Zeytinyağlı Enginar - Pinklime Foody

Zeytinyağlı Enginar

Zeytinyağlı Enginar

Bu zeytinyağlı enginar hem sağlıklı hem çok lezzetli ve aynı zamanda hazırlaması çok basit. Evdeki birkaç malzeme ile böyle sağlıklı yemekler hazırlayabilmek bence büyük şans! Enginarın karaciğere çok iyi geldiğini biliyoruz. Yani tam bir karaciğer dostu. Ana yemeğin yanında salata olarak, soğuk meze şeklinde, ağır beslendiğiniz bir günün ertesinde hazırlanabilecek muhteşem bir salata ya da ana yemek olabilir! Biraz hazır ya da kendi yaptığınız garnitür ve birkaç enginar çanağıyla harikalar yaratın.

Lafı daha fazla uzatmadan bu lezzetli ve sağlıklı zeytinyağlı enginar tarifimize geçelim.

Zeytinyağlı enginar İçin gerekli malzemeler:

Enginar çanakları: Konserve ya da taze enginar kullanabilirsiniz. Yapraklarından ayırdığınızda tabanda kalan kısmı kullanın.

Zeytinyağı: Tabii ki sızma zeytinyağı. Sağlıklı bir şeyler yemek istiyorsak sağlıklı hammaddeler kullanmalıyız.

Havuç: Kabukları soyulmuş ve küp küp doğranmış. Taze, donmuş ya da konserve olabilir.

Patates: Mutlaka taze kullanın. Patates, bekledikçe tadını kaybediyor.

Bezelye: Havuç gibi bezelyeyi de donmuş, konserve ya da taze kullanın.

Soğan: beyaz soğan, yemeklik doğrayın

Limon ya da portakal suyu: Enginarı haşlayacağınız suya biraz limon ya da portakal suyu ilave edebilirsiniz.

Dereotu: İnce kıyılmış dereotunu zeytinyağlı enginar çanaklarını servis ederken kullanın.

Enginarları haşlamak için su.

Talimatlar

Önce enginarları temizleyin. Enginar çanaklarını bir tenecere ya da tavaya dizin. Üzerlerini kapatacak kadar su ilave edin. Limon suyu ya da portakal suyunu ilave edin. Üstü kapalı şekilde ve kısık ateşte haşlayın.

Enginarlar haşlanırken garnitürü hazırlayın. Soğanları yemeklik doğrayın. Daha ince de doğrayabilirsiniz. Uygun bir tavada zeytinyağı ile kavurun. Bu arada havuçları ve patataesleri küp küp doğrayın. Sonra bezelyelerle beraber patates ve havuçları  soğanların üzerine aktarın. 5- 10 dakika kavurun. Damak zevkinize göre tuz ilave edin.  Daha sonra üzerine su dökün. Bu su içerisinde yumuşamalarını sağlayın. Yaklaşık 15 ila 20 dakika yeterli olur.

Yumuşayan enginar çanaklarını servis tabağına dizin. Her çanağın içerisine garnitürden bir miktar katın. İsteğe tekrar zeytinyağı ve limon suyu gezdirin. Son olarak dereoyutla süsleyip servis edin. Çoğu zeytinyağlı yemek gibi zeytinyağlı enginar da hem soğuk hem de sıcak servis edilebilir.

Artan garnitürü yoğurt ve mayonezle ayrı bir salata olarak da servis edebilirsiniz. Enginarı ve diğer sebzeleri haşladığınız suları atmayın. Şişeleyip buzdolabına kaldırın. Yemeklerde ve çorbalarda kullanın. Bir hafta içinde tüketin. İsterseniz dondurabilirsiniz.

