Nohut Unu Tarifi - Pinklime Foody

Nohut Unu Tarifi

Nohut Unu Tarifi

Bu nohut unu glütensiz, doğal ve protein açısından oldukça zengin! Nohudun çok faydalı baklagillerden biri olduğunu biliyoruz. Bazı bünyelerde hassasiyet gösteriyor olsa da birkaç pişirme tekniğiyle bu sorunun çözülebileceğini ve mutlaka baklagillerin beslenme programına dahil edilmesi gereken bir gıda.

Nohut ununu özellikle glüten hassasiyeti olanlar tercih ediyor olsa da her bünye için faydalı olduğunu düşünüyorum. Nohut unu; ekmek, tatlı, klasik unun kullanıldığı her yerde kullanabilirsiniz. Tabi aynı sonuçları beklememek gerek.

Nohut unu yapmak teknik olarak oldukça basit ancak birkaç alete ihtiyaç duyabilirsiniz. Baharat öğütücü, değirmen ya da robot gibi… Ya da eski usul geniş bir havan ve tokmak da olabilir.

Nohut unu yapmanın iki yolu var. Bunlardan ilki nohutları değirmende öğütmek. İkinci yöntem ise nohutları birkaç işlemden geçirip öğütmek.

Gerekli Malzemeler.

Elbette nohut: Lezzet için taze kurutulmuş, o sene hasat edilmiş nohutları tercih edin. Tanelerin boyutu çok önemli değil ancak küçük tanelerin daha lezzetli olduğunu unutmayın.

Su: Nohut unu yaparken benim kullandığım teknikte su kullanacağız. Nohudu bekletmek ya da haşlamak için kullanacağız.

Karbonat: İsteğe bağlı olmak üzere nohudu bekleteceğiniz suya karbonat ekleyin. Bu nohudun sindiriminin kolaylaşmasına yardımcı olacaktır.

Talimatlar

1. Nohutları Suda bekletin

Dilediğiniz miktarda nohudu bir tencereye alın. Suda bekleyen nohut içine su çekeceği için hacmi artacaktır.  Bunun için geniş ve mümkünse derin bir tencere seçin. Üzerini geçecek kadar su ilave edin. Bu aşamada karbonatı da katabilirsiniz.

Zamanınız varsa nohutları bu şekilde 1 gece yoksa en az 5 saat bekletin. Nohut taneleri suyun büyük bir kısmını içine çekip şişince işlem tamamlanmış olacak.

2. Nohut tanelerini kurutun

İçlerine su çekerek büyüyen nohut tanelerini uygun bir fırın tepsisine alın. Önceden 200C ısıttığınız fırına sürün. Ara ara karıştırarak tamamen kurutun. Bu işlemler sayesinde nohutlar daha gevrek, lezzetli ve öğütülmeye hazır hale gelecektir.

Fırında kuruttuğunuz nohutları baharat öğütücüye ya da güçlü bir mutfak robotuna aktarın. Tamamen toz haline gelinceye kadar öğütün. Cam ve hava almayan bir kavanozda buzdolabında ya da kısa süreliğine buzdolabı dışında serin bir yerde saklayabilirsiniz. 

Ekmek, tatlı tabanı, kek ve kurabiyelerinizde nohut unu kullanabilirsiniz.

Nohut Unu Tarifi

Bu nohut unu glütensiz, doğal ve protein açısından oldukça zengin! Nohudun çok faydalı baklagillerden biri olduğunu biliyoruz. Bazı bünyelerde hassasiyet gösteriyor olsa da birkaç pişirme tekniğiyle bu sorunun çözülebileceğini ve mutlaka baklagillerin beslenme programına dahil edilmesi gereken bir gıda.
Nohut ununu özellikle glüten hassasiyeti olanlar tercih ediyor olsa da her bünye için faydalı olduğunu düşünüyorum. Nohut unu; ekmek, tatlı, klasik unun kullanıldığı her yerde kullanabilirsiniz
Hazırlama Süresi15 dakika
Pişirme Süresi35 dakika
Bekletme Süresi5 saat
Toplam Süre5 saat 50 dakika
Kategori: Hammaddeler, Kendin yap ürünler
Mutfak: Hindistan Mutfağı, Orta Doğu Mutfağı
Diyet: Diyabet, Glütensiz, Helal, Düşük Yağ, Vegan
Etiket: nohut unu, nohut unu nasıl yapılır, nohut unu tarifi
Porsiyon: 1
Yazar: Pinklime Foody

Aletler

  • 1 Mutfak robotu ya da baharat öğütücü

Malzemeler

  • 300 gr nohut
  • 1 lt su, nohudun üzerini geçecek kadar
  • ½ yk karbonat, opsiyonel

Talimatlar

Nohutları Suda bekletin

  • Dilediğiniz miktarda nohudu bir tencereye alın. Suda bekleyen nohut içine su çekeceği için hacmi artacaktır.  Bunun için geniş ve mümkünse derin bir tencere seçin. Üzerini geçecek kadar su ilave edin. Bu aşamada karbonatı da katabilirsiniz.
  • Zamanınız varsa nohutları bu şekilde 1 gece yoksa en az 5 saat bekletin. Nohut taneleri suyun büyük bir kısmını içine çekip şişince işlem tamamlanmış olacak.

Nohut tanelerini kurutun

  • İçlerine su çekerek büyüyen nohut tanelerini uygun bir fırın tepsisine alın. Önceden 200C ısıttığınız fırına sürün. Ara ara karıştırarak tamamen kurutun. Bu işlemler sayesinde nohutlar daha gevrek, lezzetli ve öğütülmeye hazır hale gelecektir.
  • Fırında kuruttuğunuz nohutları baharat öğütücüye ya da güçlü bir mutfak robotuna aktarın. Tamamen toz haline gelinceye kadar öğütün. Cam ve hava almayan bir kavanozda buzdolabında ya da kısa süreliğine buzdolabı dışında serin bir yerde saklayabilirsiniz.

Notlar

Ekmek, tatlı tabanı, kek ve kurabiyelerinizde nohut unu kullanabilirsiniz.

 


Related Posts

Vegan Gökkuşağı Topları

Vegan Gökkuşağı Topları

Beni tanıyanlar renkli şeyleri ne kadar çok sevdiğimi bilir sanırım. Bence renklerin mutlulukla bir ilgisi var. Ne kadar renk o kadar sevinç, o kadar neşe! Bu atıştırmalıklar hem görüntüleriyle hem de sağlıklı ve tatmin edici olmalarıyla sizi çok çok sevindirecek! O kadar masum bir içeriği […]

Közlenmiş Havuç Salatası

Közlenmiş Havuç Salatası

Bu közlenmiş havuç salatası özel davetlerinizde sofranızı zengin göstermek için mükemmel bir alternatif . Tahinli sosla servis edildiğinde hem göze hem de damaklara hitap eden mükemmel bir salatanız olacak . Yapımı oldukça basit. Havuçları basitçe közleyin ve soslayın. İşte bu kadar basit! Bu közlenmiş havuç […]Bir Cevap Yazın