Domates Konfit - Pinklime Foody

Domates Konfit

Domates Konfit

Bu domates konfit tarifi lezzetli bir domates sosu yemenin ve domatesleri hasat ettikten sonra saklamanın en güzel yöntemlerinden biri. Otlar ve sarımsakla çeşnilendirilip ağır ağır zeytinyağında pişen domatesler ana yemeklerinizin yanına çok yakışacak!

Konfit, Fransız mutfağına ait bir konserveleme şekli aslında. Yani yiyecekleri lezzetlendirmek dışında başka konularda da yardımcı…  Sebzelerin yanı sıra kümes hayvanları da bu yöntemle saklanabilir.

Domates, dünyada en çok sevilen gıdalar arasında birinci sırada. Her yemeğe ne kadar çok yakıştığını ve ne kadar sağlıklı olduğunu biliyoruz. Yazın sıcaklarından vücudumuzu koruyan en güzel meyvelerden biri. Meyve diyorum çünkü botanik bilimi çiçekten oluşan bitkileri meyve olarak adlandırıyor. Domatesi çiğ tüketmenin elbette çok faydası var. Bununla yanında domatesin yararlarından en üst düzeyde faydalanabilmek için pişirmek gerekir. Domatesler pişince, özellikle közlenince likopen açısından oldukça zengin bir hale gelir. Bu da vücudumuz için çok faydalıdır. Domatesleri konfittekniği ile saklamak için başka bir neden daha!

Domates: Taze, sulu ve kırmızı domatesleri seçin. Ben kırmızı kiraz domates kullandım ancak mevsimindeyseniz bahçe domatesi, tarla domatesi ya da renkli domates de kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı: Konfit tekniğinin ana malzemesi yağdır. Hem sağlık açısından hem de daha lezzetli olması için bolca zeytinyağına ihtiyacımız var. Diğer sıvı yağları da kullanabilirsiniz. Ancak bu, lezzetini etkileyecektir.

Otlar: Baharlı otların yemekleri çeşnilendirdiğini biliyoruz. Taze biberiye, kekik ya da nane kullanabilirsiniz. Her üç otu da ayrı ayrı kullandım. Taze biberiyeyi tavsiye ederim. Tabii ki hangisini kullanacağınız size kalmış.

Sarımsak: Kabuklu ya da kabuksuz sarımsak kullanabilirsiniz.

Tuz: Hem lezzet için hem de bakterilerin üremesine engel olmak için gerekiyor. Tercihen kalın deniz tuzu kullanın.

Karabiber: Taze öğütülmüş ya da tane karara biber ile darı fülfül de kullanabilirsiniz.

Dilediğiniz başka baharatlar da ekleyebilirsiniz.

Domates Konfit Nasıl Yapılır?

Fırın tepsisine taze baharat dallarını yerleştirin. Biraz tuz ekleyin. Sarımsakları ve domatesleri aktarın. Üzerine tekrar baharat yaprakları serpiştirin. Tuz ve karabiberi ekleyin. Son olarak da bolca zeytinyağı dökün. Domateslerin 1/3 i zeytinyağı içerisinde kalmalı. 

Önceden 100C ısıttığınız fan ayarlı fırında 40 dakika ila 1 saat süre aralığında pişirin. Domatesler patlayıp büzüşebilir ancak şekillerini kaybetmeyecekleri kadar pişirmeye çalışın.

domates konfit çiğ ve pişmiş
Domates Konfit

Saklama Koşulları

Domates konfiti fırından alıp soğutun. Sarımsakları kabukları ile kullandıysanız, kabuklarını soyun. Domatesin varsa yeşil dallarını ve taze dalları tepsiden çıkarın. Geriye kalan domates konfiti cam bir kavanoza aktarın.

Zeytinyağını ekleyin, tüm domatesleri kaplamalı ve az da olsa üstünü geçmeli.

Gerekiyorsa tekrar zeytinyağı ekleyin. Domates konfiti mutlaka buzdolabında saklayın.

Domates konfiti botulizm riskine karşı 2 hafta içerisinde tüketin. Daha uzun süre saklamak için buzlukta dondurabilirsiniz. Buz kalıpları şeklinde dondurursanız her defasında istediğiniz miktarda konfit kullanabilirsiniz.

