Yeşil Zeytin Salatası - Pinklime Foody

Yeşil Zeytin Salatası

Yeşil Zeytin Salatası

Yeşil zeytin salatası Akdeniz’e özgü bir salata çeşididir. Taze yeşillikler, domates, zeytinyağı ve limonla harmanlanmış şekilde servis edilir. Ekim ayında zeytin pazarından alınıp salamura yapılan zeytinlerle en lezzetli yeşil zeytin salatasını hazırlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

Zeytin: Ev yapımı salamura zeytin kullanın. Marketlerden alacağınız zeytinden çok farklıdır. Mevsiminde nasıl salamura yapılacağı ile ilgili bir yazı paylaşacağım.

Soğan: Soğan severler ya da soğanla herhangi bir sorunu olmayanlar tercih edebilir. Ancak kullanmasanız da olur.

Maydanoz

Taze nane

Maydanoz ve taze naneyi ince ince kıyarak ekleyeceğiz.

Diğer yeşillikler: Dereotu, biberiye, taze kekik

Domates: mevsiminde, küçük doğranmış kabuklu domates

Salatalık: Mevsiminde, taze salatalık kullanın

Yağ: tabii ki zeytinyağı. Ayçiçek yağı da kullanılabileceği gibi hiç yağ eklememeyi tercih edebilirsiniz.

Baharatlar: Sumak, kuru nane, kuru kekik, pul biber

Limon suyu ve tuz: damak zevkinize göre ayarlayın.

Daha fazla geleneksel tarif için Geleneksel Patlıcan Dolması, Etli Yaprak Sarma, İncir Uyutması yazılarımı okuyabilirsiniz.

Tarif Adımları:

Ev yapımı salamura zeytin tuzlu olduğu için önceden suda bekletilmesi, bir diğer tabir ile tatlandırılması gerekiyor. Bir gece önceden uygun bir kabın içerisine yeterli miktarda zeytini aktarın ve üzerine ılık su döküp bekletin. Bu suyu gerekiyorsa bir defa değiştirin. Zeytin, tuzu azalıp tatlanınca kullanıma hazır hale gelecektir. Tatlanan yeşil zeytinleri sudan alın ve süzün. İsteğe göre çekirdeklerini çıkarabilirsiniz. Artık zeytinler kullanıma hazırsa diğer malzemeleri hazırlayabiliriz.

Kuru soğan kullanıyorsanız halka halka ve ince şekilde dilimleyin. Yeşil soğanı ise küçük doğrayın.

Maydanoz, nane ve kullanacaksanız diğer yeşillikleri ince ince doğrayın. Domatesleri kabuklarını soymadan yemeklik doğrayın. Salatalıkları alacalı soyun ve küçük dilimler halinde doğrayın. 

Salata sosunu sos kasesinde hazırlayın. Limon, zeytinyağı ve tuzu iyice karıştırın. Geniş bir kaseye aldığınız zeytin ve yeşilliklerin üzerine hazırladığınız sosu dökün ve hafifçe karıştırın. Salatanın tadına bakın. Tuz ve baharatları damak zevkinize göre ayarlayın. Daha sonra baharatları da azar azar ekleyin. Bu baharatlardan sumak biraz ekşi bir baharat olduğu için limon suyu ile dengeli olarak ekleyin aksi halde salatanız fazla ekşi olabilir.

Kahvaltıda ya da herhangi bir öğünde tüketebileceğiniz sağlıklı ve leziz bir salatanız var artık. Ev yapımı peynir ve çay ile servis edin.

Sevgiyle kalın..

Yeşil Zeytin Salatası

Yeşil zeytin salatası Akdeniz’e özgü bir salata çeşididir. Taze yeşillikler, domates, zeytinyağı ve limonla harmanlanmış şekilde servis edilir. Ekim ayında zeytin pazarından alınıp salamura yapılan zeytinlerle en lezzetli yeşil zeytin salatasını hazırlayabilirsiniz
Hazırlama Süresi20 dakika
Tatlandırma süresi4 saat
Toplam Süre4 saat 20 dakika
Kategori: Salata
Mutfak: Akdeniz Mutfağı
Diyet: Diyabet, Düşük Kalori, Vegan, Vejetaryen
Etiket: kahvaltılık salata, salamura yeşil zeytin, yeşil zeytin, yeşil zeytin salatası, zeytin salatası
Porsiyon: 3 kişilik
Yazar: Pinklime Foody

Malzemeler

 • 300 gr yeşil zeytin
 • 2-3 dal yeşil soğan
 • ½ demet taze nane
 • ½ demet maydanoz
 • 1 orta boy domates
 • 1 orta boy salatalık
 • 2 yk zeytinyağı
 • 1 küçük limon suyu
 • Sumak, tuz

Talimatlar

 • Ev yapımı salamura zeytin tuzlu olduğu için önceden suda bekletilmesi, bir diğer tabir ile tatlandırılması gerekiyor. Bir gece önceden uygun bir kabın içerisine yeterli miktarda zeytini aktarın ve üzerine ılık su döküp bekletin. Bu suyu gerekiyorsa bir defa değiştirin.
 • Tatlanan yeşil zeytinleri sudan alın ve süzün. İsteğe göre çekirdeklerini çıkarabilirsiniz. Artık zeytinler kullanıma hazırsa diğer malzemeleri hazırlayabiliriz.
 • Kuru soğan kullanıyorsanız halka halka ve ince şekilde dilimleyin. Yeşil soğanı ise küçük doğrayın.
 • Maydanoz, nane ve kullanacaksanız diğer yeşillikleri ince ince doğrayın. Domatesleri kabuklarını soymadan yemeklik doğrayın. Salatalıkları alacalı soyun ve küçük dilimler halinde doğrayın.
 • Salata sosunu sos kasesinde hazırlayın. Limon, zeytinyağı ve tuzu iyice karıştırın.
 • Geniş bir kaseye aldığınız zeytin ve yeşilliklerin üzerine hazırladığınız sosu dökün ve hafifçe karıştırın. Salatanın tadına bakın. Tuz ve baharatları damak zevkinize göre ayarlayın. Daha sonra baharatları da azar azar ekleyin. Bu baharatlardan sumak biraz ekşi bir baharat olduğu için limon suyu ile dengeli olarak ekleyin aksi halde salatanız fazla ekşi olabilir.

Notlar

Kahvaltıda ya da herhangi bir öğünde tüketebileceğiniz sağlıklı ve leziz bir salatanız var artık. Ev yapımı peynir ve çay ile servis edin.


1 thought on “Yeşil Zeytin Salatası”

Bir Cevap Yazın