Salamura Zeytin Tarifi - Pinklime Foody

Salamura Zeytin Tarifi

Salamura Zeytin Tarifi

Bu salamura zeytin sayesinde, mükemmel bir kahvaltılık, hafif ve besleyici bir öğle yemeği hatta hızlı bir akşam yemeği hazırlayabilirsiniz! Daha önce yeşil zeytin salatası yazımda mevsimi geldiğinde salamura zeytin tarifini de vereceğimden bahsetmiştim.

Salamura ve Turşu Arasındaki Fark

Salamura, bir saklama yöntemidir. Zeytin, üzüm yaprağı, balık, diğer sebzeler salamura yöntemi ile uzun süre dayanıklı hale gelir. Kısaca doğru oranda karıştırılmış tuz ve su içerisinde bekletilerek hazırlanır. Turşu yapımında kullanılan sirke ya da limon suyuna ihtiyaç duyulmaz. Gıdaların tuzlu suda bekletilip acısından arındırılması esastır. Salamura gıdaları yemeye hazır hale getirmek için tekrar yıkamak gerekir.

Turşu ise sirke, su ve tuzun belli bir oranda karışmış bir sıvı içerisinde sebze ya da meyvelerin bekletilmesi ile hazırlanır. Belli bir süre geçtikten sonra hemen tüketilebilir. Yıkanmasına gerek yoktur.

Salamura Zeytin İçin Gerekli Malzemeler

Zeytin: Boyutu çok önemli değil. Daha önce yaptığınız ya da sevdiğiniz herhangi bir cins zeytini kullanabilirsiniz. Halhalı ya da sarı oğlak en çok tercih edilen minik taneli zeytin çeşitlerinden. Elbette bu tarifteki gibi iri taneli zeytin de kullanabilirsiniz.

İri taneli deniz tuzu: Salamura tuzu olarak da bulabilirsiniz. Kaya tuzu da tercih edilebilir ancak ben deniz tuzunun daha temiz olduğunu düşünüyorum.

Yumurta: Çiğ yumurta burada sadece bir figüran. Salamura sıvısının tuz oranını belirlememize yardımcı olacak. Katıksız suya bırakıldığında dibe batan tazelikte bir yumurta kullanın.

Limon tuzu:İsteğe göre birkaç tane limon tuzu katıp zeytinlerin çok fazla yumuşamasına engel olabilirsiniz.

Sterilize cam kavanoz, karıştırma kabı, tahta kaşık

Ilık su

Talimatlar

Önce salamura zeytin yapımında kullanacağımız ekipmanları steril hale getirelim. Tüm parçaları köpüklü sıcak suda yıkayın. Fırını 160C ısıtın. Malzemeleri 10 dakika fırında kurutun. Aynı zamanda steril hale de gelmiş oluyorlar.

Sonra zeytinleri yıkayın ve kurutun. Bir tokmak ya da soda şişesi kullanarak zeytinleri tek tek kırın. Salamura suyu böylece zeytinlerin her tarafına nüfuz edebilir. Tüm kırık zeytinleri kavanoza doldurun.

Şimdi sırada salamura suyunu hazırlamak var. Steril bir cam kaba ılık suyu aktarın. Taze ve dışını temizlediğiniz yumurtayı suyun içerisine yavaşça bırakın. Yumurta dibe çöküyor olmalıdır. Yumurtayı sudan alın. Yavaşça deniz tuzu ilave edin. Tavsiyem üç seferde eklemeniz yönünde. Önce biraz katın ve karıştırın. Tuz tamamen çözülünce yumurtayı tuzlu suya bırakın. Hala dipte ya da dibe yakın bir yerlerde duruyor olacaktır. Yumurtayı çıkarın. Biraz daha tuz katın ve karıştırın. Yumurtayı yavaşça bırakın. Bu şekilde gerekiyorsa tekrarlayın. Her seferinde tuzu iyice çözdürdüğünüze emin olun. Yumurta yüzeye çıkınca salamura karışımı hazır demektir. Suyu zeytinlerin üzerine tamamen kaplayacak şekilde dökün. Kavanozları sıkıca kapatın. En az 15 gün bu şekilde bekletin. Her gün kavanozu ters yüz edin. Böyleye tüm zeytinler tuzlu suyla temas etmiş olacaktır.

Salamura Zeytin Tatlandırma

En az 15 gün gerekli ancak tam olarak 20 gün sonra salamura zeytin hazır hale gelir. Yiyebileceğiniz kadar zeytini kavanozdan alın. Çekirdeklerini çıkarın ve bir gece önce ılık suyun içerisinde bekletin. Ertesi gün soğuk sudan geçirin. Tadına bakın eğer hala tuzlu geliyorsa 20 dakika daha ılık suda bekletin. Acısı ve tuzundan tamamen arınmışsa artık servise hazır hale gelmiştir.

Saklama Koşulları

Salamura zeytin hiç açılmadığı takdirde serin bir ortamda 6 aya kadar dayanabilir. Ağzı açılmış yeşil zeytinler de mutlaka serin yerde bekletilmeli. 3 ay içerisinde tüketilmelidir. Tatlandırılmış zeytinlere gelirsek, mutlaka buzdolabında ve bir miktar tatlı su içerisinde bekletilmeliler.

