, 1 çay bardağı
 • 500 ml sıcak su
 • 100 gr toz şeker
 • 2 yk nişasta ya da pirinç unu
 • çekilmiş fıstık, ceviz, gül yaprakları, toz tarçın süslemek için

Aroma katmak için

 • vanilya, gül suyu, portakal yaprağı, kabuğu, çiçeği, damla sakız

Talimatlar

 • Uygun bir tencereye pirinci ve suyu aktarın. Pirinçler tamamen yumuşayıncaya kadar pişirin. Gerekirse tekrar su ekleyin.
 • Pirinçler lapa kıvamına gelip suyunu çekince üzerini kapatın. Vaktiniz varsa 1 gece bekletin. Eğer vaktiniz yoksa birkaç saat bekletmeniz de yeterli olur.
 • Pirinç lapasının içine süt ve şekeri ekleyin. Nişasta ya da pirinç ununu da bu aşamada ekleyebilirsiniz. Eklemeden önce bir miktar sütün içinde çözdürün. Portakal kabuğu, çiçeği, limon yaprağı ya da damla sakızını bu aşamada ekleyebilirsiniz.
 • Orta ateşte sık sık karıştırarak pişirin. Kaynamaya başlayınca altını kısın ve birkaç dakika daha kaynatın. Gül suyu ve vanilyayı bu aşamada ekleyebilirsiniz.
 • Sütlaç hafif kıvam alınca ocağın altını kapatın. Sütlacın sıvı kıvamda olması gerekiyor. Bu yüzden çok katılaşmadan ocaktan alın.
 • Sütlacı sıcakken servis edeceğiniz kaselere paylaştırın. Önce dolap dışında 1saat dinlendirin. Daha sonra buzdolabına alın. Birkaç saat ya da 1 gece soğutun.
 • Toz tarçın, gül yaprakları ya da çekilmiş toz fıstıktan istediğiniz bir ya da birkaçı ile süsleyin. İsteğe göre muz ve çilek dilimleriyle servis edin.

Notlar

Önceden hazırladığınız pirinç lapasını gerektiği kadar bekletirseniz nişasta ya da pirinç unu kullanmanıza gerek kalmaz ya da daha az kullanabilirsiniz.
Ayrıca sütlaca ekleyebileceğiniz diğer aromalar;
Damla sakızı
Limon ve portakal yaprağı (taze filiz)
Portakal çiçeği, portakal ve limon kabuğu
Gül suyu
Vanilya
Sütlacı tarçınla servis ederseniz kan şekeri seviyesinin hızla yükselmesine engel olabilirsiniz. Ayrıca diğer tatlıları da toz tarçınla servis etmekte fayda var.

Sevgiyle kalın..


Related Posts

Dolgulu Fit Hurma Tarifi

Dolgulu Fit Hurma Tarifi

Bu fit hurma tatlısı hem görünüşü hem de lezzetiyle misafirleri etkilemenin güzel bir yolu. Rafine şeker içermediğinden temiz ve sağlıklı bir içeriğe de sahip. Vagan, şekersiz ve glütensiz bir tatlı arıyorsanız bu fit hurma tatlısını mutlaka denemelisiniz. Lif ve potasyum kaynağı olması da cabası! Yılbaşı, […]

Çikolatalı Kestane Lokmaları

Çikolatalı Kestane Lokmaları

Fit, sağlıklı ve lezzetli tatlılarda bugün çikolatalı kestane var! Hazırlaması çok basit olan bu tarif, rafine şekersiz, glütensiz ve doğal ürünlerden oluşuyor. Bu çikolatalı kestane tatlısını daha önce pişirdiğiniz fazla kestaneleri değerlendirmek için yapabilirsiniz. Bir önceki yazımda bahsettiğim haşlanmış kestaneler bunun için oldukça uygun. Sağlıklı […]1 thought on “En Sevilen Sütlü Tatlı; Sütlaç”

Bir Cevap Yazın