Ayva Reçeli Tarifi - Pinklime Foody

Ayva Reçeli Tarifi

Ayva Reçeli Tarifi

Ayva mevsiminde ayva reçeli yapmasak olmazdı. Reçel sevmeyen ama ayva reçeline bayılan çok kişi tanıyorum. İşte öyle güzeldir ayva reçeli. Kırmızımsı turuncu rengi, dokusu ve mis gibi baharatlı kokusu insanın iştahını açmaya yeter. 

Ayva reçeli yaparken kızarması için hep çekirdeklerinin  ya da kabuklarının da kullanılmasının gerektiği söylenir. Ancak bu tarifte ben ne ayva çekirdekleri kullandım ne de kabuklarını! Ama şaşıracaksınız belki ama yine ayva reçelim kızardı. Hem de fazladan hiçbir malzeme ilave etmeden! Nasıl olduğunu merak ediyorsanız yazımı okumaya devam edin.

Ayva Reçeli İçin Gerekli Malzemeler

Ayva: Mevsiminde, olgun ve sulu ayvaları seçin. Ben küp küp doğrayarak kullanmayı tercih ediyorum. Ne şekilde kullanmak istiyorsanız ona göre dilimleyin.

Baharatlar: Sadece karanfil. Elbette dilediğiniz başka baharatlar da olabilir; tarçın, yenibahar, muskat (küçük hindistan cevizi) rendesi, vs.

Şeker: toz şeker ya da esmer şeker

Limon: 1-2 ince dilimlenmiş limon ya da 5-6 damla limon suyu reçelinizin daha çabuk kıvam almasına yarayacaktır.

Talimatlar

Önce ayvaları güzelce yıkayın ve kabuklarını soyun. Ayvaların çekirdeklerini çıkarın. İster küp küp isterseniz elma dilimi şeklinde doğrayın. Tüm işlem bittikten sonra ayvaları bir kere soğuk sudan geçirin. Reçeli pişireceğiniz tencereye ayvaları aktarın. Üzerine şekeri ilave edin. Bir gece üstü kapalı şekilde ve suyunu salana kadar bekletin. Tencereyi tuttuğunuz ortam çok sıcak olmamalı bu yüzden buzdolabında ya da hava yeterince soğuksa balkon ya da bahçede de bekletebilirsiniz. 

Ayvalar suyunu salmışsa artık ayva reçeli pişirmeye başlayabiliriz. Ayvaların kızarması için gerekli olan püf nokta kısık ateş. Ayva reçeli mutlaka kısık ateş kullanılarak pişirilmeli. Kullanıyorsanız odun sobası da ayva reçeli pişirmek için çok uygun. Ayvalar ağır ağır pişip kızaracaktır. Bu basit ama etkili yolu mutlaka deneyin. 

Reçel hafiften kaynamaya başlayınca karanfil tanelerini ve kullanacaksanız diğer baharatları ilave edin. Ayrıca limon suyu ya da limon dilimlerini de bu aşamada ilave edebilirsiniz. Arada bir kapağını açıp nazikçe karıştırın.

Ayva reçeliniz 2 saat piştikten sonra reçel testini uygulayın. Bunun için soğutulmuş bir tabağa reçelden bir miktar alın. Parmağınızla reçeli kontrol edin. Yaklaşık bal akışkanlığında ve kıvamında olmalıdır. Eğer daha sıvı haldeyse reçeli biraz daha pişirin ve tekrar reçel testini uygulayın. Ayva reçeli ve diğer reçeller sıcakken mutlaka sıvı halde olmalıdır. Soğudukça kıvam alıp katılaşacaktır.

Pişen ayva reçelini sıcakken sterilize cam kavanoza aktarın ve ağzını sıkıca kapatın. Sıcakken kavanoza aktarmak reçelin vakumlanmasına ve dolap dışında da olsa açılmadığı sürece uzun süre dayanabilmesine olanak sağlayacaktır. Ancak kapağı açılan kavanozlar mutlaka buzdolabında saklanmalıdır.

