Eğlenceli Yemekler.. Adım adım tarifler..

Avokado Tost

Avokado Tost

Merhaba Dünya! Bugün çok sevdiğim bir besin olan avokadodan bahsedeceğim! Öncelikle avokadoyla nasıl tanıştığımı anlatmalıyım.

Yıllar önce ablamla bir markette gezinirken gördük avokadoyu ve almaya karar verdik. Ülkeye yeni yeni gelmeye başlıyor, nasıl yenir, ne zaman yenir, ne ile yenir bilmiyoruz.. Üstelik internet de bu kadar yaygın değil o zamanlar, araştırmak aklımıza bile gelmedi. Neyse eve geldik ve büyük bir merakla avokadoyu kestik. Aman yarabbi! o nasıl bir tat öyle! Asla yenebilecek bir şey değil! Korkunç bir tat! diye söylenirken, biz yanlış yerini yedik herhalde, bunun çekirdeği yeniyor diye düşünüp çekirdeği de dişledik mi! Sonuçları tahmin edebilirsiniz.. Hatırlayınca hala çok gülüyoruz, o zaman da kendimize çok gülmüştük zaten..

avokado resmi

Anlayacağınız üzere tanışmamız pek güzel olmadı kendisiyle. Ondan sonra bir kaç defa daha denedik. Yok.. Bir türlü yıldızımız barışmadı. Bu yıla kadar! Geçenlerde yine umutsuzca aldığım bir avokadoyu mutfağın bir köşesinde unuttum. Bu, küçük, kabuğu çok pürüzlü ve siyahımsı bir avokadoydu. Bir iki hafta sonra tüm cesaretimi topladım ve kahvaltımı bu arkadaş ile yapmaya karar verdim. Kıvamı her zamankinden daha yumuşak, kokusu daha güzeldi. Avokado tostumu hazırladım ve anladım ki ben hep yanlış avokadoyu yanlış zamanlarda denemişim! Artık en sevdiğim tatlardan biri oldu. Peki neydi aradaki fark? Biraz araştırınca beğendiğim avokadonun Hass Avokado cinsi olduğunu öğrendim. Diğerleri ile arasında ciddi anlamda bir tat farkı var. Avokado yemek isteyip de yiyemeyenlere duyurulur! Bu cinsi bir şekilde bulun ve deneyin derim! Böylelikle avokadoyla aramız düzelmiş oldu.. Şimdi de sırada tarifim var!

Çok basit yöntemlerle hazırlayabileceğiniz lezzetli, hafif, tok tutan aynı zamanda enerji veren güzel bir kahvaltı isteyenler için mükemmel bir seçim! Kahvaltı için zaman olmadığında harika bir kurtarıcı hem de!

Ben malzemeleri kendi damak tadıma göre çeşitlendirdim. Ancak siz kendinize göre malzemeleri değiştirebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 dilim tam buğday ekmeği ya da istediğiniz her hangi bir ekmek
 • 1/2 avokado
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • Tuz, karabiber
 • Pembe turp (isteğe bağlı)
 • Çörek otu (isteğe bağlı)

Tarif Adımları:

 • Öncelikle ekmeği ısıtın.
 • Ekmekler ısınırken 1/2 avokadonun kabuğunu soyun. Diğer yarısını başka bir zaman kullanabilmek için biraz su koyduğunuz bir kaba ters çevirip buzdolabında saklayın. (Avokadoyu taze tutan başka bir yöntemse açık yüzeyine limon suyu sürüp saklamak).
 • Avokadoyu ince ince dilimleyin ve ısıttığınız ekmeğin üzerine alın. İsteğe göre limon, tuz ve karabiberi ekleyin. Çatalla iyice ezin. Krema kıvamına getirin.
 • Ben bir kalıpla kalp şeklinde bir turp parçası kestim. Siz de istediğiniz şekilleri kullanabilirsiniz. Hatta hiç şekil kullanmasanız da olur.
 • Çörekotu ile süsleyip servis edebilirsiniz..
 • Avokado tostun yanındaki ise ev yapımı fındık kreması, muz, tarçın ve hindistancevizi rendesi ile hazırlandı. Onu da daha tatlı bir kahvaltı arayanlara tavsiye ederim.

Hepinize sağlıklı günler diliyorum!

Sevgiyle kalın..


Related Posts

Ev Yapımı Fındık Kreması

Ev Yapımı Fındık Kreması

Bu ev yapımı fındık kreması herhangi bir tatlandırıcı içermiyor, glütensiz ve vegan! Yağlı tohumların kremasını yapabildiği için mutfak robotumu çok seviyorum! Kimi insan kuruyemişleri çiğ ve bütün olarak tüketmeyi tercih eder. Kimisi de daha pratik ve lezzetli bir şeyler arar. Bence her iki tüketim şekli […]

Keçiboynuzu Unu

Keçiboynuzu Unu

En eski bitki türlerinden biri keçi boynuzu.. Halk arasında harnup olarak bilinir. Sert yapısı ve yoğun çekirdeklerinden dolayı bir türlü nasıl yiyeceğimi bilemediğim bir bitkiydi; bu zamana kadar.. Doğruyu söylemek gerekirse kendim için yaptığım en güzel şeylerden biri baharat öğütücü almak oldu.. Çünkü bu sayede […]



Bir Cevap Yazın