İNCİR REÇELİ REHBERİ - Pinklime Foody

İNCİR REÇELİ REHBERİ

İNCİR REÇELİ REHBERİ

Bu incir reçeli tarifi ile kış kahvaltılarınızı zenginleştirin! Kış hazırlıkları yaparken beni en çok heyecanlandıran şey incir reçeli hazırlamak olur hep.. Bu sene de kavanozları tatlı ve parlak incir taneleri ile doldurmanın zamanı geldi. Bu yazıda incir reçeli yapmanın incelikleri, incirin her formundan ve çeşidinden nasıl incir yapılacağı ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Daha önce zencefil reçeli ve nar reçeli tariflerini paylaşmıştım. Şimdiyse sıra bu çeşitli incir reçeli tariflerinde!

Çevreden incir reçeli yapmanın çok zor olduğunu duyuyordum. Bu yüzden birçok farklı tekniği araştırıp öğrendim ve sizlerle de paylaşmak istedim. Evet, incir reçeli yapmanın tek bir yolu yok. Ufak da olsa bir lezzet farkı meydan gelebiliyor. Hangi teknikle yapılan hoşunuza giderse onla devam edebilirsiniz.

Malzemelere geçmeden önce nasıl bir reçel istediğinize karar vermelisiniz. Eğer sert, yeşil, tane tane ve kokulu bir incir reçeli istiyorsanız çiğ ve yeşil incirleri tercih edin.

Daha yumuşak ya da marmelat halinde bir reçel için rengi farketmeksizin olgun incirleri tercih edin.

Tane tane ve yumuşak kıvamlı bir incir reçeli içinse daha olgun ancak sertliğini kaybetmemiş incirleri seçin. Koyu renkli bir incir reçeli için mor, pembe incirleri, aha açık renkli olması içinse yeşil, sarı incirleri tercih edin.

Gerekli Malzemeler

İncir: Yukarıda bahsettiğim bilgilere göre incir çeşidini ve formunu seçin. Mor, pembe, yeşil, sarı.. Çiğ ya da olgun olabilir.

Şeker: Beyaz toz şeker ya da esmer şeker kullanabilirsiniz.

Limon suyu: Reçellerde kıvam artırıcı olarak limon suyu kullanabilirsiniz. Ayrıca limon tuzu da olur.

Ceviz: İsteğe göre reçelinize ceviz parçaları da ekleyebilirsiniz.

Su: Bazı tekniklerde incirin acısını almak ya da inciri haşlamak için su gerekiyor.

1. Ham İncir Reçeli

Ham incir doğal olarak acıdır. Reçel yapmadan önce acısının alınması gerekir. Bunun için birkaç su haşlamak yeterli olur. İncirlerin saplarını temizleyin. Alt tarafından bir kürdan yardımı ile delik açın. Böylece acısını atması kolaylaşacaktır. İncirleri haşladıktan sonra soğuk suya atın biraz soğutun. Tekrar haşlayın ve tekrar soğuk suya atın. İki defa bu işlemi tekrarlamanız yeterlidir. Son işlemden sonra incirlerin sularını nazikçe sıkın.

Bir tencerede su ve şekeri kaynatın. Kaynar şekilde 5-6 dakika daha pişirin. İncir tanelerini şerbete atın yaklaşık 40 dakika kıvam alıncaya kadar pişirin. Limon suyu ilave edin. Henüz sıvı haldeyken soğuk bir tabağa biraz incir şerbeti dökün. Soğuk kıvamı bildiğiniz reçel kıvamına gelince reçeli ocaktan alın ve sıcakken kavanozlayın.

2. Cevizli Kuru İncir Reçeli

İncir reçelini çok seviyorsunuz ancak mevsiminde yapamadıysanız bu tarifi deneyin derim. Bu tarifte incirleri ister tane tane isterseniz dilimleyerek kullanın. Ancak içlerini açmanızı tavsiye ederim. Kontrol etmeden kullanmayın.

