Etli Yaprak Sarma - Pinklime Foody

Etli Yaprak Sarma

Etli Yaprak Sarma

Etli yaprak sarma benim en çok sevdiğim yemeklerden biri. Sarımsaklı yoğurt ile mükemmel bir uyum sağlayan sarmayı özel davet menülerinize mutlaka eklemelisiniz.

Sarma ve dolmalar geniş hayran kitlesine sahip yemeklerdendir. İç harcı yöreden yöre ve damak zevkine göre değişse de temelde aynıdır. Daha önce geleneksel kuru patlıcan dolmasını paylaşmıştım. Şimdi de sıra canım annemin bizim için pişirdiği etli yaprak sarmasında.

Gerekli malzemeler:

Yaprak: taze ya da salamura asmağı yaprağı. Taze yapraklar kullanmadan önce kısa bir süre haşlanmalı ya da sıcak suda bekletilmeli. Salamura yapraklar ise birkaç saat suda bekletilip tuzundan arındırılmalı.

Pirinç: Dolma ve sarmalarda kırık pirinç kullanmak daha çabuk ve kolay pişmeye yardımcı olacaktır.

Salça: Etli yaprak sarmayı geleneksel olarak hazırlamak için ev yapımı biber salçası kullanın. Domates salçası ya da her iki salçayı karıştırarak da kullanabilirsiniz.

Kıyma: Market kıymasını tavsiye etmiyorum. Kıymanızı kasaptan alın. Yağlı bir kıyma tercih edin. Sarımsak: bu yemeğin olmazsa olmazlarından.

Domates: Çok ince doğranmış ya da rendelenmiş az miktarda domates eklenebilir. İsteğe bağlı.

Karabiber: Bu tarifte sarımsak, kıyma ve karabiber ayrılmaz üçlüdür. Tercihinize ve damak zevkinize göre ayarlayın. 

Yağ: Kullanacağınız kıyma çok yağlı ise fazladan yağ eklemenize gerek yoktur. Ancak ayçiçek yağı kullanabilirsiniz. Ayrıca sarma sosu için de yağa ihtiyacımız var

Tuz

Kuru nane 

Limon suyu 

Tarif Adımları

Öncelikle hangi asma yapraklarını kullanacağınızı belirleyin. Salamura ise tuzundan arındırın. Bunun için salamura yaprakları birkaç saat ılık suda bekletin. Gerekirse suyunu değiştirin. Taze asma yaprakları kullanacaksanız renk değiştirip yumuşayıncaya kadar sıcak suda bekletin ya da haşlayın.

Yapraklar hazır ise artıp iç harcı hazırlayabiliriz. İlk olarak pirinci yıkayın ve suyunu süzün. ( suyu ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz.) Suyu süzülmüş pirincin içine salça, kullanacaksanız sıvı yağ, kıyma, ince kıyılmış sarımsak, tuz ve karabiberi ekleyin ve yoğurur gibi karıştırın. Çok katı bir kıvam oluşursa biraz ılık su ekleyebilirsiniz. 1-2 damla limon suyu ekleyin. Tüm malzeme güzelce harmanlandıktan sonra isteğe göre domates ekleyebilirsiniz.

İç harcımız hazırsa artık yaprakları sarmaya başlayabiliriz. Yaprakları tek tek açın ve saplarını kesin. Daha sonra yeteri kadar harç ekleyin. Önce altını kapatın, daha sonra kenarlardan da kapatıp sarın. Tüm malzeme bitinceye kadar bu işlemi tekrar edin. Etli yaprak sarmayı pişireceğiniz tencerenin tabanına kalın dilimlenmiş patates ya da boş asma yapraklarından dizin. Bu, tencerenin dibi tutsa da sarmaların yanmaması için bir önlem. Sardığınız yaprakları tencerenin dibinden üzerine doğru sıra sıra dizin. En son delikli dolma taşını kapatın. 

Uygun bir kasede yemek sosunu hazırlayın. Su, Sıvıyağ, tuz, karabiber ve biber salçasını iyice karıştırıp sarmaların üzerine dökün.

Önce orta yüksek ateşte kaynayıncaya kadar pişirin. Kaynamaya başladıktan sonra küçük kısık ateşe alın ve 1 saat pişirin. 1 saat sonra delikli dolma taşını kaldırın. Bir miktar kuru nane ile ezdiğiniz tuzlu sarımsağı sarmaların üzerine serpiştirin. Tencerenin kapağını kapatıp 10 dakika daha pişirin.

En üstteki sarmaların pirinçlerini kontrol edin. En üstteki pirinçler pişti ise yemeğiniz pişmiş demektir.

Notlar:

Etli yaprak sarmayı, sebzeli olarak da yapabilirsiniz. Et yerine sevdiğiniz sebze ve yeşillikleri kullanın. Domates, soğan, biber iyi biber seçenek olabilir. Yağ olarak da mutlaka zeytinyağı tercih edin.

