Portakallı Muffin Tarifi - Pinklime Foody

Portakallı Muffin Tarifi

Portakallı Muffin Tarifi

Kışın en sevdiğim tariflerinden biri bu, portakallı muffin tarifi. Tatlı bir şeyler atıştırmak istediğimde hiç üşenmeden yaptığım nadir tariflerden biri.  Misafirlerinize, arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize ikram edeceğiniz mükemmel bir tatlı seçeneği!

Portakallı Muffin İçin Gerekli Malzemeler

Portakal: Sulu, turuncu ve olgun mevsim portakallarını seçin. Portakalın hem suyunu hem de kabuklarını kullanacağız.

Un: Çok amaçlı beyaz un kullanmayı tercih ediyorum. İsteğe göre tam buğday unu ya da kepekli un da kullanabilirsiniz. Ancak bu, pişme süresini etkileyecektir.

Süt: taze mandıra sütü kullandım. Herhangi bir bitki temelli süt de kullanabilirsiniz.

Yağ: Kek ve muffinlerde sıvı yağ kullanmayı tercih ediyorum. Daha nemli ve pürüzsüz bir kıvam elde etmemi sağlıyor.

Şeker: Toz şeker ya da esmer şeker kullanabilirsiniz.

Yumurta: köy yumurtası ya da fabrika yumurtası kullanabilirsiniz. Mutlaka oda sıcaklığında olmalıdır.

Vanilya: Vanilin ya da vanilya özü kullanabilirsiniz.

Kabartma tozu: Kabartma tozu yerine karbonat da kullanabilirsiniz ancak oranını azaltın. Kabartma tozuna göre ¼ oranında azaltın.

Talimatlar

Portakallı muffin ya da kek yaparken portakal kabuğu rendesi ile şekeri iyice harmanlarsanız kekiniz buram buram portakal kokar. Bunun için önce portakalların kabuklarını sıcak suyla yıkayın ve kurutun. Sıcak suyla yıkamalıyız, çünkü portakal ve diğer narenciye çeşitleri parlak görünmeleri için bal mumu ya da parlatıcı ile kaplanmış olabilir.

Portakalları yıkayıp kuruttuktan sonra rendeleyin. Toz şekerin içine katın ve tokmakla ya da parmaklarınızla masaj yapar gibi karıştırın. Daha sonra yumurtayı ilave edin. Şeker eriyinceye kadar çırpın. Tel çırpıcı ya da mikser kullanarak karıştırabilirsiniz.

Daha sonra sırayla süt, portakal suyu, yağ ve eleyerek unu ve vanilyayı ilave edin. Bunlardan yağı çok yavaş ilave etmenizi tavsiye ederim. Yağı kattıktan sonra ne kadar çırparsanız kekiniz o kadar iyi kabarır. Kabartma tozunu en son ekleyin ve metal olmayan bir spatula ya da kaşıkla karıştırın.

Kek harcını muffin kalıplara dökün. Önceden 180C ısıttığınız fırında en az 25 dakika pişirin. 25 dakika sonra portakallı muffin istediğiniz renkteyse bir kürdan yardımıyla pişip pişmediğini kontrol edin.

Daha sonra ılıması için bekleyin. İsteğe göre üzerini beyaz ya da sütlü çikolata ve portakal kabuklarıyla süsleyin.

Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Sevgiyle kalın..

Portakallı Muffin

Kışın en sevdiğim tariflerinden biri bu, portakallı muffin tarifi. Tatlı bir şeyler atıştırmak istediğimde hiç üşenmeden yaptığım nadir tariflerden biri.  Misafirlerinize, arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize ikram edeceğiniz mükemmel bir tatlı seçeneği!
Hazırlama Süresi15 dakika
Pişirme Süresi35 dakika
Toplam Süre50 dakika
Kategori: Tatlılar
Mutfak: Amerikan Mutfağı
Diyet: Helal, Vejetaryen
Etiket: çikolatalı portakallı muffin, muffin kalıbında patates, portakallı muffin
Porsiyon: 10
Yazar: Pinklime Foody

Malzemeler

 • 1 küçük yumurta
 • 1 orta boy portakal kabuğu ve suyu
 • ¼ kap sıvı yağ
 • ¼ kap süt
 • ¼ kap toz şeker
 • 1 kap çok amaçlı un
 • 1 yk vanilin
 • 1 yk kabartma tozu ya da ¼ yk karbonat

Talimatlar

 • Portakallı muffin ya da kek yaparken portakal kabuğu rendesi ile şekeri iyice harmanlarsanız kekiniz buram buram portakal kokar.
 • Bunun için önce portakalların kabuklarını sıcak suyla yıkayın ve kurutun. Sıcak suyla yıkamalıyız, çünkü portakal ve diğer narenciye çeşitleri parlak görünmeleri için bal mumu ya da parlatıcı ile kaplanmış olabilir.
 • Portakalları yıkayıp kuruttuktan sonra rendeleyin. Toz şekerin içine katın ve tokmakla ya da parmaklarınızla masaj yapar gibi karıştırın. Daha sonra yumurtayı ilave edin. Şeker eriyinceye kadar çırpın. Tel çırpıcı ya da mikser kullanarak karıştırabilirsiniz.
 • Daha sonra sırayla süt, portakal suyu, yağ ve eleyerek unu ve vanilyayı ilave edin. Bunlardan yağı çok yavaş ilave etmenizi tavsiye ederim.
 • Yağı kattıktan sonra ne kadar çırparsanız kekiniz o kadar iyi kabarır. Kabartma tozunu en son ekleyin ve metal olmayan bir spatula ya da kaşıkla karıştırın.
 • Kek harcını muffin kalıplara dökün. Önceden 180C ısıttığınız fırında en az 25 dakika pişirin. 25 dakika sonra portakallı muffin istediğiniz renkteyse bir kürdan yardımıyla pişip pişmediğini kontrol edin.
 • Daha sonra ılıması için bekleyin. İsteğe göre üzerini beyaz ya da sütlü çikolata ve portakal kabuklarıyla süsleyin.


Bir Cevap Yazın