Mavi Kelebek Otu - Pinklime Foody

Mavi Kelebek Otu

Mavi Kelebek Otu

Genellikle kokteyllerde, içeceklerde, bitki çayı karışımlarında kullanılan mavi kelebek otu parlak rengiyle görenleri adeta büyülüyor! Ya asitli ortam bulunca renk değiştirmesine ne demeli, adeta sihirli gibi!

Mavi kelebek otu son yıllarda kilo kaybına yardımcı olduğu düşünülen bir bitki. İçerisinde bulundurduğu antioksidanlar, bilim insanlarının ilgisini çekmeye başlamış ve daha yakından araştırmaya, deney ve çalışma yapmaya değer görülmüş. Bazı araştırmalara göre mavi kelebek otunun cilt ve saç sağlığına katkı sağladığı, kan şekerini düşürdüğü ve kilo kaybına destek olduğu ortaya çıkmış.

İnsan vücuduna olan katkıları bir hayli önemli olan mavi kelebek otunu biraz yakından tanıyalım.  Aslında Asya’ya özgü olan bir bitki. Canlı, çarpıcı mavi renkteki çiçekleriyle dikkat çekiyor. Çiçekler mavi kelebeği andırdığı için bu ismi almış. Çiçeklerin mavi rengi bitkinin bulundurduğu antosiyaninden kaynaklı. Antosiyanin maddesinin insan sağlığına pek çok katkısı var. Damar koruyucu, kanser önleyici, şeker düzenleyici ve iltihap giderici etkileri var. Bu antosiyanin sayesinde mavi kelebek otu, aynı zamanda doğal bir gıda ve tekstil boyasıdır. Mavi kelebek otunu kullanmak için baya bir sebebimiz var kısacası..

Kaynak

Parlak rengiyle mavi kelebek çayı

Bitkinin çiçeklerini sade olarak demleyip içebileceğiniz gibi bal ve limon da ekleyebilirsiniz. Tabi limon ekleyince mavi rengin değişimine de şahit olacaksınız! Mavi kelebek otu, bulunduğu ortamın asit derecesine göre renk değiştirir. Yani asit oranı artıkça mordan pembeye doğru bir renk çeşitliliği sağlar. Bu da içeceklerde ve pastalarda kullanımının neden bu kadar  popüler olduğunun sebebi! Mavi kelebek otu çayının asitle buluşmasıyla gerçekleşen renk değişimi gerçekten izlenmeye değer! Doğal gıda boyaları her zaman ilgimi çekmiştir. Bunun için pancardan doğal kırmızı, mor havuçtan mor ile mürdüm arası renkler elde ettim. Mavi kelebek otu sayesinde ise mavi, mor, pembe ve tonlarını elde edebiliyorum. Sizi bilmem ama benim için gerçekten heyecan verici!

Mavi Kelebek Otunun Yararları

Yapılan kısıtlı araştırmalar mavi kelebek otunun cilt ve saç sağlığına olumlu etkileri olduğunu gösteriyor. Bir fincan mavi kelebek çayının cilt nemini %70 oranında artırabildiği görülmüş Ayrıca saç dökülmesini engellediği ve saçın uzamasına katkı sağladığı da araştırmanın bir diğer sonucu.

Başka bir araştırmada mavi kelebek otunun, yağ hücrelerinin oluşmasına engel olduğu , bunun sonucunda da kilo kaybını teşvik ettiğine dair bulgulara rastlanmış.. Ayrıca bazı araştırmalara göre kan şekeri seviyesini düzenlediği, kan şekerini önemli ölçüde düşürdüğü belirtiliyor.

Notlar:

Mavi kelebek otunun yararları ile ilgili çalışmalar henüz kısıtlıdır. Uygulama yapmak için daha fazla araştırma ve çalışma yapılması gerekmektedir. Ancak ölçülü tüketildiği takdirde herhangi bir zararı görülmemiştir.

Mavi kelebek otu büyük aktarlarda bulabilir ya da internetten sipariş edebilirsiniz.

Faydaları kesinleşmemiş olsa da zararı olmadığı müddetçe mavi kelebek otu, benim için en güzel ve biricik doğal renklendirici!

Mavi kelebek otu ile renklendirdiğim Rengarenk Chia Puding  tarifime bakabilirsiniz.Bir Cevap Yazın