Karbonat Mı, Kabartma Tozu mu? - Pinklime Foody

Karbonat Mı, Kabartma Tozu mu?

Karbonat Mı, Kabartma Tozu mu?

Pasta yaparken karbonat mı kullanılmalı yoksa kabartma tozu mu? Eğer pastacılığa ilginiz varsa eminim siz de merak etmişsinizdir. E biri diğerinden daha iyidir tartışmaları da çok karşılaştığımız bir durum.. Acaba gerçekten yarışıyorlar mı yoksa ikisi de kendi alanında uzman mı?

Temelde ikisi de pastacılıkta kabartıcı madde olarak kullanılıyor. İçeriklerine bakacak olursak ;Karbonat bir bazdır. Sodyum bikarbonat da diyebiliriz. Kabartma tozu ise 1 ölçü karbonat ve 2 ölçü krem-tartar denen asitten oluşur. Yani baz ve asidin bir arada olduğu bir toz karışım. Karbonat ve kabartma tozu arasındaki tek fark birinin, içerisinde asit barındırıyor olması..

Kabartma tozunu kullandığımızda pastayı kabartacak olan karbon dioksit gazının çıkması için sadece suya ihtiyaç duyarız.

asit + baz + su = …..+Co2 (karbon dioksit gazı)

krem tartar + karbonat + su =…..+ karbon dioksit

Yukarıdaki denkleme göre suyu gören kabartma tozu içerisindeki asit ve baz, tepkimeye girerek bir çeşit tuz ve co2 yi oluşturur. Resimde de görüldüğü gibi kabartma tozu su ile birleşince köpürüp kabarcıklar oluşturur. İşte pastamızı kabartacak olan hava kabarcıkları da bunlar..

Aynı işlemi karbonat ile denediğimiz zaman sonuç aynı olmaz. Aşağıdaki resimde su ve karbonat karışımı hazırladım ancak her hangi bir tepkime, köpürme ya da gaz çıkışı olmadı.

Karbonatı pasta yaparken kullanabilmek için malzeme listesinde asidin bulunması şart. Diğer türlü karbonat hiç bir işe yaramaz.

O halde içerisinde asitli bileşen olmayan pastalarda kabartma tozu, asit olanlarda ise karbonat kullanılmalı. Bazı tariflerde ise hem karbonat hem de kabartma tozu kullanıldığına mutlaka rastlamışsınızdır. Böyle durumlarda malzeme listesinde asit vardır ancak yetersizdir. Tepkime ve gaz çıkışı için her ikisine de (kabartma tozu ve karbonat) ihtiyaç duyulur.

Değinmek istediğim diğer bir konu ise karbonatın kabartma tozundan 4 kat daha güçlü olduğu. Pasta yaparken 1 yemek kaşığı kabartma tozu kullanıyorsanız aynı ölçülerdeki asidik ortama sahip diğer pastada 1/4 yemek kaşığı karbonat kullanmanız yeterli olur. Fazla kullanırsanız karbonatın büyük kısmı tepkimeye girmez ve bu da pastanızda metalik bir tada sebep olur.

Güzel kabaran, lezzetli pastalar yapabilmeniz dileğiyle..

Sevgiyle kalın..1 thought on “Karbonat Mı, Kabartma Tozu mu?”

Bir Cevap Yazın