Zeytinyağlı Enginar

Bu zeytinyağlı enginar hem sağlıklı hem çok lezzetli ve aynı zamanda hazırlaması çok basit. Evdeki birkaç malzeme ile böyle sağlıklı yemekler hazırlayabilmek bence büyük şans! Enginarın karaciğere çok iyi geldiğini biliyoruz. Yani tam bir karaciğer dostu. Ana yemeğin yanında salata olarak, soğuk meze şeklinde, ağır beslendiğiniz bir günün ertesinde hazırlanabilecek muhteşem bir salata ya da ana yemek olabilir! Biraz hazır ya da kendi yaptığınız garnitür ve birkaç enginar çanağıyla harikalar yaratın.
Hazırlama Süresi10 dk
Pişirme Süresi20 dk
Toplam Süre30 dk
Kategori: Ana Yemeğin Yanına, Meze, Salata
Mutfak: Akdeniz Mutfağı
Diyet: Diyabet, Glütensiz, Helal, Düşük Kalori, Düşük Yağ, Vegan, Vejetaryen
Etiket: Enginar dolması, sebzeli enginar, zeytinyağlı enginar
Porsiyon: 10
Yazar: Pinklime Foody

Malzemeler

 • 10 tane enginar çanağı konserve ya da taze
 • 1 küçük soğan
 • 1 orta boy havuç
 • 1 küçük patates
 • 100 gr bezelye taze, dondurulmuş ya da konserve
 • 2 yk zeytinyağı
 • ¼ yk tuz artırıp azaltabilirsiniz
 • ¼ demet dere otu
 • ½ limon ya da portakal suyu

Talimatlar

 • Önce enginarları temizleyin. Enginar çanaklarını bir tencere ya da tavaya dizin. Üzerlerini kapatacak kadar su ilave edin. Limon suyu ya da portakal suyunu ilave edin. Üstü kapalı şekilde ve kısık ateşte haşlayın.
 • Enginarlar haşlanırken garnitürü hazırlayın. Soğanları yemeklik doğrayın. Daha ince de doğrayabilirsiniz. Uygun bir tavada zeytinyağı ile kavurun. Bu arada havuçları ve patatesleri küp küp doğrayın.
 • Sonra bezelyelerle beraber patates ve havuçları soğanların üzerine aktarın. 5- 10 dakika kavurun. Damak zevkinize göre tuz ilave edin. Daha sonra üzerine su dökün. Bu su içerisinde yumuşamalarını sağlayın. Yaklaşık 15 ila 20 dakika yeterli olur.
 • Yumuşayan enginar çanaklarını servis tabağına dizin. Her çanağın içerisine garnitürden bir miktar katın. İsteğe göre tekrar zeytinyağı ve limon suyu gezdirin. Son olarak dereotuyla süsleyip servis edin.
 • Çoğu zeytinyağlı yemek gibi zeytinyağlı enginar da hem soğuk hem de sıcak servis edilebilir.

Notlar

Artan garnitürü yoğurt ve mayonezle ayrı bir salata olarak da servis edebilirsiniz. Enginarı ve diğer sebzeleri haşladığınız suları atmayın. Şişeleyip buzdolabına kaldırın. Yemeklerde ve çorbalarda kullanın. Bir hafta içinde tüketin. İsterseniz dondurabilirsiniz.

Related Posts

Ev Yapımı Fındık Kreması

Ev Yapımı Fındık Kreması

Bu ev yapımı fındık kreması herhangi bir tatlandırıcı içermiyor, glütensiz ve vegan! Yağlı tohumların kremasını yapabildiği için mutfak robotumu çok seviyorum! Kimi insan kuruyemişleri çiğ ve bütün olarak tüketmeyi tercih eder. Kimisi de daha pratik ve lezzetli bir şeyler arar. Bence her iki tüketim şekli […]

Keçiboynuzu Unu

Keçiboynuzu Unu

En eski bitki türlerinden biri keçi boynuzu.. Halk arasında harnup olarak bilinir. Sert yapısı ve yoğun çekirdeklerinden dolayı bir türlü nasıl yiyeceğimi bilemediğim bir bitkiydi; bu zamana kadar.. Doğruyu söylemek gerekirse kendim için yaptığım en güzel şeylerden biri baharat öğütücü almak oldu.. Çünkü bu sayede […]Bir Cevap Yazın