Çikolatalı Levain Kurabiye - Pinklime Foody

Çikolatalı Levain Kurabiye

Çikolatalı Levain Kurabiye

Bu enfes çikolatalı levain kurabiye soğuk kış günlerinde bir bardak sıcak sütle içinizi ısıtmaya geliyor! Kıyır kıyır, ağızda dağılan hamuru, akışkan çikolatası ve çıtır çıtır cevizleriyle muazzam bir kurabiye olduğunu garanti ediyorum. Amerikan mutfağına ait olan tarif, levain pastanesinin bize kazandırdığı mükemmel bir lezzet!

Çikolatalı levain kurabiye kısa sürede ve neredeyse hiçbir tekniğe gerek kalmadan hazırlayabileceğiniz ve afiyetle yiyeceğiniz çok basit bir kurabiye çeşitidir. Son dakika misafirleriniz için ya da hediye etmek için daha pratik ve lezzetli başka bir tarif düşünemiyorum.  Doğru ölçü ve kaliteli malzeme kullanınca asla yolda bırakmayan pratik çikolatalı levain kurabiye tarifine yavaş yavaş geçelim.

Çikolatalı Levain Kurabiye İçin Gerekli Malzemeler

Mutfak terazisi: Bu tarifin belki de tek handikapı göz kararıyla ya da standart ölçülerle yapılamıyor olması. Çikolatalı levain kurabiyeyi tam kıvamında yapabilmek için mutlaka bir mutfak terazisi kullanın.

Tereyağı: Tuzlu ya da tuzsuz tereyağı kullanabilirsiniz.

Yumurta: bir küçük yumurta işinizi görecektir

Nişasta: mısır nişastası tercih edin. Her zaman diğer nişastalara göre daha iyi sonuç verir.

Un: Beyaz un, çok amaçlı un ya da tam buğday unu kullanabilirsiniz. Ancak en güzel sonuç beyaz unla alınıyor bilginize..

Şeker: Bu tarifte hem beyaz toz şeker hem de esmer şeker kullanacağız. Esmer şeker karamelize renk ve kıvam için gerekiyor. Bulamazsanız çok az üzüm pekmezi kullanın.

Vanilya: Vanilin ya da vanilya özü kullanabilirsiniz.

Kabartma tozu: çok az kabartma tozuna ihtiyacımız var.

Çikolata: tercihen ve en fazla %60 bitter çikolata ancak sütlü ya da beyaz çikolata kullanabilirsiniz. Damla çikolata kullanmanızı önermiyorum. İstenilen şekilde erimeyecektir. Ayrıca damla çikolata, çikolata değil kokolindir.

Ceviz: Önceden tavada ya da fırında hafifçe kavurup ilave ederseniz daha yoğun bir ceviz tadı elde edebilirsiniz.

Tuz: Maldon tuz ya da kalın deniz tuzuyla çikolatalı levain kurabiyenizin tatlı tuzlu dengesini oluşturabilirsiniz. Ayrıca fırından çıkınca üzerine de serpebilirsiniz.

Talimatlar

Daha önce de dediğim gibi bu tarifin en güzel tarafı çabucak hazırlanabiliyor olması!

Önce oda sıcaklığındaki tereyağını uygun bir kaseye alın. Üzerine vanilya, esmer şeker, toz şeker, kabartma tozu ve nişastayı ilave edin ve karıştırın. Sonra yumurtayı ekleyip tekrar karıştırın. Unu katın.

Çikolatayı istediğiniz boyutta doğrayın. Çok küçük parçalar olmasın. Kurabiye harcının içinde eriyip kaybolabilir.

Cevizleri kokusu çıkana kadar kavurun. Biraz ılıttıktan sonra doğrayın. Çikolatalarla beraber kurabiye harcına ekleyin. Kurabiye harcı biraz akışkan olabilir bu, olması gerekendir.

Harcın üzerini kapatın ve buzdolabında 15 – 20 dakika soğutun. Daha sonra fırını 200 C ısıtın. Bir dondurma kaşığı ya da eldiven giydiğiniz elinizle kurabiye harcından parçalar koparın. Pişirme kağıdı serili geniş fırın kabına, mutlaka aralarında boşluk olacak şekilde dizin. Piştikçe eriyip daha geniş yer kaplayacakları için bu boşluklara ihtiyacımız olacak.

İsteğe göre kurabiye parçalarını fırına sürmeden önce üzerlerine çikolata parçaları yerleştirebilirsiniz.

200C ısınmış fırında 10, en fazla 12 dakika pişirin. Fırından aldığınızda pişmemiş gibi görünebilir. Ancak 4- 5 dakika ilk sıcağının çıkmasını bekledikten sonra kurabiyelerinizin yeterince piştiğine şahit olacaksınız. En güzel zamanı ise ilk 10 dakikadan sonrasıdır.

Notlar

Çikolatalı levain kurabiye sıcak ve soğukken çok lezzetlidir. Ancak soğuyan kurabiyelerinizi servis etmeden önce 10 dakika 160 C de ısıtıp servis ederseniz herkes taze olduğuna inanacaktır!

Cam kavanoz içerisinde muhafaza etmek şartıyla bir buçuk, iki hafta dayanabilir. Bununla birlikte çikolatalı levain kurabiye dondurmak için de oldukça elverişlidir. Kilitli ve havası alınmış bir poşet içerisinde 3 ay kadar dondurulabilir. Buzdolabında çözdürüp sonra da ısıtıp servis edin.

