Ispanaklı Yeşil Kek Tarifi - Pinklime Foody

Ispanaklı Yeşil Kek Tarifi

Ispanaklı Yeşil Kek Tarifi

Bu ıspanaklı yeşil kek, rengiyle görenleri hayran bırakıyor! Yeşil bir kek yemek sıradan bir kek yemekten daha eğlenceli olabilir! Vanilyalı, çikolatalı derken bir de neden yeşil bir kekiniz olmasın.. Hem de gıda boyası kullanmadan! Yılbaşı da yaklaşıyorken bu ıspanaklı kek ile harika bir dekor hazırlayabilirsiniz. Antep fıstıklı görünümlü mis gibi portakal kokulu ıspanaklı yeşil kek tarifimize geçelim.

Ispanaklı Yeşil Kek İçin Gerekli Malzemeler

Ispanak: Koyu yeşil renkli ıspanak yapraklarını seçin. Saplarını kesin.

Yumurta: Oda sıcaklığında, mümkünse köy yumurtası

Şeker: Toz şeker ya da esmer şeker kullanın.

Yağ: Sıvı yağ kullanın. Ayçiçek, kanola yağı işinizi görür.

Süt: Oda sıcaklığında inek sütü ya da bitki temelli süt kullanabilirsiniz.

Portakal kabuğu: Rendeleyebilir ya da patates soyacağı ile ince ince kesebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken portakalın beyaz katmanını çıkarmamak. Sadece turuncu katmanı alın. Beyaz kısımları acıdır.

Portakal suyu: Taze sıkılmış portakal suyu. İsteğe göre az bir miktar limon suyu da ilave edebilirsiniz.

Vanilya: Şekerli toz vanilin ya da sıvı vanilya özü kullanın.

Kabartma tozu: Ya da ¼ oranında karbonat. Tüm malzemelerden sonra unla karıştırarak ekleyin. Kabartma tozunu kattıktan sonra kek harcına metal değdirmeyin.

Un: Çok amaçlı un ya da kek unu.

Ispanağı haşlamak için su.

Talimatlar

Önce uygun bir tencereye su katın ve kaynatın. İçerisine koyu yeşil ıspanak yapraklarını atın. 5 ila 7 dakika haşlayın. Yaprakları sudan alın ve mutfak robotunda püre haline getirin. Eğer ıspanak püresi kullanacağınızdan fazla ise dondurup daha sonra kullanmak için saklayabilirsiniz.

Bir tabağın içerisine şekeri ve portakal kabuğu rendesini alın. Ezerek karıştırın. Bunun için temiz parmaklarınızla masaj yapar gibi karıştırabilirsiniz. Ya da bir havanda çok kuvvet kullanmadan karıştırın. Böylece portakal aroması iyice açığa çıkıp kekinizin mis  gibi portakal kokmasını sağlayacak.

Portakallı şekerin içine yumurtaları tek tek ilave edin her seferinde çırpıcı ya da mikserle iyice çırpın. Ispanak püresini ilave edin. Homojen hale gelinceye kadar çırpın. Sırayla portakal suyu, süt ve yağı da ilave edin. Her malzemeyi ilave ettiğinizde karıştırmaya devam edin. Özellikle yağı çok iyi çırparsanız güzel kabaran bir kek elde edebilirsiniz.

Eğer vanilya özü kullanacaksanız bu aşamada ilave edebilirsiniz. Un, kabartma tozu ve vanilini de eleyerek ilave edin. Silikon ya da tahta kaşık ile karıştırın. Geniş bir fırın tepsisine ıspanaklı yeşil kek harcını dökün ve düzeltin. Önceden 180C ısıttığınız fırında 10-13 dakika pişirin.

İnce bir kek tabakası oluştuğu için kare, yuvarlak ya da farklı şekilli kalıplar kullananıp yaş pastalar hazırlayabilirsiniz. Ben yuvarlak ve çam ağacı şeklinde parçalar kestim. Krema ve çileklerle süsleyip güzel bir yılbaşı konseptli yaş pasta hazırladım. Siz de dilediğiniz boyutlarda ve şekillerde parçalar çıkarıp güzel yaş pastaları hazırlayabilirsiniz.

