Kuşburnu Meyvesi - Pinklime Foody

Kuşburnu Meyvesi

Kuşburnu Meyvesi

Sonbaharın en güzel hediyelerinden biri kuşburnu meyvesi.. Yaban güllerinin yapraklarını döktükten sonra tohuma durması ile oluşur. İçeriğindeki yüksek antioksidanlar, asidik yağlar ve vitaminlerle tam bir şifa deposu kuşburnu..

Öyle bir zamanda çıkar ki sahneye.. doğanın ne kadar bilge olduğunu hatırlatır adeta. Yazdan sonbahara geçiş demek hastalıkların da kendini göstermesi demek.. soğuk algınlığı, nezle, grip.. İşte tam da bu zamanlarda ‘ben buradayım!’ der kuşburnu.. şifa için, iyilik ve sağlık için.

Gerçekten de öyledir. Oradadır! Bulundurduğu C vitamini portakaldan, limondan fazladır mesela. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için doğanın sunduğu en güzel nimettir, kurtarıcıdır..

İlk kar yağıncaya kadar mutlaka bir yerlerde yolunuz kesişir. Sakın görmezden gelmeyin, bir avuç da olsa toplayın. Çok dikenli yapısından dolayı toplaması her ne kadar zor da olsa bu şifa kaynağından aman deyim mahrum kalmayın!

Kuşburnunu topladık diyelim, peki nasıl kullanacağız diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Gelin hep beraber bir göz atalım!

Kuşburnu Nerelerde Kullanılır?

Kullanım alanı oldukça geniş olan kuşburnu meyvesini kozmetik, gıda ve temizlik alanlarında görebiliriz.

Kuşburnu meyvesi; Yağ, marmelat ya da reçel, çay ve sabun yapımında kullanılabilir.

1. Kuşburnu Yağı

Daha çok taşıyıcı bir yağda, karanlık ve sıcak bir ortamda demlenerek elde edilir. Kuşburnu yağının kullanım alanları oldukça geniştir. Zaten doğada yenilebilen, yabani kırmızı meyvelerin mucizevi bir tarafı hep vardır. Saç tellerini güçlendirmeden tırnak bakımına, gözenek sıkılaştırmadan sivilce tedavisine, kırışık azaltmadan cilt rengi açmaya kadar birçok sebepten kuşburnu yağı kullanılabilir.

2. Kuşburnu Marmeladı

Zorlu süreçlerden geçerek, dikenleri özenle ayıklanarak hazırlanan kuşburnu marmeladını yerken o kadar çabaya değdiğini anlayacaksınız. Kuşburnu marmeladı yapımı teoride basit, uygulamada zordur. Ancak çekirdek ve dikenlerinden temizlendikten sonra çok az şeker ilavesi ile basitçe hazırlayabilirsiniz. Bu kuşburnu marmeladı kış boyu hastalıklara karşı en büyük destekçiniz olacak.

3. Kuşburnu Çayı

Doğadan topladığınız organik kuşburnu meyvelerini sonbahar güneşinde kurutarak kışlık çayınızı elde edebilirsiniz. Yüksek oranda C, A ve E vitamini içerdiği için günde 1 ya da 2 bardak kuşburnu çayı sizi hastalıklardan korur.

4. Kuşburnu Sabunu ve Kremi

Erit-dök sabuna ekleyeceğiniz kuşburnu yağı ve posası ile cildinizi tazeleyecek ve nemlendirecek sabununuzu yapabilirsiniz. Ayrıca aloe-vera jeli ya da erimiş balmumu ile karıştırarak nemlendirici bir krem de hazırlayabilirsiniz.

Sonuç olarak hepinize sağlıklı günler diliyorum..

Sevgiyle kalın!1 thought on “Kuşburnu Meyvesi”

Bir Cevap Yazın