Öncelikle kuru incirleri yumuşatarak başlıyoruz. Bir tencereye incirleri alın. Üzerlerine sıcak su ilave edin ve yumuşayana kadar bekletin. İncirler yumuşayınca sularını süzün ve uygun bir pişirme tenceresine alın. Üzerine şekeri ilave edip kısık ateşte hafifçe kıvam alıncaya kadar pişirin. Bu aşamada limon suyunu ve ceviz parçalarını ekleyin. Reçeller sıcakken mutlaka sıvı kıvamda olmalı. Soğuyunca ya da dolaba girince katılaşacaktır. Bu yüzden henüz sıvı haldeyken soğuk bir tabağa biraz incir şerbeti dökün. Soğuk kıvamı bildiğiniz reçel kıvamına gelince reçeli ocaktan alın ve sıcakken kavanozlayın.

3.Taze İncir Reçeli

Bu tarif benim en sevdiğim ve aynı zamanda en iyi pişirdiğim incir reçeli tarifi! Bu incir reçeli tarifinde olgun ve ya yarı olgun incir kullanabilirsiniz. Olgun ama sertliğini tamamen kaybetmemiş sonbahar incirleri bu tarif için mükemmel!

Öncelikle incirleri yıkayın. Kabuklarını soymadan saplarını ayıklayın. Sütü tamamen temizleninceye kadar yıkayın ya da suda bekletin. Daha sonra sudan alın, geniş bir pişirme tenceresine aktarın. Üzerine toz şekeri ilave edin.

İncir reçeli

İncirlerin birbirine değmemesine özen gösterin. Bu reçelinizin tane tane kalmasını sağlayacaktır. Çok kısık ateşte incirler suyunu salıncaya kadar üstü kapalı şekilde pişirin. Daha sonra kapağı kaldırabilirsiniz. Bu tarifte incirleri kaşıkla karıştırmamaya özen gösterin. Karıştıracaksanız bile taneleri hafifçe ileri geri iterek hareket ettirin.

Tüm taneler yüzeye çıkınca ateşi hafifçe harlandırın. Ancak tencerenin kapağını kapatmayın. Köpürüp taşması çok olası. İncirler 1 saat haşlandıktan sonra yumuşamış ancak kıvam almamışsa şeker ekleyin. Eğer incirler karamelize ve parlak ancak suyu çok azalmışsa su ilave edin. İncirler karameli ve parlak aynı zamanda da su hafifçe kıvam almışsa yukarıda bahsettiğim reçel testini uygulayın.

Henüz istenen kıvamda değilse pişirmeye devam edin ve 10 dakika sonra tekrar testi uygulayın. Bu tarife de ceviz parçaları ekleyebilirsiniz.

4.İncir Marmeladı

Yapması en basit incir reçeli tarifi bu olabilir. Çünkü korumamız gereken bir form yok aynı zamanda çok kolay kıvam alabiliyor.

İncirleri yıkayın. Kabuklu ya da kabuksuz bir şekilde ezin. Üzerine şekeri ilave edin, karıştırın ve buzdolabında üstü kapalı şekilde  1-2 saat bekletin. Suyunu salınca ocağa alın ve karıştırın. Kıvam alınca ocaktan alın. Hafif sıvı bir kıvamdayken ocaktan aldığınıza emin olun. Soğuyunca toparlayıp katılaşacağını unutmayın.

Her haliyle mükemmel incir reçellerimiz karşınızda! Sıcakken kavanozlayıp buzdolabı dışında 6 ay saklanabilir. Kavanozu açtıktan sonra ise mutlaka buzdolabında saklayın.

İncir reçelini tereyağı, kaymak, keçi peyniri ile tüketebilirsiniz. Tane tane hazırladığınız incir reçelini Antep fıstığı, ceviz parçaları ve kaymak ile tatlı olarak servis edebilirsiniz.. İncir marmeladını kurabiye dolgusu olarak da kullanabilirsiniz.

Mor incir kabukları daha sert olduğu için tane tane kalan incir reçeli pişirmek isterseniz mor incir tercih edin.

Tatlı kış kahvaltılarınız olsun, sevgiyle kalın..