Bununla beraber tüm malzemeyi normal bir kek kalıbında da pişirebilirsiniz. Bunun için yine 180C ısınmış fırında en az 25 dakika pişirin.

Herkese iyi yıllar diliyorum.

Diğer ıspanaklı tarifler:

Ispanaklı Börek/ Turta

Ispanaklı Krep

Birbirinden Lezzetli 3 Farklı Yumurta Tarifi

Sevgiyle kalın..

Ispanaklı Yeşil Kek Tarifi

Bu ıspanaklı kek, rengiyle görenleri hayran bırakıyor! Yeşil bir kek yemek sıradan bir kek yemekten daha eğlenceli olabilir! Vanilyalı, çikolatalı derken bir de neden yeşil bir kekiniz olmasın.. Yılbaşı da yaklaşıyorken bu ıspanaklı kek ile harika bir dekor hazırlayabilirsiniz.
Hazırlama Süresi20 dakika
Pişirme Süresi13 dakika
Toplam Süre33 dakika
Kategori: Tatlı, Tatlılar
Mutfak: Amerikan Mutfağı, Avrupa Mutfağı
Diyet: Helal, Vejetaryen
Etiket: gıda boyasız kek, yeşil kek, ıspanaklı kek
Porsiyon: 6
Yazar: Pinklime Foody

Aletler

 • mutfak robotu ya da blender
 • elek ya da süzgeç

Malzemeler

 • ½ demet bebek ıspanak yaprakları
 • 2 tane yumurta
 • ½ kap süt
 • ½ kap sıvı yağ
 • ½ kap toz şeker
 • 1 kap çok amaçlı un
 • ¼ kap portakal suyu
 • 1 yk vanilin
 • 1 yk kabartma tozu
 • ½ portakalın kabuğu
 • 1 kap = 200ml su bardağı

Talimatlar

 • Önce uygun bir tencereye su katın ve kaynatın. İçerisine koyu yeşil ıspanak yapraklarını atın. 5 ila 7 dakika haşlayın. Yaprakları sudan alın ve mutfak robotunda püre haline getirin. Eğer ıspanak püresi kullanacağınızdan fazla ise dondurup daha sonra kullanmak için saklayabilirsiniz.
 • Bir tabağın içerisine şekeri ve portakal kabuğu rendesini alın. Ezerek karıştırın. Bunun için temiz parmaklarınızla masaj yapar gibi karıştırabilirsiniz. Ya da bir havanda çok kuvvet kullanmadan karıştırın. Böylece portakal aroması iyice açığa çıkıp kekinizin mis gibi portakal kokmasını sağlayacak.
 • Portakallı şekerin içine yumurtaları tek tek ilave edin her seferinde çırpıcı ya da mikserle iyice çırpın. Ispanak püresini ilave edin. Homojen hale gelinceye kadar çırpın. Sırayla portakal suyu, süt ve yağı da ilave edin.
 • Her malzemeyi ilave ettiğinizde karıştırmaya devam edin. Özellikle yağı çok iyi çırparsanız güzel kabaran bir kek elde edebilirsiniz. Eğer vanilya özü kullanacaksanız bu aşamada ilave edebilirsiniz.
 • Un, kabartma tozu ve vanilini de eleyerek ilave edin. Silikon ya da tahta kaşık ile karıştırın. Geniş bir fırın tepsisine ıspanaklı yeşil kek harcını dökün ve düzeltin. Önceden 180C ısıttığınız fırında 10-13 dakika pişirin.
 • İnce bir kek tabakası oluştuğu için kare, yuvarlak ya da farklı şekilli kalıplar kullanıp yaş pastalar hazırlayabilirsiniz.
 • Ben yuvarlak ve çam ağacı şeklinde parçalar kestim. Krema ve çileklerle süsleyip güzel bir yılbaşı konseptli yaş pasta hazırladım.
 • Siz de dilediğiniz boyutlarda ve şekillerde parçalar çıkarıp güzel yaş pastaları hazırlayabilirsiniz.
 • Bununla beraber tüm malzemeyi normal bir kek kalıbında da pişirebilirsiniz. Bunun için yine 180C ısınmış fırında en az 25 dakika pişirin.


Bir Cevap Yazın