Ev Yapımı Fındık Kreması - Pinklime Foody

Ev Yapımı Fındık Kreması

Ev Yapımı Fındık Kreması

Bu ev yapımı fındık kreması herhangi bir tatlandırıcı içermiyor, glütensiz ve vegan! Yağlı tohumların kremasını yapabildiği için mutfak robotumu çok seviyorum!

Kimi insan kuruyemişleri çiğ ve bütün olarak tüketmeyi tercih eder. Kimisi de daha pratik ve lezzetli bir şeyler arar. Bence her iki tüketim şekli de sağlıklı. Özellikle dışarıdan fındık kreması satın almak yerine kendi kremamızı yapmak sağlığımız için iyi bir yatırım.

Fındık kremasını birçok şekilde tüketebilirsiniz. Sürülebilir bir kahvaltı, smoothieler için kaliteli ve lezzetli bir yağ, yulaf lapası için lezzetli bir aroma verici olarak ve daha birçok şekilde kullanabilirsiniz.

Çok kolay yöntemlerle hazırlayacağınız bu fındık kreması tarifindeteknik önemli. Ve tabii ki mutfak robotuna ihtiyacımız var. Tarif basit ancak dikkat edilmesi gereken bir kaç adım mevcut.

Fındık: Kabuklu çiğ ve tuzsuz fındıkları tercih edin. Ben organik ve kabuklu karadeniz fındığı kullandım.

Tuz: Gıdaların tadını ve çeşnisini ortaya çıkarmaya yarayan tuzu ,bu tarifte daha çok fındık aroması elde etmek için kullanacağız.

Fındık kreması nasıl yapılır?

Öncelikle fırını 180C ye ayarlayalım. Fındıkları yağlı kağıt serili fırın tepsisine yayalım.

Burada önemli olan fındıkları, yağı çıkana kadar ancak kurumayacak şekilde kavurmak.

Bu 10-15 dk sürebilir. Ben fındıkların üzerindeki kahverengi ince kabuklar çatlayınca fırını kapatıp fındıkları alıyorum.

Fındıkları, kabuklarından ayıralım. Bu beş dakikayı geçmemelidir. Çünkü fındıklar ısısını kaybetmemeli ki robotta rahatça çekilebilsin. Bir mutfak havlusu yardımıyla fındıkları kabuklarından ayırabiliriz. Soyulmuş fındıklar ile kabukları ayırmak için fön makinesi kullanabilirsiniz

Soyulmuş fındıkları mutfak robotu ya da blendıra alalım. 20 sn çalıştırıp bekleyelim. Bu şekilde aralıklarla çalıştırıp pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar devam edelim.

Fındık kremasını yaparken mutfak robotunu mutlaka dinlendirin. Sabırlı olmalısınız.. 150 gr fındık ve biraz sabırla harikalar yaratabilirsiniz

Bu yöntemle sadece fındık kreması değil, istediğiniz yağlı tohumun kremasını yapabilirsiniz.


Related Posts

Vegan Gökkuşağı Topları

Vegan Gökkuşağı Topları

Beni tanıyanlar renkli şeyleri ne kadar çok sevdiğimi bilir sanırım. Bence renklerin mutlulukla bir ilgisi var. Ne kadar renk o kadar sevinç, o kadar neşe! Bu atıştırmalıklar hem görüntüleriyle hem de sağlıklı ve tatmin edici olmalarıyla sizi çok çok sevindirecek! O kadar masum bir içeriği […]

Avokado Tost

Avokado Tost

Merhaba Dünya! Bugün çok sevdiğim bir besin olan avokadodan bahsedeceğim! Öncelikle avokadoyla nasıl tanıştığımı anlatmalıyım. Yıllar önce ablamla bir markette gezinirken gördük avokadoyu ve almaya karar verdik. Ülkeye yeni yeni gelmeye başlıyor, nasıl yenir, ne zaman yenir, ne ile yenir bilmiyoruz.. Üstelik internet de bu […]1 thought on “Ev Yapımı Fındık Kreması”

Bir Cevap Yazın