Sarımsaklı Mayonez - Pinklime Foody

Sarımsaklı Mayonez

Sarımsaklı Mayonez

Bu sarımsaklı mayonez, makarna, patates ve et yemeklerinize çok yakışacak! Ayrıca salata ve dürümleriniz için de mükemmel bir sos olmak için geliyor! Oldukça iştah açıcı olan sarımsaklı mayonez temelde 3 malzeme ile kolayca hazırlanabiliyor. Üstelik tekniği de çok basit!

Sarımsaklı Mayonez İçin Gerekli Malzemeler

Sarımsak: Kabukları hafiften mora ve pembeye çalan sarımsakları tercih edin. Tamamen beyaz ve iri sarımsaklardan kaçının. Bir süre sonra bakır oksit oluşturup yeşil renk alıyor. Tecrübe ile sabittir!

Sıvı yağ: Mayonez yaparken zeytinyağı pek işe yaramayabiliyor. Hafif bir yağ olduğu için istenilen kıvamı elde etmek biraz zor. Bu yüzden diğer nötr yağları tercih etmek daha mantıklı. Bunun için ayçiçek yağı, kanola yağı ya da varsa üzüm çekirdeği yağı işinizi görecektir.

Limon: Limon suyu yağ ve sarımsağın iyice özleşip krema kıvamına gelmesine yarayacak. Limon suyunu ister önceden sıkıp hazırda bekletin isterseniz limonu kesip çekirdeklerini temizleyip azar azar sıkarak ekleyin. Bu size kalmış.

Tuz: Tercihen taze öğütülmüş deniz tuzu kullanın. Damak zevkinize göre ilave edin. Önce az ekleyin tadına bakıp artırın. Tuz ekleme işini tadarak yaparsanız sonuçta bir sürprizle karşılaşmazsınız. Eğer deniz tuzu kullanacaksanız her eklemeden sonra bekleyin. Tuzun çözünüp tat vermesi için ona biraz zaman verin. Daha sonra tadın ve gerekiyorsa tekrar tuz ilave edin.

Talimatlar:

Sarımsaklı mayonez ya da herhangi bir mayonez yaparken teknik çok önemlidir. Tüm malzemeleri birden karıştırmak istenen sonucu vermez. Önce mutfak robotuna kabuklarını temizlediğiniz sarımsakları tuzla beraber aktarın. ( El blenderi da kullanabilirsiniz.)

Sarımsakları kıyın. Mutfak robotunun varsa besleme borusundan sıvı yağı ip gibi ince bir miktarda yavaşça ilave edin. Aynı zamanda robotu ya da blenderi çalıştırmaya devam edin. Biraz limon suyu katın. Limon suyu, mayonezin krema kıvamına gelmesine yardımcı olacak. Diyelim ki mayoneziniz çok sıvı oldu önce yağı uzun süre çırpın. Sonra biraz daha limon suyu ilave edin. Yoğun ve pürüzsüz bir krem kıvamı oluşuncaya kadar yavaş yavaş yağ ve limon suyu ekleyin.

Sarımsaklı vegan mayonezi hava almayan ve steril bir cam kavanoza aktarın. Buzdolabında bu şekilde saklayın. 15- 20 gün içinde tüketin.

Vegan sarımsaklı mayonez tarifimize geçmeden önce şunu söylemeliyim ki bu mayonez, yaygın mayonezlere göre acıdır. Daha az miktarlarda kullanmak gerekir. Eğer bir sarımsak fanı değilseniz bu sarımsaklı mayonez tarifi pek size göre olmayabilir. Ancak sade mayonezle karıştırıp kullanırsanız acılığını azaltmış olursunuz.

Her seferinde az miktarlarda yaparsanız bozulmadan ve hep taze şekilde tüketebilirsiniz.

Sarımsaklı Mayonez

Bu sarımsaklı mayonez, makarna, patates ve et yemeklerinize çok yakışacak! Ayrıca salata ve dürümleriniz için de mükemmel bir sos olmak için geliyor! Oldukça iştah açıcı olan sarımsaklı mayonez temelde 3 malzeme ile kolayca hazırlanabiliyor. Üstelik tekniği de çok basit!
Hazırlama Süresi15 dakika
Pişirme Süresi5 dakika
Toplam Süre20 dakika
Kategori: Hammaddeler, Kendin yap ürünler, Soslar, vegan tarifler
Mutfak: Akdeniz Mutfağı, Lübnan Mutfağı, Orta Doğu Mutfağı
Diyet: Glütensiz, Helal, Vegan, Vejetaryen
Etiket: sarımsaklı mayonez, sarımsaklı mayonez nasıl yapılır, vegan mayonez
Porsiyon: 1
Yazar: Pinklime Foody

Aletler

 • 1 Mutfak robotu ya da el blenderı

Malzemeler

 • 2 baş sarımsak 20-25 diş
 • 150 ml sıvı yağ
 • ½ çk tuz
 • ½ limonun suyu

Talimatlar

 • Önce mutfak robotuna kabuklarını temizlediğiniz sarımsakları tuzla beraber aktarın. ( El blenderi da kullanabilirsiniz.)
 • Sarımsakları kıyın. Mutfak robotunun varsa besleme borusundan sıvı yağı ip gibi ince bir miktarda yavaşça ilave edin. Aynı zamanda robotu ya da blenderi çalıştırmaya devam edin.
 • Daha sonra biraz limon suyu sıkın. Limon suyu, mayonezin krema kıvamına gelmesine yardımcı olacak.
 • Diyelim ki mayoneziniz çok sıvı oldu önce yağı uzun süre çırpın. Sonra biraz daha limon suyu ilave edin.
 • Yoğun ve pürüzsüz bir krem kıvamı oluşuncaya kadar yavaş yavaş yağ ve limon suyu ekleyin.
 • Sarımsaklı vegan mayonezi hava almayan ve steril bir cam kavanoza aktarın. Buzdolabında bu şekilde saklayın. 15- 20 gün içinde tüketin.

Notlar

Vegan sarımsaklı mayonez tarifimize geçmeden önce şunu söylemeliyim ki bu mayonez, yaygın mayonezlere göre acıdır. Daha az miktarlarda kullanmak gerekir. Eğer bir sarımsak fanı değilseniz bu sarımsaklı mayonez tarifi pek size göre olmayabilir. Ancak sarımsaklı mayonezi sade mayonezle karıştırıp kullanırsanız acılığını azaltmış olursunuz.
Her seferinde az miktarlarda yaparsanız bozulmadan ve hep taze şekilde tüketebilirsiniz.

Related Posts

Badem Kreması Tarifi

Badem Kreması Tarifi

Bu badem kreması vegan, glütensiz, şekersiz ve ketojenik diyete de uygun! Sadece tek malzeme ve biraz sabır ile sağlıklı bir badem kremanız olacak. Kahvaltılarda ekmeğe sürmek, smoothienize ve yulaf lapanızı lezzetlendirmesi için kullanacağınız enfes bir tarif! Tabi bir de fit tatlılar için de mükemmel bir […]

Brüksel Lahanalı Salata

Brüksel Lahanalı Salata

Bu brüksel lahanalı salata vitamin ve besin içeriği açısından oldukça zengin. Bu tarifi yapmayı ve yemeği çok seveceksiniz! Hem çok besleyici hem de çok sağlıklı ve temiz bir içeriğe sahip. Sonbahar hasadından elde ettiğimiz cevizler, narlar ve kabaklarla da rengarenk bir görüntü elde ediyoruz! Sonbaharı […]Bir Cevap Yazın