Ezilmiş Çıtır Patates - Pinklime Foody

Ezilmiş Çıtır Patates

Ezilmiş Çıtır Patates

Bu ezilmiş çıtır patates son zamanlarda herkesin çok sevdiği, bayıla bayıla yaptığı az zahmetle çok lezzetli olan bir tarif. Patatesi fırında pişirmek elbette güzel ama önce haşlayıp sonra fırınlanınca bir başka oluyor. E bi de sevdiğiniz soslarla tatlanınca da mükemmel çıtır soslu bir patates ortaya çıkıyor. Bu tarifte bebek y ada mümkün olduğunca küçük patatesler, kabuklarıyla tercih ediliyor. E tabii ki başka çeşitleri ve varyasyonları da yok değil. Lafı daha fazla uzatmadan bu lezzetli ezilmiş çıtır patates tarifine geçelim.

Ezilmiş Çıtır patates için gerekli malzemeler

Patates: yukarıda da bahsettiğim gibi bu patates için en uygun patates taze bebek patatesler. Eğer bebek patates bulamıyorsanız olabildiğince küçük patatesleri kullanın.

Sarımsak: İnce kıyılmış ya da rendelenmiş sarımsak

Limon: limon suyu ya da misket limonu suyu bu tarifin vazgeçilmezi arasında

Zeytinyağı: Tarife en çok lezzet veren eleman zeytinyağı! Sıvı yağ da belki işinizi görür ancak aynı lezzette olmayacağını aklınızda bulundurun.

Tuz ve karabiber: mümkünse taze öğüterek kullanın

Kekik: taze ya da kuru kekik dalları kullanabilirsiniz.

İsteğe göre: pul biber, kırmızı toz biber, kimyon

Talimatlar:

Daha önce bahsettiğim gibi bu tarifte patatesler kabuklarıyla kullanılıyor. Bu yüzden önce kabukları iyice temizlememiz gerekiyor. Bir fırça yardımıyla tüm kabukları temizleyin. 

Uygun bir kapta su kaynatın. Temizlediğiniz patatesleri kaynayan suya aktarın ve haşlayın. Patatesleri, yumuşayacak ancak ezilmeyecek kadar pişirin. Kabuklarında yarıklar oluşmadan sudan alın. Bunun için en fazla 10 dakika haşlayın.

Derin ve geniş bir kase içerisinde zeytinyağı, limon suyu, sarımsak ve baharatları tuzla birlikte karıştırın. Haşladığınız bütün patatesleri bu karışımın içerisine aktarın ve nazikçe karıştırın. Tüm patateslerin sosa bulandığına emin olun. 

Yağlı kağıt serili bir fırın tepsisine soslu patatesleri dizin. Kalın tabanlı bir bardak yardımıyla patatesleri ezin. Çok fazla dağılmalarına izin vermeyin. Bu yüzden çok kuvvet uygulamayın.

Tüm patatesler ezildikten sonra üzerlerine kalan sosu da dökün ve bir fırça yardımıyla her taraflarına yayın.

Önceden 200C ısıttığınız fırında 45-50 dakika, üstleri altın kahve oluncaya kadar pişirin. Patatesleri fırından çıkarın ve diğer taraflarını çevirin. 20-25 dakika da bu şekilde pişirin. Yine altın kahve olunca fırından alın.

Sevdiğiniz soslarla, sıcak sıcak servis edin. 

Domates sosu, karamelize soğan, süzme yoğurt, pesto sos, kaşar peyniri, erimiş tereyağı ile servis edebilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

Ezilmiş Çıtır Patates

Bu ezilmiş çıtır patates son zamanlarda herkesin çok sevdiği, bayıla bayıla yaptığı az zahmetle çok lezzetli olan bir tarif. Patatesi fırında pişirmek elbette güzel ama önce haşlayıp sonra fırınlanınca bir başka oluyor. E bi de sevdiğiniz soslarla tatlanınca da mükemmel çıtır soslu bir patates ortaya çıkıyor. Bu tarifte bebek y ada mümkün olduğunca küçük patatesler, kabuklarıyla tercih ediliyor. E tabii ki başka çeşitleri ve varyasyonları da yok değil.
Hazırlama Süresi25 dakika
Pişirme Süresi50 dakika
Toplam Süre1 saat 15 dakika
Kategori: Ana Yemek, Ana Yemeğin Yanına, Atıştırmalık, Kahvaltı
Mutfak: Akdeniz Mutfağı
Diyet: Glütensiz, Helal, Vegan, Vejetaryen
Etiket: çıtır patates, ezilmiş patates, patatesli, patatesli tarifler
Porsiyon: 15 porsiyon
Yazar: Pinklime Foody

Malzemeler

  • 15 tane bebek patates
  • 4-5 diş sarımsak
  • ½ dilim limon suyu
  • 2-3 yk zeytinyağı
  • tuz, karabiber, kekik ve kırmızı biber

Talimatlar

  • Öncelikle patateslerin kabuklarını bir fırça yardımıyla temizleyin. Kaynar suda yumuşayana kadar haşlayın.
  • Patatesler haşlanırken sosu hazırlayın. Uygun bir kasede limon suyu, zeytin yağı ve baharatları karıştırın.
  • Yumuşayan patatesleri sosu hazırladığınız kaseye aktarın ve iyice karıştırın. Daha sonra geniş bir tepsiye aktarın. Bir bardak yardımıyla patatesleri ezin.
  • Önceden 190 – 200C derece ısınmış fırında üstleri kızarıncaya kadar pişirin. Daha sonra patateslerin diğer taraflarını çevirin ve tekrar pişirin.
  • Kıyılmış yeşil soğan, maydanoz ya da nane serpip sıcakken servis edin.

Notlar

Domates sosu, karamelize soğan, süzme yoğurt, pesto sos, kaşar peyniri, erimiş tereyağı ile servis edebilirsiniz.


Bir Cevap Yazın