Domates Konfit Nasıl Kullanılır?

Et yemeklerinin yanında meze olarak, pizza ve makarnalarda sos olarak kullanabilirsiniz. Ev yapımı labne ile birlikte çok lezzetli banmalık bir meze hazırlayabilirsiniz. Kızarmış ekmek dilimleri üzerine sürüp kahvaltılık olarak da tüketebilirsiniz. 

Notlar:

Konfit tekniğini sarımsak ve tavuk için de kullanabilirsiniz. Konfitten arta kalan yağı yemek ve çorbalarınızı süslerken, sadece ekmek banarak, pizza ve makarna sosu olarak kullanın.

Sarımsak Konfit Tarifi

Domates konfit başka ne şekilde tüketilir? Yorumlarda buluşalım..

Sevgiyle kalın..

Domates Konfit

Bu domates konfit tarifi lezzetli bir domates sosu yemenin ve domatesleri hasat ettikten sonra saklamanın en güzel yöntemlerinden biri. Otlar ve sarımsakla çeşnilendirilip ağır ağır zeytinyağında pişen domatesler ana yemeklerinizin yanına çok yakışacak!
Hazırlama Süresi10 dakika
Pişirme Süresi1 saat
Toplam Süre1 saat 10 dakika
Kategori: Meze
Mutfak: Fransız Mutfağı
Diyet: Diyabet, Glütensiz, Vegan, Vejetaryen
Etiket: domates konfit, konfit
Porsiyon: 6 kişilik
Yazar: Pinklime Foody

Aletler

 • fırın tepsisi
 • sterilize cam kavanoz

Malzemeler

 • 500 gr kiraz domates bahçe ya da tarla domatesi de olur
 • 170 ml zeytinyağı artırılabilir
 • 1 baş sarımsak isteğe bağlı
 • 5-6 dal taze kekik, biberiye ya da nane
 • tuz, karabiber

Talimatlar

 • Fırın tepsisine taze baharat dallarını yerleştirin. Biraz tuz ekleyin. Sarımsakları ve domatesleri aktarın. Üzerine tekrar baharat yaprakları serpiştirin.
 • Tuz ve karabiberi ekleyin. Son olarak da bolca zeytinyağı dökün. Domateslerin 1/3 i zeytinyağı içerisinde kalmalı.
 • Önceden 100C ısıttığınız fan ayarlı fırında 40 dakika ila 1 saat süre aralığında pişirin. Domatesler patlayıp büzüşebilir ancak şekillerini kaybetmeyecekleri kadar pişirmeye çalışın.
 • Domates konfiti fırından alıp soğutun. Sarımsakları kabukları ile kullandıysanız, kabuklarını soyun. Domatesin varsa yeşil dallarını ve taze dalları tepsiden çıkarın. Geriye kalan domates konfiti cam bir kavanoza aktarın.
 • Fırın kabında kalan zeytinyağını domateslerin üzerine dökün. Zeytinyağı domateslerin üzerini kaplamalı ve az da olsa geçmeli. Gerekiyorsa tekrar zeytinyağı ekleyin. Domates konfiti mutlaka buzdolabında saklayın.

Notlar

Domates konfiti botulizm riskine karşı 2 hafta içerisinde tüketin. Daha uzun süre saklamak için buzlukta dondurabilirsiniz. Buz kalıpları şeklinde dondurursanız her defasında istediğiniz miktarda konfit kullanabilirsiniz.
Et yemeklerinin yanında meze olarak, pizza ve makarnalarda sos olarak kullanabilirsiniz. Ev yapımı labne ile birlikte çok lezzetli banmalık bir meze hazırlayabilirsiniz.
Kızarmış ekmek dilimleri üzerine sürüp kahvaltılık olarak da tüketebilirsiniz. 
Konfit tekniğini sarımsak ve tavuk için de kullanabilirsiniz. Konfitten arta kalan yağı yemek ve çorbalarınızı süslerken, sadece ekmek banarak, pizza ve makarna sosu olarak kullanın.


1 thought on “Domates Konfit”

Bir Cevap Yazın