Ceviz Kreması Tarifi - Pinklime Foody

Ceviz Kreması Tarifi

Ceviz Kreması Tarifi

Bu ceviz kreması vegan, glütensiz, şekersiz ve ketojenik diyete de uygun! Sadece tek malzeme ve biraz sabır ile sağlıklı bir ceviz kremanız olacak. Kahvaltılarda ekmeğe sürmek, smoothienize ve yulaf lapanızı lezzetlendirmesi için kullanacağınız enfes bir tarif! Tabi bir de fit tatlılar için de mükemmel bir hammadde! Ben bu ceviz kremasının muz ile uyumuna bayılıyorum. Bir de bu dolgulu fit hurma tarifine de çok yakışıyor.

Ceviz kreması için gerekli malzemeler

Ceviz: Ben ceviz kreması ya da herhangi bir yağlı tohumun kremasını yaparken kabuklu, tuzsuz ve çiğ olanları tercih ediyorum. Böylece en saf halde ve daha az işlenmiş bir krema elde edebiliyorum. Ancak bu tarifte kabukları ayıklanmış ceviz de kullanabilirsiniz. Mümkünse organik, tuzsuz ve kavrulmamış ceviz kullanın

Tuz: Ben ceviz dışında herhangi bir malzeme ilave etmiyorum ancak biraz tuz, ceviz kremasının tadını daha yoğun almanızı sağlayabilir.

Ceviz kreması ya da herhangi bir krema yaparken mutlaka yüksek devirli bir mutfak robotu kullanmalısınız. Aksi takdirde makineniz bozulabilir. Ayrıca makineyi dinlendirerek kullanmanız gerektiğini de unutmayın.

Talimatlar:

Önce cevizlerin sert kabuklarını ayıklayın. Önceden 160C ısıttığınız fırında 10 ila 15 dakika kadar kavurun. Ben çok koyu renkli ve kavruk bir tat olmaması için 10 dakika kızartıyorum. Ancak bu süreyi isteğinize göre uzatabilirsiniz. Sadece yakmamaya dikkat edin. Çünkü çok çabuk form değiştirebiliyor.

Hafifçe yağını salmış olan cevizleri sıcakken mutfak robotuna aktarın. Robotu 20 saniye çalıştırın. Kapağı açıp toz halini alan cevizleri karıştırın. Kapağı tekrar kapatın ve aynı işlemi tekrarlayın. Karıştırma işlemini de sık sık tekrar edin. Her seferinde makineyi mutlaka dinlendirin. Zamanla akışkan ve krema kıvamını almaya başlayacaktır.

Akışkan hale gelen ceviz kremasını hava almayan, cam bir kaba aktarın ve dolap dışında muhafaza edin. Bu şekilde bozulmadan yaklaşık 3 ay korunabiliyor.

Ceviz kremasının içerisine süt tozu, vanilya, pudra şekeri ya da kakao tozu katabilirsiniz. Ancak kattığınız her malzeme ceviz kremasının raf ömrünü azaltacaktır. Buna engel olmak için ceviz kremasını katkısız bir şekilde saklayın. Tüketeceğiniz kadarına ise yukarıda bahsettiğim katkı malzemelerini ilave edin. Böylece hem ceviz kremanız daha uzun süre dayanır hem de istediğiniz tatları da eklemiş olursunuz.

Sevgiyle kalın.

Ceviz Kreması Tarifi

Bu ceviz kreması vegan, glütensiz, şekersiz ve ketojenik diyete de uygun! Sadece tek malzeme ve biraz sabır ile sağlıklı bir ceviz kremanız olacak. Kahvaltılarda ekmeğe sürmek, smoothienize ve yulaf lapanızı lezzetlendirmesi için kullanacağınız enfes bir tarif! Tabi bir de fit tatlılar için de mükemmel bir hammadde! Ben bu ceviz kremasının muz ile uyumuna bayılıyorum.
Hazırlama Süresi15 dakika
Pişirme Süresi10 dakika
Toplam Süre25 dakika
Kategori: Hammaddeler, Kendin yap ürünler
Mutfak: Amerikan Mutfağı
Diyet: Diyabet, Vegan, Vejetaryen
Etiket: ceviz kreması, ev yapımı krema tarifi, vegan kahvaltılık
Porsiyon: 1
Yazar: Pinklime Foody

Aletler

  • blender ya da mutfak robotu

Malzemeler

  • 250 gr ceviz

Talimatlar

  • Önce cevizlerin sert kabuklarını ayıklayın. Önceden 160C ısıttığınız fırında 10 ila 15 dakika kadar kavurun.
  • Ben çok koyu renkli ve kavruk bir tat olmaması için 10 dakika kızartıyorum. Ancak bu süreyi isteğinize göre uzatabilirsiniz. Sadece yakmamaya dikkat edin. Çünkü çok çabuk form değiştirebiliyor.
  • Hafifçe yağını salmış olan cevizleri sıcakken mutfak robotuna aktarın. Robotu 20 saniye çalıştırın. Kapağı açıp toz halini alan cevizleri karıştırın. Kapağı tekrar kapatın ve aynı işlemi tekrarlayın. Karıştırma işlemini de sık sık tekrar edin. Her seferinde makineyi mutlaka dinlendirin. Zamanla akışkan ve krema kıvamını almaya başlayacaktır.
  • Akışkan hale gelen ceviz kremasını hava almayan, cam bir kaba aktarın ve dolap dışında muhafaza edin. Bu şekilde bozulmadan yaklaşık 3 ay korunabiliyor.

Notlar

Ceviz kremasının içerisine süt tozu, vanilya, pudra şekeri ya da kakao tozu katabilirsiniz. Ancak kattığınız her malzeme ceviz kremasının raf ömrünü azaltacaktır. Buna engel olmak için ceviz kremasını katkısız bir şekilde saklayın. Tüketeceğiniz kadarına ise yukarıda bahsettiğim katkı malzemelerini ilave edin. Böylece hem ceviz kremanız daha uzun süre dayanır hem de istediğiniz tatları da eklemiş olursunuz.

Related Posts

Badem Kreması Tarifi

Badem Kreması Tarifi

Bu badem kreması vegan, glütensiz, şekersiz ve ketojenik diyete de uygun! Sadece tek malzeme ve biraz sabır ile sağlıklı bir badem kremanız olacak. Kahvaltılarda ekmeğe sürmek, smoothienize ve yulaf lapanızı lezzetlendirmesi için kullanacağınız enfes bir tarif! Tabi bir de fit tatlılar için de mükemmel bir […]

Balkabağı Marmelatı

Balkabağı Marmelatı

Sonbahar resmen burada! Balkabağı tarifleri de sonbaharı kutlamanın en lezzetli yolu.. Labne, tereyağı ile harika bir uyum oluşturacak balkabağı marmelatı karşınızda! Birkaç tatlı baharat, biraz bal ya da şekerle harika bir kahvaltılık hazırlayacağız. Tabii ki balkabağı püresini de unutmayalım. Sonuçta en temel malzememiz o! Ben, […]1 thought on “Ceviz Kreması Tarifi”

Bir Cevap Yazın