Şeftali & Yaban Mersinli Galette - Pinklime Foody

Şeftali & Yaban Mersinli Galette

Şeftali & Yaban Mersinli Galette

Şeftali ve yaban mersinli galette birbirine çok yakışan iki tattan oluşuyor. Eğer daha önce bu ikiliyi denemediyseniz şimdi denemenin tam zamanı! Şeftaliler ve yabanmersinleri piyasadayken bu tarifi ertelemeyin derim.

Önceki yazılarımda birçok şeftali tarifine yer vermiştim. Güçlü aroması, rengi ve dokusuyla her türlü tarife uyum sağlayan şeftaliyi ne kadar sevdiğimi artık anlamışsınızdır. Şimdi sırada bu şeftali ve yaban mersinli galette tarifi var.

Bu şeftalili ve yaban mersinli galette görüntüsüyle öyle göz dolduruyor ki yemeye kıyamıyorsunuz! Birkaç fesleğen yaprağı ve biraz vanilyalı dondurma ile servis edince arkadaşlarınızın etkilenmemesi mümkün değil!

Şeftali ve Yaban mersinli Galette İçin Gerekli Malzemeler

Şeftali: Olgun şeftalileri seçin. Kabuklu ya da kabuksuz kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Yabanmersini: Büyük marketlerden elde edebileceğiniz yabanmersinin taze ya da dondurulmuş şekilde kullanabilirsiniz.

Esmer Şeker: Ben esmer tercih ettim ancak toz şeker de kullanılabilir.

Fesleğen yaprakları: Galettemizi süslemek için kullanacağız.

Dondurma: Vanilyalı dondurmayı isteğe göre şeftali ve yaban mersinli galette yi servis ederken tercih edebilirsiniz.

Pie hamuru: Evdeki birkaç malzeme ile kolaylıkla hazırlayabileceğiniz pie hamuru için tıklayın.

Pie Hamuru Tarifi
Bu pie hamuru hem tatlı hem de tuzlu tarifler için harika bir kurtarıcı! Ayrıca basitçe hazırlayıp her zaman elimizin altında olacak şekilde saklayabiliyoruz. İşinizin olmadığı boş bir gününüzde birkaç disk pie hamuru hazırlayıp buzluğunuza atın ve misafirleriniz gelmeden birkaç saat önce buzdolabında çözdürün. Dilediğiniz sebze ve meyve ile süsleyip pişirin ve servis edin. Bu kadar basit!
Check out this recipe
pie hamuru

Talimatlar

Şeftalileri yıkayın ve kurutun. İsteğe göre kabuklarını soyun ve dilimleyin. Ben kabuklu kullanmayı tercih ettim. Yabanmersinlerini hazırlayın.

Pie hamurunu bir merdane yardımıyla açın ve galetteyi pişireceğiniz tepsi ya da kalıba alın. Ben geniş bir fırın tepsisini pişirme kağıdı sererek kullandım.

şeftali ve yaban mersinli galette

Şeftalileri dizin ya da düzensiz şekilde de yerleştirebilirsiniz. Yabanmersini tanelerini üzerine yayın. Pie hamurunu kenarlardan dikkatlice bükerek kapatın. Üzerine esmer şekeri serpin.

Önceden 200C ısınmış fırında meyveler suyunu salıncaya ve hamur kızarıncaya kadar pişirin.

İster sıcak isterseniz soğuk servis edin. Servis etmeden önce fesleğen yaprakları ve vanilyalı dondurma ile süsleyin.

Notlar:

Galetteyi çok farklı meyvelerle de hazırlayabilirsiniz. Çilekli, frambuazlı, elmalı ve aklınıza gelebilecek her türlü meyveli galetteyi pişirebilirsiniz. Ayrıca sebzeli; domatesli, mantarlı ve kaşarlı galette de tuzlu birkaç galette seçeneği olabilir.

Galette için kullanacağınız meyveleri önceden biraz şeker ve limon suyuyla harmanlarsanız daha sulu ve yumuşak bir kıvam elde edebilirsiniz.

Şeftali ve Yaban Mersinli Galette

Şeftali ve yabanmersini birbirine çok yakışan iki tat. Eğer daha önce bu ikiliyi denemediyseniz şimdi denemenin tam zamanı! Şeftaliler ve yabanmersinleri piyasadayken bu tarifi ertelemeyin derim.
Hazırlama Süresi15 dakika
Pişirme Süresi35 dakika
Toplam Süre50 dakika
Kategori: Tatlılar
Mutfak: Akdeniz Mutfağı
Diyet: Vejetaryen
Etiket: galette, yabanmersini, yabanmersinli galette, şeftalili galette, şeftalili tatlılar
Porsiyon: 8
Yazar: Pinklime Foody

Malzemeler

 • 1 disk pie hamuru blogda mevcut
 • 3 küçük şeftali
 • ½ su bardağı yabanmersini
 • 1 yk esmer şeker
 • fesleğen yaprakları
 • vanilyalı dondurma

Talimatlar

 • Şeftalileri yıkayın ve kurutun. İsteğe göre kabuklarını soyun ve dilimleyin. Ben kabuklu kullanmayı tercih ettim. Yabanmersinlerini hazırlayın.
 • Pie hamurunu bir merdane yardımıyla açın ve galetteyi pişireceğiniz tepsi ya da kalıba alın. Ben geniş bir fırın tepsisini pişirme kağıdı sererek kullandım.
 • Şeftalileri dizin ya da düzensiz şekilde de yerleştirebilirsiniz. Yabanmersini tanelerini üzerine yayın. Pie hamurunu kenarlardan dikkatlice bükerek kapatın. Üzerine esmer şekeri serpin.
 • Önceden 200C ısınmış fırında meyveler suyunu salıncaya ve hamur kızarıncaya kadar pişirin.
 • İster sıcak isterseniz soğuk servis edin. Servis etmeden önce fesleğen yaprakları ve vanilyalı dondurma ile süsleyin.

Notlar

Galetteyi çok farklı meyvelerle de hazırlayabilirsiniz. Çilekli, frambuazlı, elmalı ve aklınıza gelebilecek her türlü meyveli galetteyi pişirebilirsiniz. Ayrıca sebzeli; domatesli, mantarlı ve kaşarlı galette de tuzlu birkaç galette seçeneği olabilir.


Bir Cevap Yazın