Organik Turunç Ekşisi - Pinklime Foody

Organik Turunç Ekşisi

Organik Turunç Ekşisi

Herkese mutlu hafta sonları! Kendin-yap ürünlere bir yenisini daha ekledim. Organik turunç ekşisi!

Bilindiği üzere turunç; portakal, limon gibi turunçgillerin atasıdır. Bir limon çekirdeğini ektiğinizde filizlenen bitki turunç bitkisidir. Fidanınıza büyüdüğünde aşı yapmazsanız turunç meyvesi elde edersiniz. Turuncun bir diğer adı ise acı portakal.. Çünkü görünüşü portakala benzer ancak tadı ekşi-acı arası bir çizgidedir. Turunç organik ve gdo suzdur. Neden mi? Çünkü acı olduğundan, henüz nasıl tüketileceği bilinmediği için kimsenin dikkatini pek fazla çekmemiştir. Akdeniz bölgesinde refüj ağacı, park ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanımı da çok yaygındır. Bir Akdenizli olarak bu durumdan o kadar memnunum ki.. Nisan ayında havaya dolan çiçek kokularını her yere yayılmış turunç ağaçlarına borçluyuz.. Yani şimdilik daha çok park ve bahçeleri süsleyen bir ağaç ,ancak son yıllarda turunç ekşisi, turunç reçeli yapımı da artmaya başladı..

portakala benzer organik turunç meyvesi resmi

Turunç Ekşisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirtmeliyim ki bu biraz nankör bir tarif . Nar ekşisi tarifinde olduğu gibi turunç ekşisi yaparken de çok malzemeyle azıcık ürün elde edersiniz. Bunu bilerek işe başlamanızı tavsiye ederim.. Turunç ekşisi yapmanın kolay bir yanı var ise o da turunç ve ısıdan başka bir şeye ihtiyaç duymamamız.

Malzemeler Ve Araç-gereçler

  • 7 tane turunç (ya da daha fazla, sayı önemli değil.)
  • süzgeç
  • kaynatma tenceresi

Tarif Adımları:

Turunçları ortadan ikiye ayırın ve üzerine süzgeç koyduğunuz tencerede sularını sıkın. Çekirdekler içine düşmesin.

turunç ekşisi yapım aşamaları

Orta ateşte kaynatın. daha sonra ocağın altını kısın, ara ara karıştırarak rengi değişene ve kıvam alıncaya kadar pişirin. Rengi değiştikten sonra daha dikkatli olun. Çok fazla pişirirseniz sertleşecektir.

Yeterince pişirdikten sonra renk ve kıvam yukarıdaki resimdeki gibi olmalıdır. Uygun bir şişeye alıp buzdolabında saklayabilirsiniz.

Turun ekşisini salatalarda, ekşi olmasını istediğiniz her şeyde kısacası nar ekşisinin yerine kullanabilirsiniz. Biraz da çiçek tadı seviyorsanız turunç ekşisi tam size göre. Detaylı tarif videosu için youtube kanalımı ziyaret edebilirsiniz !

turunç ekşisi pişirme aşamaları

Tarifi yaparken kullandığınız turunçların kabuklarını atmayın ve beyaz sirke ekleyerek Organik Yüzey Temizleyici yapmak için saklayın..

Sevgiyle kalın!2 thoughts on “Organik Turunç Ekşisi”

Bir Cevap Yazın