Tereyağlı Patates Dilimleri - Pinklime Foody

Tereyağlı Patates Dilimleri

Tereyağlı Patates Dilimleri

Bu tereyağlı patates dilimleri klasik patates kızartması gibi asla sağlıksız değil. Pişirme tekniği olarak çok sağlıklı ve tabii ki aynı zamanda çok lezzetli! Patates kızartmasına mükemmel bir alternatif çünkü trans yağda pişip bir de içine yağ çekmiyor. Gönül rahatlığıyla patates kızartması yemenin keyfine varın! Bu az zahmetli, az malzemeli ama çok basit ve lezzetli tereyağlı patates tarifine geçelim.

Tereyağlı Patates Dilimleri için Gerekli Malzemeler

Patates: Kızartmalık, sarı patatesleri tercih edin. Ayrıca tatlı patates de kullanabilirsiniz. Eğer patatesleri kabuklarıyla kullanmayı tercih ediyorsanız mutlaka organik olduklarına emin olun.

Tereyağı: Ev yapımı ya da hazır tereyağı kullanın. Tuzlu ya da tuzsuz olabilir.

Baharat: karabiber, kuru ya da taze kekik ile sevdiğiniz başka baharatları da tarife dâhil edebilirsiniz.

Tuz: taze öğütülmüş deniz tuzu.

Patatesleri haşlamak için su.

Talimatlar

Önce uygun bir tencereye su ve tuzu katın, kaynamaya bırakın. Sonra patatesleri iyice yıkayın. İsteğe göre kabuklarını soyabilirsiniz. Patatesleri istediğiniz boy ve kalınlıkta dilimleyin. Ben bu tarifte uzun ve ince elma dilimleri şeklini tercih ettim. Küp küp, halka halka da dilimleyebilirsiniz. Dilimlediğiniz patatesleri kaynayan suya atın. Dağılmayacak kadar yumuşayana kadar haşlayın. İlk 7 dakikadan sonra kontrol edin. Bir çatalı patateslere batırın. Eğer yumuşamış ancak dağılmıyorlarsa ocağın altını kapatın ve patates dilimlerini sudan çıkarın. Fırın kâğıdı serili ısıya dayanıklı tepsiye patates dilimlerini, aralarında boşluk kalacak şekilde dizin.  200 C fanlı fırında altın sarı oluncaya kadar pişirin. Bu, yaklaşık 30 ila 35 dakika bazen de 40 dakika sürebilir.

Patatesler fırından çıkmaya yakın tereyağlı sosu hazırlayın. Uygun bir sos tenceresinde tereyağını eritin. Çok yakmamaya ve renk değiştirmemesine dikkat edin. Amacımız, sağlıklı bir patates kızartması yemek, unutmayın.  İsteğe göre sevdiğiniz baharatlardan da ilave edin. 

Patatesler yeterince piştiyse fırından alın. Henüz sıcakken derin ve geniş bir kâsenin içine aktarın. Üzerine eritilmiş tereyağını ve sevdiğiniz baharatları ve tuzu da katın. Kâseyi ileri geri sallayarak sosun tüm patateslere eşit olarak yayılmasını sağlayın. Sıcakken servis edin.

Tereyağlı patates dilimlerini ketçap, mayonez, sarımsaklı mayonez, labne, krem peynir, şeftalili acı sos, karamelize soğan, domates sosu ile servis edebilirsiniz.

Kuru ya da taze kekik, pul biber, toz biber, taco ya da kajun baharatı bu tereyağlı patates dilimlerine en çok yakışan baharatlardan!

Tarif videosuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Tereyağlı Patates Dilimleri

Sevgiyle kalın..

Tereyağlı Patates Dilimleri

Bu tereyağlı patates dilimleri klasik patates kızartması gibi asla sağlıksız değil. Pişirme tekniği olarak çok sağlıklı ve tabii ki aynı zamanda çok lezzetli! Patates kızartmasına mükemmel bir alternatif çünkü trans yağda pişip bir de içine yağ çekmiyor. Gönül rahatlığıyla patates kızartması yemenin keyfine varın!
Hazırlama Süresi10 dakika
Pişirme Süresi35 dakika
Haşlama süresi8 dakika
Toplam Süre53 dakika
Kategori: Ana Yemek, Ana Yemeğin Yanına, Başlangıç
Mutfak: Avrupa Mutfağı
Diyet: Helal, Vejetaryen
Etiket: sağlıklı patates yemekleri, tereyaağlı patates
Porsiyon: 2
Yazar: Pinklime Foody

Malzemeler

 • 2 tane büyük patates
 • 40 gr tereyağı
 • ¼ demet taze kekik
 • tuz ve karabiber

Talimatlar

 • Önce uygun bir tencereye su ve tuzu katın, kaynamaya bırakın. Sonra patatesleri iyice yıkayın. İsteğe göre kabuklarını soyabilirsiniz.
 • Patatesleri istediğiniz boy ve kalınlıkta dilimleyin. Ben bu tarifte uzun ve ince elma dilimleri şeklini tercih ettim. Küp küp, halka halka da dilimleyebilirsiniz.
 • Dilimlediğiniz patatesleri kaynayan suya atın. Dağılmayacak kadar yumuşayana kadar haşlayın. İlk 7 dakikadan sonra kontrol edin. Bir çatalı patateslere batırın. Eğer yumuşamış ancak dağılmıyorlarsa ocağın altını kapatın ve patates dilimlerini sudan çıkarın.
 • Fırın kâğıdı serili ısıya dayanıklı tepsiye patates dilimlerini, aralarında boşluk kalacak şekilde dizin.  200 C fanlı fırında altın sarı oluncaya kadar pişirin. Bu, yaklaşık 30 ila 35 dakika bazen de 40 dakika sürebilir.
 • Patatesler fırından çıkmaya yakın tereyağlı sosu hazırlayın. Uygun bir sos tenceresinde tereyağını eritin. Çok yakmamaya ve renk değiştirmemesine dikkat edin. Amacımız, sağlıklı bir patates kızartması yemek, unutmayın.
 • İsteğe göre sevdiğiniz baharatlardan da ilave edin.
 • Patatesler yeterince piştiyse fırından alın. Henüz sıcakken derin ve geniş bir kâsenin içine aktarın. Üzerine eritilmiş tereyağını ve sevdiğiniz baharatları ve tuzu da katın. Kâseyi ileri geri sallayarak sosun tüm patateslere eşit olarak yayılmasını sağlayın. Sıcakken servis edin.

Notlar

Tereyağlı patates dilimlerini ketçap, mayonez, sarımsaklı mayonez, labne, krem peynir, şeftalili acı sos, karamelize soğan, domates sosu ile servis edebilirsiniz.
Kuru ya da taze kekik, pul biber, toz biber, taco ya da kajun baharatı bu tereyağlı patates dilimlerine en çok yakışan baharatlardan!


Bir Cevap Yazın