Servis ederken dövülmüş ceviz ya da Antep fıstığı kullanabilirsiniz.

Bu Ayva Reçelli Tart tarifine de göz atın.

Ayva Reçeli Tarifi

Ayva mevsiminde ayva reçeli yapmasak olmazdı. Reçel sevmeyen ama ayva reçeline bayılan çok kişi tanıyorum. İşte öyle güzeldir ayva reçeli. Kırmızımsı turuncu rengi, dokusu ve mis gibi baharatlı kokusu insanın iştahını açmaya yeter. 
Hazırlama Süresi30 dakika
Pişirme Süresi2 saat
Bekletme Süresi12 saat
Toplam Süre14 saat 30 dakika
Kategori: Kahvaltı, Tatlı, Tatlılar
Mutfak: Geleneksel Türk Mutfağı
Diyet: Glütensiz, Helal, Düşük Yağ, Vegan
Etiket: ayva reçeli, ayva reçeli tarifi, ayva tatlısı
Porsiyon: 1
Yazar: Pinklime Foody

Malzemeler

 • 8-10 tane orta boy ayva
 • 300 gr toz şeker
 • 3-4 dilim çok ince dilimlenmiş limon ya da 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 4-5 tane karanfil

Talimatlar

 • Önce ayvaları güzelce yıkayın ve kabuklarını soyun. Ayvaların çekirdeklerini çıkarın. İster küp küp isterseniz elma dilimi şeklinde doğrayın. Tüm işlem bittikten sonra ayvaları bir kere soğuk sudan geçirin.
 • Reçeli pişireceğiniz tencereye ayvaları aktarın. Üzerine şekeri ilave edin. Bir gece üstü kapalı şekilde ve suyunu salana kadar bekletin.
 • Tencereyi tuttuğunuz ortam çok sıcak olmamalı bu yüzden buzdolabında ya da hava yeterince soğuksa balkon ya da bahçede de bekletebilirsiniz.
 • Ayvaların kızarması için gerekli olan püf nokta kısık ateş. Ayva reçeli mutlaka kısık ateş kullanılarak pişirilmeli. Kullanıyorsanız odun sobası da ayva reçeli pişirmek için çok uygun. Ayvalar ağır ağır pişip kızaracaktır. Bu basit ama etkili yolu mutlaka deneyin.
 • Reçel hafiften kaynamaya başlayınca karanfil tanelerini ve kullanacaksanız diğer baharatları ilave edin. Ayrıca limon suyu ya da limon dilimlerini de bu aşamada ilave edebilirsiniz. Arada bir kapağını açıp nazikçe karıştırın.
 • Ayva reçeliniz 2 saat piştikten sonra reçel testini uygulayın. Bunun için soğutulmuş bir tabağa reçelden bir miktar alın. Parmağınızla reçeli kontrol edin. Yaklaşık bal akışkanlığında ve kıvamında olmalıdır. Eğer daha sıvı haldeyse reçeli biraz daha pişirin ve tekrar reçel testini uygulayın. Ayva reçeli ve diğer reçeller sıcakken mutlaka sıvı halde olmalıdır. Soğudukça kıvam alıp katılaşacaktır.
 • Pişen ayva reçelini sıcakken sterilize cam kavanoza aktarın ve ağzını sıkıca kapatın. Sıcakken kavanoza aktarmak reçelin vakumlanmasına ve dolap dışında da olsa açılmadığı sürece uzun süre dayanabilmesine olanak sağlayacaktır. Ancak kapağı açılan kavanozlar mutlaka buzdolabında saklanmalıdır.

Notlar

İsteğe göre tarçın, yenibahar, muskat rendesi de ilave edebilirsiniz.


1 thought on “Ayva Reçeli Tarifi”

Bir Cevap Yazın