İncir Reçeli Rehberi

Bu incir reçeli tarifi ile kış kahvaltılarınızı zenginleştirin! Kış hazırlıkları yaparken beni en çok heyecanlandıran şey incir reçeli hazırlamak olur hep.. Bu sene de kavanozları tatlı ve parlak incir taneleri ile doldurmanın zamanı geldi. Bu yazıda incir reçeli yapmanın incelikleri, incirin her formundan ve çeşidinden nasıl incir yapılacağı ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz
Hazırlama Süresi15 dakika
Pişirme Süresi40 dakika
Bekletme Süresi1 saat
Toplam Süre1 saat 55 dakika
Kategori: Kahvaltı, Reçeller, Tatlılar
Mutfak: Orta Doğu Mutfağı
Diyet: Glütensiz, Helal, Vegan, Vejetaryen
Etiket: incir marmeladı, incir reçeli, incir reçeli tarifi, incir reçeli tatlısı, incir tatlısı
Porsiyon: 1
Yazar: Pinklime Foody

Malzemeler

Ham İncir Reçeli Malzemeleri

 • 1 kg ham incir
 • 500 gr toz şeker
 • 2 dilim limon
 • 3-4 lt su

Cevizli Kuru İncir Reçeli

 • 500 gr kuru incir
 • 1 lt sıcak su
 • 300 gr toz şeker
 • 100 gr dövülmüş ceviz

Taze İncir Reçeli

 • 1 kg taze incir tercihen mor incir
 • 300-350 gr toz şeker
 • 5-6 damla limon suyu

İncir Marmeladı

 • 500 gr tam olgunlaşmış taze incir
 • 250 gr toz şeker
 • 2 damla limon suyu
 • 100 gr dövülmüş ceviz içi opsiyonel

Talimatlar

Ham İncir Reçeli

 • İncirlerin saplarını temizleyin, tabanından kürdan ile bir delik açın.
 • Daha sonra incirleri haşlayın, sularını süzün, sonra bu işlemi bir ya da iki defa tekrarlayın. İncirleri soğuk suya atın. Böylece şekilleri bozulmayacak.
 • Daha sonra uygun bir tencerede su ve şekeri kaynatın. Kaynadıktan sonra 5-6 dakika daha bekledikten sonra incirleri bu şerbete atın.
 • Yaklaşık 40 dakika kıvam alıncaya kadar pişirin. Bu süre uzayabilir. Hafif kıvam alınca limon suyunu ya da limon dilimlerini de ilave edin.
 • Reçel henüz sıvı haldeyken soğuk bir tabağa az bir miktar şerbet dökün. Kıvamı bildiğiniz reçel kıvamındaysa ocaktan alın. Sıcakken kavanozlayın.

Cevizli Kuru İncir Reçeli

 • Kuru incirleri uygun bir tencereye alın, üzerine sıcak suyu dökün. Yaklaşık 1 saat, incirler yumuşayıncaya kadar üstü kapalı şekilde bekletin.
 • Yumuşayan incirlerin saplarını temizleyin ve isteğe göre küçük parçalar halinde kesin.
 • Üzerlerine toz şekeri ilave edin ve kısık ateşte pişirin. Kaynamaya başlayınca limon suyunu ve dövülmüş cevizi ilave edin. 45 dakika- 1,5 saat arası kısık ateşte kıvam alıncaya kadar pişirin.
 • Henüz sıvı haldeyken reçel testini uygulayın ve ocaktan alın. Soğuyunca kıvam alacaktır.
 • Sıcakken kavanozlayın.

Taze İncir Reçeli

 • İncirleri yıkayın ve saplarını temizleyin.
 • Sonra geniş bir tencereye incir tanelerini ve şekeri aktarın. Kısık ateşte pişirin. üstü kapalı şekilde 40 dakika piştikten sonra kapağı açın.
 • İncirlere çok temas etmeden reçeli nazikçe karıştırın. Ateşi harlayın. yaklaşık 1 saat bu şekilde pişirin.
 • 1 saatin sonunda incirler yumuşamış ancak kıvam almamışsa biraz şeker ilave edin.
 • Eğer incirler karamelize ve parlak ancak şerbet çok katılaşmışsa su ilave edin.
 • Hem incirler tane tane, karamelize ve suyu hafifçe kıvam almışsa reçel testini uygulayın.
 • Sıcakken kavanozlara alın ve ağzı kapalı şekilde ılıtın. Soğuyunca buzdolabında muhafaza edin.

İncir Marmeladı

 • Öncelikle incirleri yıkayın. İncirleri ister kabuklu, isterseniz kabuksuz şekilde kullanabilirsiniz.
 • İncirleri ezin. Üzerine şekeri ilave edin ve üstü kapalı şekilde buzdolabında sulanmasını bekleyin.
 • Suyunu salınca kısık ateşte pişirin. Suyunu çekince isteğe göre dövülmüş incir ilave edin.
 • Sıcakken kavanozlayın.


Bir Cevap Yazın