Salamura zeytin nasıl servis edilir

Salamura zeytin sade yenebileceği gibi salata yapılarak da tüketilebilir. Biraz kekik, pul biber ve limonla soslayıp servis edin ya da salatasını yapın. Ben en çok salata yaparak servis etmeyi tercih ediyorum. Bu Yeşil Zeytin Salatasını mutlaka denemelisiniz.

Herkese iyi yıllar dilerim!

Sevgiyle kalın..

Salamura Zeytin Tarifi

Bu salamura zeytin sayesinde, mükemmel bir kahvaltılık, hafif ve besleyici bir öğle yemeği hatta hızlı bir akşam yemeği hazırlayabilirsiniz! Daha önce yeşil zeytin salatası yazımda mevsimi geldiğinde salamura zeytin tarifini de vereceğimden bahsetmiştim.
Hazırlama Süresi30 dakika
Pişirme Süresi5 dakika
Bekletme Süresi15 gün
Toplam Süre15 gün 35 dakika
Kategori: Hammaddeler, Kahvaltı, Kendin yap ürünler, konserve, saklama, salamura
Mutfak: Akdeniz Mutfağı, Orta Doğu Mutfağı
Diyet: Diyabet, Glütensiz, Helal, Vegan, Vejetaryen
Etiket: salamura yeşil zeytin, salamura zeytin tarifi, yeşil zeytin tarifi
Porsiyon: 1
Yazar: Pinklime Foody

Aletler

 • 1 cam kavanoz 500 ml
 • 1 tokmak
 • 1 tahta kaşık
 • 1 karıştırma kabı

Malzemeler

 • 350 gr yeşil zeytin
 • 400 ml ılık su
 • 150 gr kalın deniz tuzu yaklaşık
 • 1 tane taze çiğ yumurta

Talimatlar

 • Önce salamura zeytin yapımında kullanacağımız ekipmanları steril hale getirelim. Tüm parçaları köpüklü sıcak suda yıkayın. Fırını 160C ısıtın. Malzemeleri 10 dakika fırında kurutun. Aynı zamanda steril hale de gelmiş oluyorlar.
 • Sonra zeytinleri yıkayın ve kurutun. Bir tokmak ya da soda şişesi kullanarak zeytinleri tek tek kırın. Salamura suyu böylece zeytinlerin her tarafına nüfuz edebilir. Tüm kırık zeytinleri kavanoza doldurun.
 • Şimdi sırada salamura suyunu hazırlamak var. Steril bir cam kaba ılık suyu aktarın. Taze ve dışını temizlediğiniz yumurtayı suyun içerisine yavaşça bırakın. Yumurta dibe çöküyor olmalıdır.
 • Yumurtayı sudan alın. Yavaşça deniz tuzu ilave edin. Tavsiyem tuzu, üç seferde eklemeniz yönünde. Önce biraz katın ve karıştırın. Tuz tamamen çözülünce yumurtayı tuzlu suya bırakın. Hala dipte ya da dibe yakın bir yerlerde duruyor olacaktır. Yumurtayı çıkarın. Biraz daha tuz katın ve karıştırın. Yumurtayı yavaşça bırakın. Bu şekilde gerekiyorsa tekrarlayın.
 • Her seferinde tuzu iyice çözdürdüğünüze emin olun.
 • Yumurta yüzeye çıkınca salamura karışımı hazır demektir. Suyu zeytinlerin üzerine tamamen kaplayacak şekilde dökün. Kavanozları sıkıca kapatın. En az 15 gün bu şekilde bekletin. Her gün kavanozu ters yüz edin. Böyleye tüm zeytinler tuzlu suyla temas etmiş olacaktır

Notlar

Salamura Zeytin Tatlandırma
En az 15 gün gerekli ancak tam olarak 20 gün sonra salamura zeytin hazır hale gelir. Yiyebileceğiniz kadar zeytini kavanozdan alın. Çekirdeklerini çıkarın ve bir gece önce ılık suyun içerisinde bekletin. Ertesi gün soğuk sudan geçirin. Tadına bakın eğer hala tuzlu geliyorsa 20 dakika daha ılık suda bekletin.  Acısı ve tuzundan tamamen arınmışsa artık servise hazır hale gelmiştir.
Saklama Koşulları
Salamura zeytin hiç açılmadığı takdirde serin bir ortamda 6 aya kadar dayanabilir. Ağzı açılmış yeşil zeytinler de mutlaka serin yerde bekletilmeli. 3 ay içerisinde tüketilmelidir. Tatlandırılmış zeytinlere gelirsek, mutlaka buzdolabında ve bir miktar tatlı su içerisinde bekletilmeliler.
Salamura zeytin nasıl servis edilir
Salamura zeytin sade yenebileceği gibi salata yapılarak da tüketilebilir. Biraz kekik, pul biber ve limonla soslayıp servis edin ya da salatasını yapın.


Bir Cevap Yazın