Alet ya da Makine Kullanmadan Nar Suyu Tarifi - Pinklime Foody

Alet ya da Makine Kullanmadan Nar Suyu Tarifi

Alet ya da Makine Kullanmadan  Nar Suyu Tarifi

Göz alıcı çiçekleri ve onlarca tanesiyle bereketi,doğumu,yaşamı sembolize eder nar.. Çiçeği,taneleri,kabuğu,ekşisi,suyu her şeyi faydalı olan bir meyve sonuçta.

Narın Faydaları

Tatlıdan salataya çeşit çeşit yemekte kullanılan narın faydaları öyle çok ki.. Renginden de anlaşılacağı üzere güçlü bir antioksidan kaynağı, C vitamini deposu.. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, kalp-damar sağlığınızı korumak ve sindirim sisteminizi düzenlemek istiyorsanız, e hazır mevsimi de gelmişken bol bol nar tüketin derim. Nar kabuğuyla yapılan bir ilaçtan da söz edeyim. Anadolu’nun bazı köylerinde eskiden narın kabuğu kurutulup toz haline getiriliyor ve burundan çekiliyor, bu da sinüzite çare oluyormuş. Tıbbi bir dayanağı var mıdır bilemem ancak eskilerden öğrenecek çok şey olduğunu da unutmamak gerek..

NAR SUYU

Nar suyu elde etmenin birçok yolu var. Nar sıkacağı, blendır, katı meyve sıkacağı.. Bu aletleri kullanarak nar suyu elde edebiliriz. Ancak önemli olan noktalardan biri narın içeriğinde bolca bulunan C vitamininin metallerden olumsuz etkileniyor olması. Yani nar tanelerine metal bir alet değdiği zaman içeriğindeki C vitamininin bir kısmı yok oluyor. Bu önemli bir detay olduğu için nar suyu yaparken bir tülbent ve kaslarımızı kullanmayı deneyebiliriz..

TARİF ADIMLARI

Kullanacağımız malzemeler; 5-6 tane orta boy kırmızı nar, tülbent,süzgeç.

Narları güzelce yıkayalım. Bir bıçak yardımıyla, tanelerine değirmeden üstünü keselim. Nar kesitinde tanelerin olmadığı, beyaz kısımlar göreceksiniz. Narı o kısımlara kesikler atarak açacağız.

  • Geniş bir kaseye su dolduralım.
  • Açılan narı suyun içine ters çevirerek taneleri ayıklayalım.
  • Tüm narlar bitene kadar bu işlemi tekrar edelim.
  • Su kullanmamızın sebebi narın içerisindeki ince kabukları daha kolay bir şekilde ayıklayabilmek. İç kabuklar zar inceliğine yakın olduğu için su yüzeyinde kalır ve ayıklamamız kolaylaşır. Su içerisindeki narları alt üst edersek altlarda kalan kabukları yüzeye çıkarabiliriz.
  • Temizleme işlemi bitince suyu süzelim. Nar tanelerini tülbente alalım. Geniş bir kaseye nar suyunu sıkalım.
  • Biraz zor ya da zaman alıcı bir yöntem olabilir ancak bu yöntemle tüm faydanın korunmasını sağlayacağız.
  • Nar suyu, cam şişe içerisinde 4 güne kadar buzdolabında muhafaza edilebilir.
  • Doğal sıkım olduğu için bekleyen nar suyu tabanda tortular oluşturabilir. İçmeden önce mutlaka çalkalayın..
  • Nar suyunu ister için ister nar ekşisi yapın.

Tarifi deneyeceklere şimdiden kolay gelsin..

Lütfen öneri ve görüşlerinizi yazmayı unutmayın, sevgiyle kalın..6 thoughts on “Alet ya da Makine Kullanmadan Nar Suyu Tarifi”

Bir Cevap Yazın