Tarif videosuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Çikolatalı Levain Kurabiye

Sevgiyle kalın..

Çikolatalı Levain Kurabiye

Bu enfes çikolatalı levain kurabiye soğuk kış günlerinde bir bardak sıcak sütle içinizi ısıtmaya geliyor! Kıyır kıyır, ağızda dağılan hamuru, akışkan çikolatası ve çıtır çıtır cevizleriyle muazzam bir kurabiye olduğunu garanti ediyorum. Amerikan mutfağına ait olan tarif, levain pastanesinin bize kazandırdığı mükemmel bir lezzet!
Çikolatalı levain kurabiye kısa sürede ve neredeyse hiçbir tekniğe gerek kalmadan hazırlayabileceğiniz ve afiyetle yiyeceğiniz çok basit bir kurabiye çeşididir. Son dakika misafirleriniz için ya da hediye etmek için daha pratik ve lezzetli başka bir tarif düşünemiyorum.
Hazırlama Süresi5 dakika
Pişirme Süresi10 dakika
Soğutma Süresi15 dakika
Toplam Süre30 dakika
Kategori: Tatlı, Tatlılar
Mutfak: Amerikan Mutfağı
Diyet: Helal, Vejetaryen
Etiket: çikolatalı levain, beyaz çikolatalı kurabiye, levain kurabiye
Porsiyon: 10
Yazar: Pinklime Foody

Aletler

 • 1 mutfak terazisi

Malzemeler

 • 120 gr tereyağı oda sıcaklığında
 • 170 gr çok amaçlı un 1 su bardağı
 • 80 gr esmer şeker
 • 40 gr toz şeker
 • 30 gr mısır nişastası
 • ½ yk vanilya
 • ¼ yk kabartma tozu
 • 1 küçük yumurta
 • ¼ yk deniz tuzu
 • 100 gr ceviz artırılabilir
 • 100 gr çikolata sütlü, beyaz, bitter, artırılabilir

Talimatlar

 • Önce oda sıcaklığındaki tereyağını uygun bir kaseye alın. Üzerine vanilya, esmer şeker, toz şeker, kabartma tozu ve nişastayı ilave edin ve karıştırın. Sonra yumurtayı ekleyip tekrar karıştırın. Unu katın.
 • Çikolatayı istediğiniz boyutta doğrayın. Çok küçük parçalar olmasın. Kurabiye harcının içinde eriyip kaybolabilir.
 • Cevizleri kokusu çıkana kadar kavurun. Biraz ılıttıktan sonra doğrayın. Çikolatalarla beraber kurabiye harcına ekleyin. Kurabiye harcı biraz akışkan olabilir bu, olması gerekendir.
 • Harcın üzerini kapatın ve buzdolabında 15 – 20 dakika soğutun. Daha sonra fırını 200 C ısıtın. Bir dondurma kaşığı ya da eldiven giydiğiniz elinizle kurabiye harcından parçalar koparın.
 • Pişirme kağıdı serili geniş fırın kabına, mutlaka aralarında boşluk olacak şekilde dizin. Piştikçe eriyip daha geniş yer kaplayacakları için bu boşluklara ihtiyacımız olacak.
 • İsteğe göre kurabiye parçalarını fırına sürmeden önce üzerlerine çikolata parçaları yerleştirebilirsiniz.
 • 200C ısınmış fırında 10, en fazla 12 dakika pişirin.
 • Fırından aldığınızda pişmemiş gibi görünebilir. Ancak 4- 5 dakika ilk sıcağının çıkmasını bekledikten sonra kurabiyelerinizin yeterince piştiğine şahit olacaksınız. En güzel zamanı ise ilk 10 dakikadan sonrasıdır.

Notlar

Çikolatalı levain kurabiye sıcak ve soğukken çok lezzetlidir. Ancak soğuyan kurabiyelerinizi servis etmeden önce 10 dakika 160 C de ısıtıp servis ederseniz herkes taze olduğuna inanacaktır!
Cam kavanoz içerisinde muhafaza etmek şartıyla bir buçuk, iki hafta dayanabilir. Bununla birlikte çikolatalı levain kurabiye dondurmak için de oldukça elverişlidir.
Kilitli ve havası alınmış bir poşet içerisinde 3 ay kadar dondurulabilir. Buzdolabında çözdürüp sonra da ısıtıp servis edin.

Related Posts

Dolgulu Fit Hurma Tarifi

Dolgulu Fit Hurma Tarifi

Bu fit hurma tatlısı hem görünüşü hem de lezzetiyle misafirleri etkilemenin güzel bir yolu. Rafine şeker içermediğinden temiz ve sağlıklı bir içeriğe de sahip. Vagan, şekersiz ve glütensiz bir tatlı arıyorsanız bu fit hurma tatlısını mutlaka denemelisiniz. Lif ve potasyum kaynağı olması da cabası! Yılbaşı, […]

Çikolatalı Kestane Lokmaları

Çikolatalı Kestane Lokmaları

Fit, sağlıklı ve lezzetli tatlılarda bugün çikolatalı kestane var! Hazırlaması çok basit olan bu tarif, rafine şekersiz, glütensiz ve doğal ürünlerden oluşuyor. Bu çikolatalı kestane tatlısını daha önce pişirdiğiniz fazla kestaneleri değerlendirmek için yapabilirsiniz. Bir önceki yazımda bahsettiğim haşlanmış kestaneler bunun için oldukça uygun. Sağlıklı […]Bir Cevap Yazın