Ayrıca pirinç yerine bulgur kullanarak daha düşük kalorili bir sarma pişirebilirsiniz.

Pazı yaprağı, dut yaprağı, lahana yaprağı da sarmasını yapabileceğiniz diğer yaprak çeşitlerinden.

Servis Önerileri:

Etli yaprak sarma ile en iyi giden mezelerden biri sarımsaklı süzme yoğurttur. Ayrıca çoban salata, cacık da diğer seçenekler arasında. Ekmek olarak da mümkünse yufka ekmek tercih edin.

Etli Yaprak Sarma

Etli yaprak sarma benim en çok sevdiğim yemeklerden biri. Sarımsaklı yoğurt ile mükemmel bir uyum sağlayan sarmayı özel davet menülerinize mutlaka eklemelisiniz. Sarma ve dolmalar geniş hayran kitlesine sahip yemeklerdendir. İç harcı yöreden yöre ve damak zevkine göre değişse de temelde aynıdır.
Hazırlama Süresi1 saat
Pişirme Süresi1 saat 10 dakika
Toplam Süre2 saat 10 dakika
Kategori: Ana Yemek
Mutfak: Akdeniz Mutfağı
Diyet: Helal
Etiket: asma yaprağı, etli yaprak sarma, geleneksel sarma, geleneksel yemekler, yaprak sarma
Porsiyon: 2 kişilik
Yazar: Pinklime Foody

Aletler

 • delikli dolma taşı

Malzemeler

 • 150 gr kırık pirinç
 • 1 yk biber salçası
 • 200 gr yağlı kıyma
 • 1 yk sıvıyağ isteğe bağlı
 • 250 gr asma yaprağı artırılıp azaltılabilir
 • 3-4 diş sarımsak
 • tuz ve karabiber

Sarma Sosu

 • 250 ml su
 • 2 yk sıvıyağ
 • 1 yk biber salçası
 • ½ limon suyu
 • 3 diş sarımsak
 • ½ yk kuru nane
 • tuz ve karabiber

Talimatlar

 • Salamura yaprakları birkaç saat ılık suda bekletin. Taze asma yaprakları kullanacaksanız renk değiştirip yumuşayıncaya kadar sıcak suda bekletin ya da haşlayın.
 • Pirinci yıkayın ve suyunu süzün. Suyu süzülmüş pirincin içine salça, kullanacaksanız sıvı yağ, kıyma, ince kıyılmış sarımsak, tuz ve karabiberi ekleyin ve yoğurur gibi karıştırın. 1-2 damla limon suyu ekleyin. Tüm malzeme güzelce harmanlandıktan sonra isteğe göre domates ekleyebilirsiniz.
 • Yaprakları tek tek açın ve saplarını kesin. Daha sonra yeteri kadar harç ekleyip sarın. Etli yaprak sarmayı pişireceğiniz tencerenin tabanına kalın dilimlenmiş patates ya da boş asma yapraklarından dizin. Sardığınız yaprakları tencerenin dibinden üzerine doğru sıra sıra dizin. En son delikli dolma taşını kapatın.
 • Uygun bir kasede yemek sosunu hazırlayın. Su, Sıvıyağ, tuz, karabiber ve biber salçasını iyice karıştırıp sarmaların üzerine dökün.
 • Önce orta yüksek ateşte kaynayıncaya kadar pişirin. Kaynamaya başladıktan sonra küçük kısık ateşe alın ve 1 saat pişirin. 1 saat sonra delikli dolma taşını kaldırın. Bir miktar kuru nane ile ezdiğiniz tuzlu sarımsağı sarmaların üzerine serpiştirin. Tencerenin kapağını kapatıp 10 dakika daha pişirin.
 • En üstteki sarmaların pirinçlerini kontrol edin. En üstteki pirinçler pişti ise yemeğiniz pişmiş demektir.

Notlar

Etli yaprak sarma ile en iyi giden mezelerden biri sarımsaklı süzme yoğurttur. Ayrıca çoban salata, cacık da diğer seçenekler arasında. Ekmek olarak da mümkünse yufka ekmek tercih edin.
Etli yaprak sarmayı, sebzeli olarak da yapabilirsiniz. Et yerine sevdiğiniz sebze ve yeşillikleri kullanın. Domates, soğan, biber iyi biber seçenek olabilir. Yağ olarak da mutlaka zeytinyağı tercih edin.
Ayrıca pirinç yerine bulgur kullanarak daha düşük kalorili bir sarma pişirebilirsiniz.
Pazı yaprağı, dut yaprağı, lahana yaprağı da sarmasını yapabileceğiniz diğer yaprak çeşitlerinden.
Asma yaprakları fazla gelirse isteğe göre tekrardan iç hazırlayabilirsiniz. Ya da kalan yaprakları tuzlayıp saklayabilirsiniz.


1 thought on “Etli Yaprak Sarma”

Bir Cevap Yazın